Wystawa
foto: Hubert Gieleciński

W Mobilnej Galerii Kolejowej prezentowana jest kolejna wystawa. Tym razem jest to instalacja artystyczna Anny Stawowczyk zatytułowana „Obudź się”.

Na terenie stacji kolejki wąskotorowej przez najbliższy miesiąc można oglądać instalację artystyczną Anny Stawowczyk.

– Człowiek współczesny, to człowiek uwikłany w wiele procesów współczesnego świata, szczęśliwy i dumny z wytworów technologii, ale też przytłoczony jej skutkami. Żyjemy tu i teraz, pełną piersią czerpiąc z natury ile się da. Co dajemy jej w zamian? – zastanawia się Anna Stawowczyk. – Jak długo jeszcze matka Ziemia będzie wstanie przyjmować nasze prezenty, wytwory naszej egzystencji? Czy nie czas się zastanowić i przebudzić z letargu wypełnionego po brzegi konformizmem? Cieszymy się tym co tu i teraz, ale pomyślmy też, co za chwilę, co później, co za parę lat, co zostawiamy naszym dzieciom. Zastanówmy się, sięgając po kolejną torebkę foliową … Pobudźmy się do myślenia – zachęca artystka.

Wystawa "Obudź się" w Mobilnej Galerii Kolejowej. Na zdjęciu instalacja z manekinami oplątanymi folią w przeszklonym wagonie kolejowym.
foto: Hubert Gieleciński

Wystawę w Mobilnej Galerii Kolejowej przy ul. Sienkiewicza 14 w Piasecznie można oglądać do 15 grudnia 2021 r. Wieczorem i przez część nocy jest oświetlona.

Organizator: Centrum Kultury w Piasecznie

Kurator: Hubert Gieleciński

Wystawa "Obudź się" w Mobilnej Galerii Kolejowej. Na zdjęciu instalacja z manekinami oplątanymi folią w przeszklonym wagonie kolejowym.
foto: Hubert Gieleciński

Anna Stawowczyk o sobie: Inspiruje mnie codzienność, współczesny świat wraz z wszystkimi procesami, które w nim zachodzą: globalizacja, cyfryzacja, ikonizacja, zmiany klimatyczne, degradacja środowiska, zjawiska społeczne oraz ich wpływ na człowieka, kulturę i naszą planetę. Tematyką mojej tworczości jest pejzaż współczesny w szerokim tego słowa znaczeniu. Interesuje mnie psychologiczny aspekt człowieka, jako jednostki w zderzeniu z otaczającą zikonizowaną rzeczywistością, zalaną plastikiem i sztucznością, które są nieodłącznymi elementami nowoczesnych technologii. Tworzenie pozwala mi osiągnąć spokój ducha i równowagę w dzisiejszym rozpędzonym świecie, a jednocześnie jest sposobem na wyrażanie moich myśli, emocji, intuicji oraz odzwierciedla mój stosunek do procesów zachodzących we współczesnym świecie. Moja twórczość to pewien rodzaj buntu i niezgody na niszczenie świata. Oprócz form przestrzennych uprawiam głównie malarstwo i pracuję w dwóch technikach: czysty olej na płótnie oraz w technice własnej, gdzie łączę technikę olejną lub akrylową z plastikiem.

Anna Stawowczyk urodziła się w 1970 roku w Katowicach. Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie. W latach 2009/2010 związana z Autorską Pracownią Malarstwa Leona Michny. W roku 2010/2011 studiowała na Europejskiej Akademii Sztuk na wydziale grafiki w pracowni prof. Ryszarda Osadczego. W 2016 roku ukończyła Wydział Malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Stanisława Baja oraz w pracowni wiedzy o działaniach i strukturach wizualnych prof. Jacka Dyrzyńskiego. Dyplom wyróżniony II nagrodą Ewy Tomaszewskiej.

Wystawy:
2021- Instalacje „Nieodwracalność” i „System” Cetrum Kultury w Piasecznie, Mobilna Galeria Kolejowa
2018 – Instalacja rzeźby foki wykonanej z odpadów plastikowych w ramach akcji „Planeta albo Plastik” National Geografic – poznańskie ZOO
2018 – À la Flamande 3 – Pejzaż, Galeria Propaganda, Warszawa
2016 – Fragmentaryzacja – Galeria DAP, Warszawa
2016 – Obraz, Struktura, Przestrzeń, Galeria Działań, Warszawa
2015 – wystawa towarzysząca debacie z cyklu Zderzenia – Teatr Polski w Warszawie
2014 – Malarstwo, Galeria Brzeskiego Obwodowego Centrum Społeczno – Kulturalnego, Brześć (Białoruś),
2014 – Dynamizm, Równowaga, Różnorodność, Lutheraneum – kościół pw. Św. Trójcy, Warszawa,
2014 – Struktury, Galeria Łazienkowska, Warszawa
2014 – Poszukiwanie, Płocka Galeria Sztuki, Płock
2013 – Malarstwo, Galeria Łazienkowska, Warszawa