Wideo-tłumacz ułatwi komunikację osób głuchoniemych z urzędnikami

6272
Wideo-tłumacz ułatwi komunikację osób głuchoniemych z urzędnikami.
Wideo-tłumacz ułatwi komunikację osób głuchoniemych z urzędnikami.

Z początkiem kwietnia w Kancelarii Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno ustawione zostało urządzenie umożliwiające swobodną komunikację z urzędnikami osobom głuchoniemym lub z wadami słuchu.
Urządzenie przypomina telefon z dużym wyświetlaczem. Po podniesieniu słuchawki łączy się przez Internet z dyplomowanym tłumaczem języka migowego. Za pomocą wbudowanej w urządzenie kamery osoba posługująca się językiem migowym rozmawia z tłumaczem, który przekazuje słownie treść rozmowy urzędnikowi.
Usługa jest całkowicie bezpłatna dla klientów urzędu, jest dostępna on-line przez czały czas pracy urzędu i nie wymaga wcześniejszego umawiania. Stanowisko wyposażone wideofon jest wyraźnie oznaczone dużym czytelnym znakiem.
Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej użytkownikom języka migowego, należy zapewnić „dostęp do komunikowania się w instytucjach publicznych w ich narodowym języku migowym” (2010 Brussels Declaration on Sign Language in the European Union). W Polsce od kwietnia 2012 roku obowiązuje Ustawa o języku migowym która ma ułatwiać osobom głuchym komunikowanie się oraz zapewnić dostęp do informacji.