Wymień piec i dołącz do walki ze smogiem

453
Zadbaj o swój kawałek nieba - wymień piec i dołącz do walki ze smogiem

Smog to efekt zanieczyszczenia powietrza wywołany działalnością człowieka. Jedną z głównych przyczyn powstawania smogu jest tak zwana niska emisja (emisja na niskiej wysokości), która w głównej mierze wynika z ogrzewania domów jednorodzinnych przy pomocy pieców i kotłów na paliwo stałe nie spełniających standardów emisyjnych.

Każdego roku w Polsce z powodu złej jakości powietrza umiera 45 tysięcy osób, czyli średniej wielkości miasto! Smog zagraża układowi oddechowemu, nerwowemu, rozrodczemu i krwionośnemu. Naukowcy nie mają wątpliwości, że zła jakość powietrza szkodzi zdrowiu płodu. Wpływa także na ogólne pogorszenie samopoczucia i nasila objawy wielu dolegliwości, między innymi alergii.

Program Czyste Powietrze to kompleksowy plan działań zaprojektowany w celu poprawy jakości powietrza oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Narzędziem w osiągnięciu celu jest dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych przez beneficjentów uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania oraz beneficjentów uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania.

czyste powietrze ulotka A5

 
Uwaga! W pierwszym etapie uruchomienia nowego naboru można wnioskować jedynie o podstawowy poziom dofinansowania. O podwyższony poziom dofinansowania będzie można ubiegać się w późniejszym terminie.

Beneficjenci, których dochód roczny nie przekracza 100 000 zł, uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła typu powietrze-woda albo gruntową pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

Program Czyste Powietrze przewiduje możliwość łączenia dotacji z programami gminnymi. Mieszkańcy gminy Piaseczno, którzy złożyli bądź zamierzają złożyć wniosek o dotację na wymianę pieca z budżetu gminy, podpisali lub będą podpisywać umowę dotacyjną po 30 kwietnia 2020 r. mogą ubiegać się o dofinansowanie pozostałych kosztów realizacji inwestycji z programu Czyste Powietrze. W ten sposób istnieje możliwość pozyskania aż 80% zwrotu kosztów związanych z zakupem i montażem pieca.

Więcej informacji dotyczących Programu Czyste Powietrze, jak i łączenia dotacji można uzyskać w punkcie edukacyjno-konsultacyjnym „Piaseczno dla klimatu”, który jest zlokalizowany w Piasecznie przy ul. Świętojańskiej 5a. Punkt jest czynny w każdy poniedziałek, natomiast od wtorku do piątku zachęcamy do kontaktu telefonicznego (tel. 531 586 623) lub mailowego (a.jastrzebska@fundacjaczystepowietrze.pl).

W związku z trwającą pandemią oraz bardzo dużym zainteresowaniem konsultacjami osobistą wizytę w punkcie prosimy wcześniej umawiać telefonicznie. Osoby nie umówione będą obsługiwane w miarę możliwości w czasie wolnym pomiędzy osobami wcześniej umówionymi.

czyste powietrze broszura

 
Pobierz ulotki w wersji pdf:
czyste powietrze ulotka A5 (.pdf)
czyste powietrze broszura (.pdf)

źródło: Ministerstwo Klimatu