W dniach 25 lutego – 1 marca 2019 r. przedstawicielki Urzędu Miasta odbyły wizytę studyjną w Turku (Finlandia) w ramach projektu „Smart Europe Experience”.
Projekt współfinansowany z Funduszy Europejskich i realizowany przez Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. w partnerstwie z Fundacją British Council i Baltic Region Healthy Cities Association jest skierowany do gmin uczestniczących w ministerialnym konkursie dotacji Human Smart Cities. Podczas odbytej wizyty studyjnej piaseczyńscy urzędnicy, razem z przedstawicielami innych polskich gmin, zapoznali się z wdrożonymi w Turku smart rozwiązaniami z zakresu partycypacji społecznej i zrównoważonej mobilności.
W ramach projektu uczestnicy wysłuchali prezentacji dotyczących zaangażowania mieszkańców w kształtowanie lokalnych przestrzeni publicznych m.in. poprzez projekt Great Everyday Environment czy przy renowacji Parku Centralnego w dzielnicy Varissuo.
Uczestnicy mieli okazję poznać projekty dla seniorów realizowane przez Bibliotekę Miejską m.in. Reading Messengers, który opiera się na dostarczaniu usług bibliotecznych do osób starszych przy zaangażowaniu wolontariuszy oraz na własne oczy przekonali się, jak ważną rolę w mieście odgrywa biblioteka, która nawet w godzinach wieczornych jest użytkowana przez różne grupy wiekowe.
– Miasto Turku realizuje bardzo dużo projektów skierowanych do młodych mieszkańców. Bardzo inspirująca była wizyta w ośrodku edukacyjnym i centrum rodziny Syvalahti, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć jak funkcjonuje współczesna fińska szkoła oraz nowy model centrum zdrowia oferujący kompleksową opiekę dla rodziny i skupiający się w dużej mierze na działaniach profilaktycznych – mówiła podczas prezentacji przygotowanej po powrocie z wyjazdu dla pracowników urzędu, Anna Gieleta z wydziału geodezji gospodarki odpadami.
Uczestnicy w ramach wizyty odwiedzili także centrum wsparcia dla osób w wieku 12-30 lat – Ohjaaamo oraz uczestniczyli w obradach Miejskiej Rady Młodzieżowej.
W Turku zaprezentowano również szereg działań zmierzających do osiągnięcia neutralności węglowej w 2029 roku m.in. z zakresu zrównoważonej mobilności poprzez wprowadzenie rowerów miejskich i elektrycznych autobusów oraz dzięki energooszczędnemu budownictwu.
Doświadczenia i wnioski wyniesione z odbytej wizyty studyjnej stanowią inspiracje dla działań prowadzonych w gminie Piaseczno, aby zapewnić obecnym i przyszłym mieszkańcom jak najwyższą jakość życia zgodnie z ideą smart city.
Więcej o projekcie „Smart Europe Experience”: http://cds.krakow.pl/see