40. rocznica Porozumień Sierpniowych

1483

31 sierpnia obchodziliśmy 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych – wydarzenia, które przeszło do światowej historii, jako kamień milowy na drodze do rozpadu systemu komunistycznego. W Piasecznie naszą pamięć i szacunek do masowego ruchu społecznego, który przeciwstawił się ówczesnej władzy, a także ofiar reżimu komunistycznego symbolizuje Rondo Solidarności, oraz tablica pamiątkowa przy Kościele św. Anny, gdzie kwiaty złożył Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno – Daniel Putkiewicz.

31 sierpnia 1980 roku podpisano Porozumienia Gdańskie. Niemal natychmiast, we wrześniu, utworzyły się komisje zakładowe NSZZ „Solidarność” w zakładach pracy Piaseczna, powstał też lokalny oddział Regionu Mazowsze. Szczególnie aktywne w Piasecznie były komisje Laminy, Zelosu, Polkoloru i PKS-u. Organizowali się też rolnicy, którzy utworzyli „Solidarność” Rolników Indywidualnych. W grudniu 1981 roku do związku należało 4000 osób spośród 5000 pracowników Polkoloru, największego zakładu pracy w Piasecznie. Przedstawiciele Polkoloru uczestniczyli we wszystkich akcjach organizowanych przez Komisje Krajową i Region Mazowsze, byli w Zarządzie” – *Na podst. fragmentów referatów Zbigniewa Raczkowskiego i Jana Sidorowicza przedstawionych podczas uroczystych obchodów 25-lecia „Solidarności” w Piasecznie.

Załączamy również archiwalne zdjęcie Sławomira Barcika, z wystawy “Solidarność w Piasecznie”, jaka miała miejsce w 25-rocznicę Porozumień Sierpniowych.