20 maja Światowy Dzień Pszczół

2419

Z okazji dzisiejszego Dnia Pszczół pragniemy przypomnieć, jak ważne na naszej planecie są owady zapylające, oraz co Gmina Piaseczno robi dobrego na ich rzecz.

Jesteśmy gminą przyjazną pszczołom. Kontynuujemy nasadzenia drzew i krzewów m.in. z gatunków miododajnych i zakładamy nowe łąki kwietne. Takie łąki będą wkrótce cieszyć nie tylko nas, ale i pszczoły, w kilku lokalizacjach: przy murku przy skrzyżowaniu ul. Kościuszki z ul. Sienkiewicza, przy ogrodzeniu kolejki przy ul. Wojska Polskiego, na terenie przy stacji benzynowej przy skrzyżowaniu ulic Okulickiego i Puławskiej, oraz w pobliżu psiego wybiegu przy ul. Cyraneczki. Pierwsza na terenie gminy łąka kwietnia powstała w zeszłym roku przy ul. Nadarzyńskiej.

W 2018 r. gmina przystąpiła do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom, a nasze działania na rzecz owadów zapylających zostały docenione – znaleźliśmy się wśród 10 gmin, które zostały wyróżnione nagrodą specjalną w postaci atrakcyjnych tablic edukacyjnych. Dzięki nim mieszkańcy w bardzo przystępny sposób będą mogli zyskać wiedzę na temat niektórych gatunków pszczół oraz niezbędnych im do przetrwania roślin. Tablica, którą otrzymaliśmy, jest dwustronna i spełnia dwie funkcje: informuje, jak każdy z nas może dbać o te pożyteczne owady sadząc rośliny przyjazne pszczołom, ale jest też okazją do nauki poprzez zabawę. Dzięki ruchomym kostkom można poznać niektóre gatunki pszczół i kwiaty zapewniające im pokarm. Na terenie naszej gminy tablicę edukacyjną można znaleźć na skwerze przy ul. Młynarskiej w Piasecznie.

Co musiały zrobić gminy, aby dołączyć do Manifestu?

  • Na terenie gminy założyć Miejsca Przyjazne Pszczołom, czyli takie, gdzie występują rośliny nektaro- i pyłkodajne, dobrane tak, aby okresy ich kwitnienia zapewniały ciągłość pożywienia dla pszczół.
  • Przy pielęgnacji terenów zielonych należących do gminy stosować naturalne nawozy i środki ochrony roślin.
  • Edukować mieszkańców na temat roli pszczół i owadów zapylających dla człowieka i przyrody. Zachęcać ich do zakładania Miejsc Przyjaznych Pszczołom w ogrodach, na tarasach i balkonach.
  • Dbać o zachowanie różnorodności biologicznej na terenie gminy.

Więcej informacji o programie znaleźć można na stronie www.pomagamypszczolom.pl

Nowe nasadzenia projektujemy tak, by brać pod uwagę rośliny przyjazne pszczołom. Przy pielęgnacji terenów zielonych należących do gminy stosujemy naturalne nawozy i środki ochrony roślin. Edukujemy mieszkańców poprzez wspierany od kilku lat pszczeli piknik na skwerze Kisiela, organizowany przez lokalne stowarzyszenie przy wsparciu z gminnego grantu. Wydaliśmy także opracowaną przez Stowarzyszenie Ciąg Dalszy Nastąpi broszurę “Cud Miód – zdrowie z natury”, opowiadającą w przystępny sposób o pracy i zwyczajach pszczół. Wielokrotnie odbywały się na terenie gminy spotkania o pszczołach w przedszkolach lub na terenach zielonych, z udziałem pszczelarzy, którzy z pasją prezentowali i tłumaczyli jak wygląda życie pszczół i jaka jest ich rola w przyrodzie.

Obecnie obserwuje się niepokojący trend, że coraz więcej owadów zapylających ginie, z uwagi na utratę siedlisk, nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, częste koszenie łąk, zanieczyszczenie środowiska, susze, zmiany klimatyczne. Zadbajmy wspólnie o te ważne owady!
👀 reagujmy, kiedy opryski upraw wykonywane są w ciągu dnia! Należy je wykonywać gdy zachodzi słońce, po oblocie pszczół.
👀 sadźmy rośliny miododajne
👀 ustawiajmy w parkach i ogrodach “domki” dla owadów oraz poidełka
👀 wspierajmy akcje typu adoptujpszczole.pl
👀 nie zabijajmy pszczół, które wpadły do mieszkania, tylko je wypuśćmy na wolność

W ten wyjątkowy dzień o pszczołach, ich zwyczajach, potrzebach, a także zagrożeniach mówi lokalna inicjatywa Alarm dla Klimatu Piaseczno. Zapraszamy do przeczytania ciekawych informacji o pszczołach, napisanych przez właścicieli pasieki Agnieszkę i Wojciecha Waszaków.

 

Gmina Przyjazna Pszczołom