590. lat minęło – relacja z urodzinowego turnieju wiedzy o Piasecznie

3354
590. lat minęło - relacja z urodzinowego turnieju wiedzy o Piasecznie
foto: Marcin Borkowski

5 listopada 2019 roku upłynęło równo 590 lat, od kiedy książę Janusz I nadał Piasecznu prawa miejskie. Obchody rocznicowe trwały cały rok, pod urodzinowym szyldem firmowane były liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i popularno-naukowe.

Zwieńczeniem tych inicjatyw było spotkanie o charakterze edukacyjno-rozrywkowym, które odbyło się w nowym gmachu Centrum Edukacyjno-Multimedialnego. Biuro Promocji i Kultury przygotowało multimedialny turniej, w którym udział wzięły najpierw drużyny szkolne, a po krótkiej przerwie swoją wiedzę sprawdziły aż 23 trzyosobowe drużyny reprezentujące różne środowiska, instytucje, grupy koleżeńskie.

Szkoła w Józefosławiu najlepsza

Do rundy szkolnej przystąpiły drużyny reprezentujące wszystkie 11 szkół podstawowych z terenu gminy. Uczniowie odpowiadali przy pomocy tabletów na 21 pytań z różnych dziedzin, zarówno dotyczących historii miasta jak i zagadnień współczesnych dotyczących samorządu, komunikacji, sportu, kultury czy przyrody. Emocji nie brakowało, bo chociaż był to test wyboru, to za niepoprawną odpowiedź punkty były odejmowane. Na punktację wpływ miał również czas reakcji, dlatego miejsca w rankingu zmieniały się bardzo dynamicznie, co prezentowane było na żywo na tablicy wyników. Po zliczeniu wyników każdej rundy, prezentowane były zdjęcia lub materiały filmowe oraz ciekawostki dotyczące danego zagadnienia. Ostatecznie najlepiej z pytaniami poradzili sobie uczniowie z SP w Józefosławiu, 2 miejsce zajęła SP w Złotokłosie, a 3 miejsce przypadło SP w Jazgarzewie.

Runda dla dorosłych

Blisko 70 zawodników, podzielonych na 23 zespoły wzięło udział w wieczornej rundzie przeznaczonej dla dorosłych. Na początku w odpowiedziach na pytania wyraźnie prym wiodła drużyna burmistrzów oraz drużyna radnych, ale w miarę upływu czasu wyniki zaczęły się coraz bardziej polaryzować. Co ciekawe większość drużyn dobrze radziła sobie z pytaniami z historii, 100 proc. poprawnych odpowiedzi udzielono też na pytania dotyczące Józefa Wilkonia – Honorowego Obywatela Gminy czy Krzysztofa Ludwickiego – Zasłużonego dla Gminy Piaseczno. Większe trudności przysparzały pytania z zakresu przyrody, czy chociażby podanie daty zamknięcia linii wąskotorowej do Warszawy. Po podsumowaniu wszystkich odpowiedzi, gdzie również ogromne znaczenia miał czas ich udzielania, zwycięzcą została reprezentacja OSP Piaseczno. Drugi najlepszy wynik osiągnęła drużyna burmistrza Daniela Putkiewicza oraz jego zastępców Hanny Kułakowskiej-Michalak i Roberta Widza, jednak poprosili oni aby jako gospodarze oraz fundatorzy nagród, nie byli brani pod uwagę w końcowej klasyfikacji. W związku z tym drugie miejsce przypadło „Zośka Team”, czyli drużynie nauczycieli z SP 3 w Piasecznie, a trzecie „Drużynie Powiatowej”, czyli przedstawicielom Starostwa Powiatowego.

Atrakcje towarzyszące

Skoro urodziny, to nie mogło zabraknąć też tortu. A ten jak na 590. urodziny miasta przystało był imponujący. Cztery piętra o różnych smakach ozdobione były różnymi postaciami, obiektami i datami związanymi z historią Piaseczna. Były na nim nawet figurki przedstawiające tak charakterystyczny dla Piaseczna trolejbus czy kineskop.

Tuż przed rundą wieczorną, odsłonięty został oficjalnie 7. metrowy mural nawiązujący do tożsamości Piaseczna zlokalizowany na klatce schodowej pomiędzy częścią biblioteczną CEM a halą sportową. Projekt muralu wybrany został w konkursie ogłoszonym przez Bibliotekę Publiczną.

Z kolei Centrum Kultury przygotowało stanowiska, na których można było zapoznać się z literaturą i questami dotyczącymi Piaseczna, dostać magnes, pocztówkę czy inny gminny gadżet. Można było też pomalować płócienną torbę korzystając z jednego z szablonów, np. w kształcie logo Piaseczna czy ratusza.

Wydarzeniu towarzyszyły też dwie wystawy Klubu Fotograficznego działającego przy Centrum Kultury:  „Przemijanie. Nadarzyńska – świat, którego nie ma” z fotografiami  Leszka Nowaka oraz „W pobliżu” z fotografiami Tadeusza Tyszki.

Sumariusz Praw i Przywilejów

Specjalnie na tę okoliczność Biuro Promocji i Kultury wydało historyczną pozycję przygotowaną przez dr. Włodzimierza Bagieńskiego. Jest to “Sumariusz praw, przywilejów i potwierdzeń od Najjaśniejszych Książąt Mazowieckich o od Najjaśniejszych Królów Polskich, Miastu i Cechowi Szewskiemu nadanych”. To streszczenie najważniejszych aktów i dokumentów miejskich opracował w 1803 roku Joachim Nałęcz Ginalski, a ręcznie pisany oryginał znajduje się w posiadaniu Cechu Rzemiosł Różnych w Piasecznie. Pan dr Bagieński przepisał treść uwspółcześniając język, tak aby był dziś bardziej zrozumiały, opatrzył wydawnictwo wstępem i przypisami. Każdy, kto przyszedł na uroczystość urodzinową miasta mógł otrzymać bezpłatnie egzemplarz. Teraz wydawnictwo dostępne jest w bibliotekach lub można się zapoznać z jego wersją elektroniczną: sumariusz (.pdf).

Sumariusz Praw i Przywilejów