Technikum nr 1 im. Stanisława Lema startuje w kosmos!

194

Drużyna KosPolEx z piaseczyńskiego Technikum nr 1, w skład której wchodzą informatycy i elektronicy, bierze udział w konkursie organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z ESERO Polska oraz Centrum Nauki Kopernik. Konkurs polega na konstrukcji minisatelity, popularnie zwanego CanSat, który zostanie wyniesiony na rakiecie na wysokość 3 km.

CanSat to międzynarodowe wyzwanie Europejskiej Agencji Kosmicznej, oferujące uczniom wyjątkową możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia i uczestnictwa w prawdziwym projekcie kosmicznym!

Dzięki udziałowi w wyzwaniu CanSat młodzież ma szansę na przeżycie unikalnej przygody, polegającej na przejściu przez wszystkie etapy projektu badawczego: od wyobrażenia sobie koncepcji misji cansata, poprzez wybór i zaprojektowanie jego instrumentów, działania promocyjne i edukacyjne, pozyskiwanie partnerów i sponsorów, integrację komponentów minisatelity, testowanie prototypów cansata, przygotowanie do uruchomienia, a następnie analizę danych.

Drużyna z Technikum nr 1 w Piasecznie znalazła się w gronie 25 drużyn zakwalifikowanych do kolejnego etapu, ale to dopiero początek zmagań z tworzeniem i testowaniem prototypów, tak aby efekt końcowy spełnił oczekiwania członków drużyny i pomknął w przestworza.

– Konkurs CanSat stawia przed nami fascynujące wyzwanie: zaprojektować i zbudować satelitę, który zmieści się w puszce po napoju, a następnie przeprowadzić za jego pomocą eksperymenty badawcze. Jest to niezwykła okazja, by zgłębić praktyczne aspekty technologii kosmicznych oraz wykazać się kreatywnością i umiejętnością rozwiązywania problemów – mówi Igor Wicha, kapitan drużyny. Konkurs świetnie łączy programowanie, projektowanie systemów elektronicznych i fabrykację, wymaga również wiedzy z wielu dziedzin. Jest to także doskonały sposób na poznanie nowych osób o podobnych zainteresowaniach i zdobycie doświadczenia w każdej z dziedzin, których wymaga realizacja projektu.

– Chcielibyśmy dzielić się swoją pasją, przedstawiać etapy naszej pracy, inspirować do zapoznania się tematyką branży kosmicznej, dlatego zapraszamy do śledzenia naszych działań – zachęca drużyna KosPolEx.

Kolejne etapy przedsięwzięcia są prezentowane na fanpejdżu drużyny: www.facebook.com/Kos PolEx . Model 3D piaseczyńskiego CanSata można obejrzeć tu: https://grabcad.com/library/cansat-kospolex-1. Oczywiście jest to tylko model poglądowy, który będzie jeszcze wielokrotnie modyfikowany.

Drużyna KosPolEx składa się z sześciu osób, wśród których każdy ma swoje zadanie i specjalizację:

  • Igor Wicha – kapitan zespołu, na drodze do zostania robotykiem.
  • Aleksander Rejniak – entuzjasta technologii, na kierunku technik informatyk.
  • Adam Runowski – interesuje się technologią, mechaniką i informatyką.
  • Patryk Szczepanik – dobrze obeznany w naukach ścisłych, które zamierza studiować.
  • Michał Celejewski – myśli nieszablonowo, dobrze planuje oraz lubi podróżować.
  • Marek Sowiński – uwielbia tworzyć, działać i marzyć.

– Naszym celem jest nie tylko stworzenie funkcjonalnego CanSata, ale również zdobycie nowych doświadczeń oraz wymiana pomysłów z innymi uczestnikami i mentorami. Chcielibyśmy też inspirować innych do odkrywania potencjału technologii kosmicznych, dlatego zwracamy się z prośbą o zajrzenie na nasze strony i poznanie efektów naszych działań. Dzięki temu uzyskamy duży rozgłos oraz dodatkowe punkty za szerzenie inspiracji i wiedzy o konkursie – zachęcają członkowie drużyny. – Mamy nadzieję, że nasza wizja i projekt Państwa zaintrygują, i że uda nam się zainteresować czytających. Więcej informacji na temat tego i innych ciekawych konkursów znajduje się na stronach, których adresy udostępniliśmy w naszych materiałach. Zaglądajcie na naszą stronę, obserwujcie nasze zmagania! A może ktoś połknie bakcyla, zainteresuje się inżynierią, technologią i naukami ścisłymi, a w przyszłym roku wystartuje w jednym z konkursów ESERO.