Wystawa Tadeusza Chyły “Liryczny kolorysta” w Bibliotece Głównej

160

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. “Liryczny kolorysta” autorstwa Tadeusza Chyły, która będzie dostępna do końca marca w Bibliotece Publicznej w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 55 (sala widowiskowa, parter).
Dzięki uprzejmości Fundacji ARKA im. Józefa Wilkonia prezentujemy wystawę przedstawiającą wydruki obrazów autorstwa Tadeusza Chyły. Wystawa obejmuje 9 prac autora oraz została dodatkowo oprawiona kodami QR, które odsyłają do wybranych utworów muzycznych skomponowanych przez Tadeusza Chyłę.
O autorze
Tadeusz Chyła był malarzem, piosenkarzem i kompozytorem. Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku otrzymał w 1961 roku. W latach 1959-61 projektował elewacje domów i mozaiki w Trójmieście. Do roku 1963 prowadził ognisko plastyczne dla dzieci w NSM Gdańsk. W roku 1961 i 1963 uczestniczył w wystawach okręgowych Gdańskiego BWA. Jego prace zostały zakupione przez Polskie Linie Oceaniczne. W 1962 r. odbyła się jego indywidualna wystawa w klubie studenckim „ŻAK”. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne i scenografię. Pejzaże i martwa natura były głównym tematem jego prac malarskich. Jest zaliczany do nurtu malarstwa polskiego zwanego koloryzmem. Powszechnie znany jest jako kompozytor i balladzista. Debiutował na scenie teatru studenckiego “Bim-Bom” w Gdańsku w 1954 roku. Skomponował muzykę do ponad 100 ballad. Wielokrotny laureat nagród na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Występował na scenach wielu krajów Europy. Tadeusz Chyła malował głównie dla własnej przyjemności, odprężenia od pracy estradowej, traktował twórczość malarską jak swego rodzaju modlitwę, kontakt z absolutem.
 
 
https://dzieje.pl/wystawy/wystawa-prac-tadeusza-chyly-w-pgs-w-sopocie
https://www.skarbnicasztuki.com/tadeusz-chyla/nasi-artysci/tadeusz-chyla/
Artykuł Wystawa Tadeusza Chyły “Liryczny kolorysta” w Bibliotece Głównej pochodzi z serwisu Biblioteka Publiczna w Piasecznie.

Źródło: Biblioteka Publiczna : Wystawa Tadeusza Chyły “Liryczny kolorysta” w Bibliotece Głównej