wizualizacja przedstawiająca nowe oblicze zagospodarowanego terenu
JSK Architekci, HPP Architekten

21 maja 2024 roku ogłoszone zostały oficjalne wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej zespołu budynków na potrzeby Centrum Kultury oraz Urzędu Miasta. Projekt obejmował m.in. salę teatralno-kinową na 500 osób oraz kompleksowe zagospodarowanie terenu.

Konkurs, który ogłosiła Gmina Piaseczno we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP) był dwuetapowy. Spośród 20 pracowni, które dopełniły warunków formalnych, komisja konkursowa wybrał 5, a teraz poznaliśmy zwycięzcę!

Przedmiotem konkursu organizowanego przez Gminę Piaseczno przy wsparciu Warszawskiego Oddziału SARP było opracowanie koncepcji zespołu budynków administracji publicznej i kultury na potrzeby Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno oraz Centrum Kultury wraz z zagospodarowaniem terenu. Inwestycja ma powstać w kwartale wyznaczonym ulicami Sierakowskiego, Rynkową i Zgoda oraz kanałem Rzeki Perełka. Założeniem było etapowanie inwestycji, przy czym w I etapie będzie realizowany obiekt Centrum Kultury z salą widowiskową i częścią garażu podziemnego, a w II planowany jest ratusz z garażem podziemnym łączącym się z garażem z I etapu. W pracach konkursowych oczekiwano uwzględnienia istniejącej parcelacji z odzwierciedleniem w czytelnych podziałach na elewacjach zgodnie z wpisem do rejestru zabytków, a także istniejących obiektów łaźni i kamienicy przy ul. Sierakowskiego i odniesienia się do ich gabarytów i wyglądu, które stanowią o tożsamości miejsca. Ponadto w zakresie studialnym należało również odnieść się do istniejącego budynku dawnej mykwy z cennymi basenami do tradycyjnego obrządku judaistycznego przeznaczonymi do bezwzględnego zachowania.

– Realizacja tej największej w historii naszej gminy inwestycji wpłynie diametralnie na postrzeganie całego miasta pod względem architektury i funkcji. To będzie nowa jakość zarówno usług publicznych jak i oferty kulturalnej w towarzystwie usług komercyjnych – komentuje burmistrz Daniel Putkiewicz. – Teraz czekają nas negocjacje ze zwycięzcą w sprawie umowy na projekt wraz z pozwoleniami na budowę. Na razie mamy do czynienia z koncepcją więc niektóre szczegóły czy funkcje mogą się jeszcze zmienić na etapie projektowania.

Konkurs wygrały współpracujące pracownia JSK Architekci i biuro HPP Architekten.
Komisja konkursowa przyznała też II i III nagrodę oraz wyróżnienia

Ze zwycięską pracą można zapoznać się na stronie:: www.archikonkurs.pl/konkurs/271

Powiązane artykuły:
Konkurs na koncepcję sali widowiskowej i nowej siedziby urzędu