Ilustracja. Ziołowy spacer po okolicach Górek Szymona
foto Marta Marecka / Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej

18 września 2021 roku na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Górki Szymona w ramach realizacji zadania Budżetu Obywatelskiego Piaseczna, odbył się drugi i zarazem ostatni w tym roku spacer, podczas którego mieszkańcy mieli okazję poznać rośliny jadalne i lecznicze rosnące wokół nas.

Bardzo cieszymy się, że pogoda, która próbowała splatać nam figla okazała się łaskawa w trakcie trwania spaceru. Tak jak w przypadku pierwszego spotkania prowadzącym spacer był Pan Karol Szurdak. Na sobotnim spacerze zebrała się grupa, która jak się okazało posiadała znaczną wiedzę na temat roślin jadalnych i leczniczych. Dlatego spotkanie dotyczyło również wymiany wzajemnych doświadczeń a nawet przepisów.

Jako ciekawostkę dowiedzieliśmy się, co łączy Tolkiena z ziołami. Powszechnie uważa się, że Zaklęcie Dziewięciu Ziół i jego melodia miały duży wpływ na tekst zaklęcia o pierścieniach, głównego motywu “Władcy pierścieni”, a także na to że wymyślił on Drużynę Pierścienia, składającą się z dziewięciu osób. Jednym z takich ziół jest pokrzywa zwyczajna, która swoim bogactwem leczniczym stanowi łatwy do zdobycia prozdrowotny składnik. Pokrzywa to przede wszystkim naturalne źródło witaminy C, A, B2, a także minerałów takich jak wapń, żelazo i magnez. Ponadto pokrzywa łagodzi wiele dolegliwości, np.: przy przeziębieniach, chorób układu pokarmowego czy moczowego. Reguluje również poziom cukru i obniża ciśnienie.

Na koniec spaceru zwróciliśmy uwagę na aspekt zanieczyszczenia powietrza, rozdaliśmy ulotki, a także poinformowaliśmy o nowym obowiązku składania deklaracji przez mieszkańców dotyczącym Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dziękujemy prowadzącemu za te spotkania oraz wszystkim tym, którzy brali w nich udział.