Turystyka w gminie Piaseczno

4946
Kolej wąskotorowa
Kolej wąskotorowa

Gmina Piaseczno graniczy od północy z Lasem Kabackim a od południa z terenami Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, który wraz ze strefami chronionego krajobrazu zajmuje ponad 25 proc. powierzchni gminy. Z tego powodu Piaseczno cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców aglomeracji warszawskiej chcących uciec od zgiełku wielkiego miasta.

Każdy kto zdecyduje się spędzić w Piasecznie weekend znajdzie tu coś dla siebie. Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest ponad stuletnia kolej wąskotorowa, która oferuje cotygodniowe, niedzielne wycieczki. Na terenie gminy znajdują się obiekty pochodzące sprzed II wojny światowej. Z myślą o odwiedzających opracowane zostały trzy trasy spacerowe. Pierwsza oprowadza po starym Piasecznie, prezentując najciekawsze architektonicznie budynki, druga zaczyna się na rynku i prowadzi do Zalesia Dolnego, trzecia zaś umożliwia zwiedzenie samego Zalesia z jego licznymi atrakcjami. W mieście stale rozwija się oferta gastronomiczna oraz rekreacyjna. Warto wziąć udział w corocznych imprezach cyklicznych takich jak: Teatralia Sobótkowe, Jarmark Piaseczyński, Kiermasz Wielkanocny, Piknik Rodzinny, Hard Core Festiwal, Piaseczyński Zlot Piosenki Różnej, MTB Maraton.

Niezwykle atrakcyjne z punktu widzenia turystyki weekendowej są również najbliższe okolice Piaseczna. Szczególnie godne polecenia są: uzdrowisko Konstacin-Jeziorna, historyczne miasto Góra Kalwaria oraz ruiny zamku w Czersku.