15 lat Polski w Unii Europejskiej

1934

15 lat Polski w Unii Europejskiej

1 maja 2019 roku będziemy świętować 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez te wszystkie lata, dzięki współpracy, wymianie doświadczeń, środkom europejskim oraz zaangażowaniu lokalnych społeczności wokół europejskich wartości, nasz kraj przeszedł niesamowitą metamorfozę.

W miastach widać to najlepiej. To nie tylko nowa infrastruktura, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, czy nowe obiekty sportowe i kulturalne. Od 15 lat Polska jest częścią wspólnego rynku, którego łączne PKB ustępuje na świecie wyłącznie USA. Tysiące firm działających w polskich miastach potrafiło z powodzeniem wykorzystać możliwości, jakie daje taka sytuacja. I choć trudno przecenić wpływ członkostwa w UE na gospodarkę lokalnych ojczyzn, warto również pamiętać o licznych programach wymiany dla młodzieży, szkoleniach i kursach dla pracowników różnych branż, rozwoju turystyki oraz wielu projektach społecznych podnoszących jakość życia oraz niwelujących nierówności.

– Europa to nie jest jakaś “odległa Bruksela”. Europa to my! Nasze miasta są miastami europejskimi! Jesteśmy Europejczykami! Pochwalmy się naszymi sukcesami! – mówi prezes Związku Miast Polskich, Zygmunt Frankiewicz.

Gmina Piaseczno jest beneficjentem projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, programów Komisji Europejskiej. Pozyskane były dofinansowania zarówno z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego jak i ogólnopolskich krajowych programów operacyjnych, m.in. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Realizowane projekty dotyczą zarówno zadań inwestycyjnych, jak i edukacyjnych. Od 2014 r. Gmina Piaseczno jest jedną z gmin, które wchodzą w skład Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, realizuje projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych metropolii warszawskiej.

W latach 2013-2017 działał w naszej gminie w ramach pozyskanego grantu Punkt Informacji Europejskiej, wchodzący w skład sieci Europe Direct prowadzonej przez Komisję Europejską. W piaseczyńskich placówkach oświatowych poza projektami współfinansowanymi ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowane są również projekty w ramach programu ERASMUS+, umożliwiające wymianę dobrych praktyk i wyjazdy zarówno uczniom jak i nauczycielom.