Zakątek Kultury

4683
Zakątek Kultury w Piasecznie
foto: Marcin Borkowski

Spacer z Józefem Wilkoniem szlakiem jego rzeźb oraz przedstawienie dla dzieci były głównymi atrakcjami podczas inauguracji nowego skwerku w centrum miasta.

Od 4 lipca mieszkańcy korzystać mogą z nowej, przyjaznej przestrzeni publicznej na tyłach Przystanku Kultura. W miejscu dotychczasowego wewnętrznego parkingu stworzona została nowoczesna strefa wypoczynkowa z ciekawą aranżacją zieleni.

Po usunięciu starego betonowego placu oraz rozebraniu dawnych murków i ogrodzenia przystąpiono do układania kostki granitowej, budowy małej architektury gabionowej oraz sadzenie dużych drzew. Nowy placyk połączył się w naturalny sposób z ulicą Kościuszki, tworząc nową zieloną enklawę.

W miejscu tym powstały, altany, nowe murki, szachy terenowe, siedziska oraz stoliki. Umieszczone będą także stojaki na rowery, pojemniki na śmieci oraz elementy oświetlenia. Można tu przysiąść w cieniu lip i klonów jesionolistnych, w otoczeniu pnączy na trejażach i krzewów takich jak wiśnia osobliwa, bukszpan, tawuła, śnieguliczka, lilak, hortensja, dereń, jałowiec i bluszcz. Na skwerze pojawi się także kolejny odlew rzeźby, autorstwa Józefa Wilkonia.

– Konsekwentnie wzmacniamy i poprawiamy przestrzeń publiczną w centrum miasta. Aby nadać mu niepowtarzalny charakter, zainstalowaliśmy w parku i na placach odlewy rzeźb Józefa Wilkonia. Takiej rzeźby nie może również zabraknąć na nowo powstającym skwerze – mówi Daniel Putkiewicz, I Zastępca Burmistrza

Dlatego honorowym gościem na otwarciu skweru był sam artysta, który w asyście przygrywającego Joszko Brody rozpoczął z tego miejsca spacer z mieszkańcami i licznym gronem dzieci szlakiem swoich rzeźb. Artystyczne instalacje zyskały już wielką sympatię mieszkańców i stają się powoli znakiem firmowym i wizytówką naszego miasta. Ich główną siedzibą jest park miejski, gdzie dumnie na spacerowiczów spogląda wielki tur, nieopodal przyczaił się też niedźwiedź oraz rozbrykane dziki. Na rynku miejskim wypoczywa lwica z maleństwem, a na zmodernizowanym skwerze Kisiela pluszczą się w fontannie hipopotamy, na trawniku czai się czarna puma, a wkrótce na murkach pojawią się również małe pieski.

Jedną z głównych atrakcji uroczystości, był spacer po mieście śladem rzeźb Józefa Wilkonia. Artysta przemieszczał się między rzeźbami rowerową rikszą. Spacer rozpoczął się od rozmów z hipopotamami, które zadomowiły się w fontannie na skwerze Kisiela. Następnie odwiedziliśmy tura a kolejne kroki skierowaliśmy do dzików, na których bawiły się dzieci oraz z przyjemnością wskoczył również sam Józef Wilkoń. Od dzików parkowymi alejkami przemieściliśmy się do niedźwiedzia, przy którym artysta razem z dziećmi tańczyli dookoła rzeźby i śpiewali piosenkę znaną wszystkim z dziecięcych lat o starym niedźwiedziu. Na koniec odwiedziliśmy lwicę z lwiątkiem przed Ratuszem, gdzie wszyscy najwytrwalsi zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Poszczególne przystanki przy rzeźbach uświetnił Joszko Broda.

Centrum Kultury przygotowało ciekawe animacje dla dzieci, które trwały przez całe wydarzenie oraz można było zagrać w duże szachy, które stanęły na terenie patio. Na zakończenie dzieci obejrzały wieczorynkę – spektakl pt.: “Baron Smog”, w wykonaniu Krakowskiego Biura Podróży. To było popołudnie wielu ciekawych wrażeń i artystycznych doznań. Zachęcamy do korzystania z nowej strefy wypoczynkowej.