13 listopada br. uczniowie klas V-VIII wzięli udział w historycznej grze miejskiej „Tajemnice Gminy Piaseczno”, zorganizowanej z okazji 590-lecia nadania Piasecznu praw miejskich. Grę dla uczniów piaseczyńskich placówek oświatowych przygotowała Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Chylicach przy wsparciu Działu Tradycji Centrum Kultury w Piasecznie oraz Stowarzyszenia CDN.
Gra z jednej strony sprawdzała wiedzę na temat Piaseczna, z drugiej dawała możliwość nieszablonowego zapoznania się z ciekawą przeszłością miasta.
– Pierwszy przystanek znajdował się w kościele św. Anny, gdzie trzeba było ułożyć puzzle przedstawiające fresk z tej świątyni. Kolejny punkt był umiejscowiony przy mykwie, czyli żydowskiej łaźni. Tutaj patrole musiały napisać jedno zdanie w języku hebrajskim. Na trzecim przystanku przy Poniatówce uczestnicy zabawy poznali historię tego dworku i ćwiczyli rzucanie do celu. Kolejne zadanie polegało na odszukaniu na piaseczyńskim cmentarzu grobów żołnierzy oraz najstarszych grobów tej nekropolii. Następny punkt znajdował się w Domu Kultury. Tu każdy z patroli miał szansę wykazać się umiejętnością opatrywania rannych. Dodatkowo, aby umilić czas rannym żołnierzom, uczestnicy gry śpiewali dla nich pieśni patriotyczne. Ostatnim przystankiem był pałac w parku, gdzie uczniowie musieli napisać, posługując się stalówką i atramentem, nazwy kur oraz dopasować je do zdjęć, a następnie odszukać w dwie minuty 6 jajek schowanych w okolicach pałacu. Pomiędzy wykonywaniem opisanych zadań można było jeszcze zdobyć dodatkowe punkty, jednak należało w tym celu odpowiedzieć na dwa pytania zadawane przez uczennice z Chylic – opowiada o grze Lidka Frankowska, uczennica kl. VIII c ze szkoły w Chylicach.
Uczniów biorących udział w grze powitali na piaseczyńskim rynku Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiwiecz oraz I Zastępca Burmistrza Hanna Kułakowska – Michalak, jednocześnie życząc młodzieży powodzenia i udanej zabawy.
Gra odbyła się dzięki inicjatywie Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Chylicach – dyrektor Krystyny Jesionek, nauczycielki geografii Emilia Kulczyk-Prus wraz z uczniami klas VIII a i VIII c.
Organizatorzy dziękują Dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Cecyli Plater-Zyberkówny oraz Parafii św. Anny w Piasecznie za umożliwienie zlokalizowania punktów gry w historycznych obiektach.