Świadczenie pieniężne dla osób, które przyjęły uchodźców

4713
Świadczenie pieniężne dla osób, które przyjęły uchodźców. Na zdjeciu banknoty o nominale 100 zł.
fot. pixaby.com

Od 17 marca 2022 r. osoby, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy uciekającym ze swojego państwa przed wojną, mogą składać już wnioski o wypłatę świadczenia pieniężnego.

Zgodnie ze specustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, mieszkańcy, którzy udzielili schronienia i zapewnili wyżywienie takim osobom, mogą ubiegać się o świadczenie w wysokości 40 zł dziennie za każdą przyjętą pod swój dach osobę – zarówno dorosłego, jak i dziecko.

Świadczenie przyznawane jest za okres faktycznego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy – licząc od dnia przyjęcia do dnia złożenia wniosku – ale nie dłużej niż 60 dni.

W związku z tym, że wypłacane jest wstecznie za okres udzielenia gościny, wniosek warto składać pod koniec okresu, w którym udzielaliśmy gościny osobom z Ukrainy lub na przykład po miesiącu ich pobytu. Wnioski wraz z załącznikiem należy składać osobiście w Wydziale Polityki Mieszkaniowej przy ul. Warszawskiej 1 w Piasecznie. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu: (22) 70 17 592, (22) 70 17 566.

Wniosek jest rozpatrywany w terminie miesiąca od dnia jego złożenia w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno. Wzór wniosku i załącznika do pobrania w BIP Gminy Piaseczno: Informacja dotycząca wniosków o przyznanie świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy.

Jednocześnie przypominamy o spoczywającym na właścicielu nieruchomości obowiązku aktualizacji deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku zmiany liczby osób korzystających z nieruchomości.