Ilustracja. Zdjęcie przedstawia widok na skrzyżowanie ulic Kościuszki i Nadarzyńskiej. Zdjęcie wykonane z monitoringu miejskiego. na zdjęciu widoczne dwa przejeżdżające samochody zbliżające się do skrzyżowania.
Foto: Widok z monitoringu miejskiego na skrzyżowanie ul. Kościuszki z ul. Nadarzyńską

Pomysł zainstalowania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Nadarzyńskiej ma być elementem ciągu komunikacyjnego, który, dzięki budowie świateł także na ul. Żeromskiego, stworzy kolejne dogodne połączenie z obwodnicą.

Podczas remontu skrzyżowania na ul. Dworcowej zmieniona został organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Nadarzyńskiej z ul. Kościuszki, aby ułatwić wyjazd samochodów z zachodniej części miasta w kierunku Warszawy. To rozwiązanie nie przypadło do gustu wielu mieszkańcom, którzy swoje niezadowolenie wyrażali na forach internetowych. Teraz, po otwarciu ul. Dworcowej, gmina chce zaproponować nowe rozwiązanie, czyli budowę świateł na tym skrzyżowaniu, co również spowodowało krytyczne komentarze w Internecie.

– Rozumiem użytkowników, którzy w pierwszym odruchu proponują najprostszy sposób: „Przełóżmy wajchę w drugą stronę i będzie dobrze, najlepiej tak, jak było wcześniej!”. Ale czy było dobrze? –zadaje retoryczne pytanie burmistrz Daniel Putkiewicz.

Ważenie argumentów za i przeciw

– Przed podjęciem decyzji staram się zapoznać ze wszystkimi argumentami, nie działać tyko emocjonalnie – przekonuje burmistrz. Samochodów przybywa, korki były, tylko sznurek samochodów stał od kolejnych świateł przy ul. Chyliczkowskiej czy ul. Młynarskiej. Obecnie korek wydaje się krótszy, a za ul. Nadarzyńską praktycznie go nie widać, co pozwala łatwiej rozjechać się w ul. Sienkiewicza i do ronda „Solidarności”, łatwiej jest zaparkować czy potem wycofać się i włączyć do ruchu.

Warto zwrócić uwagę na to, że coraz więcej kierowców korzysta z nowego połączenia wschód – zachód ul. Nadarzyńską w kierunku ul. Żeromskiego i należy rozważyć, czy rezygnować z dwukierunkowego odcinka ul. Sierakowskiego w stronę ul. Żeromskiego. Oś ul. Nadarzyńskiej od ul. Dworcowej już znacząco odciąża oś ul. Jana Pawła II – Chyliczkowska, a to z kolei ułatwi ruch linii autobusowych na tych ulicach. – Poprosiłem o liczby pojazdów na skrzyżowaniu we wszystkich relacjach z ostatnich miesięcy, warto poznać te cyfry i opinie ekspertów – mówi burmistrz Putkiewicz.

Światła na ul. Żeromskiego są w budżecie

Dodatkowo wzmocnieniem tej osi będzie już wkrótce budowa sygnalizacji świetlnej na wyjeździe z ul. Żeromskiego na obwodnicę i uruchomienie projektowanego obecnie połączenia ul. Żeromskiego od PWiK do ul. Chyliczkowskiej obok planowanego basenu „na porzeczkach”. To realnie odciąży ul. Chyliczkowską i będzie dodatkowym wygodnym wyjazdem na obwodnicę w kierunku zarówno Warszawy, jak i Góry Kalwarii, a także ułatwi jazdę na wprost w kierunku Konstancina.

– Układ urbanistyczny historycznego centrum, zwłaszcza po wpisaniu do rejestru zabytków, nie pozwala na wiele, ale i tak robimy to, co jest możliwe – na przykład budowane jest właśnie nowe połączenie ul. Czajewicza do ul. Kościelnej – aby kierowcy mieli różne, alternatywne trasy – przekonuje burmistrz.

Te wszystkie argumenty zostały wzięte pod uwagę przy decyzji o zaprojektowaniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Nadarzyńskiej i Kościuszki. Sygnalizacja powinna być dostosowana do zmieniających się warunków i ruchu z obu kierunków, co oznacza, że ul. Nadarzyńska nie będzie uprzywilejowana tak jak dzisiaj, co wiele osób drażni.

Centrum przyjazne także dla pieszych i rowerzystów

Wdrożenie tego pomysłu opóźniło się z powodu przedłużającego się postępowania konserwatora zabytków. Gdyby nie to, temat nie budziłby już takich kontrowersji. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że trwa przetarg na przebudowę ul. Puławskiej i budowę pasów i dróg rowerowych zgodnie z projektem dofinansowanym z UE. Przetarg trwa, a roboty utrudnią wkrótce przejazd ulicami Puławską i Kościuszki. – Trwają też prace na ul. Księcia Janusza, dlatego proszę jeszcze o cierpliwość, żeby co miesiąc nie zmieniać organizacji ruchu, do której przyzwyczajamy się powoli. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, aby centrum miasta, z licznymi aktywnościami społecznymi, z usługami w dobrej jakości przestrzeni publicznej, tętniło życiem. Centrum powinno być przyjazne dla wszystkich mieszkańców, nie tylko dla tych przejeżdżających samochodami, ale także dla rowerzystów i pieszych – apeluje burmistrz Daniel Putkiewicz.

 

Ilustracja. Zdjęcie przedstawia układ komunikacyjny w centrum Piaseczna z zaznaczonymi sygnalizacjami świetlnymi, rondami oraz projektami budowy świateł rond oraz nowych odcinków drogi.
Po wybudowaniu świateł na Nadarzyńskiej i Żeromskiego wzmocni się druga oś dróg łączących miasto z obwodnicą / drogą krajową D79.