Rocznica śmierci podkom. Mirosława Żaka
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie i reprezentacja władz Gminy Piaseczno uczciła pamięć podkomisarza Mirosława Żaka, który został śmiertelnie postrzelony przez bandytów w strzelaninie w Parolach.

Piaseczyński policjant zginął w wyniku postrzelenia 23 marca 2002 r. w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, w bezpośredniej walce z przestępcami. Został pośmiertnie oznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Krzyżem Zasługi Za Dzielność” oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji złotą odznaką „Zasłużony Policjant’.

– To miała być rutynowa, codzienna robota, nikt się nie spodziewał, że dojdzie do strzelaniny i jeden z nas nie wróci ze służby – mówił Komendant KPP Piaseczno mł. insp. Paweł Krauz podczas zorganizowanych w 21. rocznicę śmierci podkom. Mirosława Żaka uroczystości.

Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie zaprosił na uroczystość 23 marca 2023 r. przedstawicieli piaseczyńskiego samorządu, aby podziękować im za podjęcie uchwały w sprawie nadania ulicy sąsiadującej z komendą imienia podkomisarza Mirosława Żaka.

– Niewiele jest takich miejsc w Polsce, gdzie uczczono pamięć policjantów. Dziękujemy za to, że ulica sąsiadująca z naszą siedzibą będzie nosiła imię naszego kolegi – powiedział Komendant Paweł Krauz.

Pod tablicą upamiętniającą śmierć nadkom. Mirosława Żaka kwiaty złożyli m.in. Burmistrz Daniel Putkiewicz, Wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak oraz reprezentujący Radę Miejską Przewodniczący Piotr Obłoza oraz Wiceprzewodnicząca Magdalena Woźniak.