592 urodziny Piaseczna

2870
592 urodziny Piaseczna. Na zdjęciu centrum Piaseczna widziane z lotu ptaka.
foto: Piotr Michalski

5 listopada przypada rocznica nadania Piasecznu praw miejskich. W tym roku z okazji urodzin miasta organizowana jest II konferencja naukowa „Piaseczno miasto historyczne”.

Piaseczno jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu, które usytuowane jest na trakcie pomiędzy Warszawą a Czerskiem – dawną stolicą książąt mazowieckich. Prawa miejskie otrzymało w 1429 roku z rąk księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Miasto lokowane na prawie niemieckim-chełmińskim miało obowiązek utrzymywania przejeżdżającego księcia. Punktem centralnym w układzie przestrzennym stał się rynek, który był miejscem targów. Piaseczno zostało jednym z ośrodków lokalnego rynku na Mazowszu o charakterze handlowo-rzemieślniczym.

Urodziny miasta były hucznie obchodzone dwa lata temu, w 590 rocznicę nadania praw miejskich. Między innymi mieszkańcy mieli okazję obejrzeć specjalnie przygotowany na tę okazję mapping.

W tym roku w rocznicę nadania praw miejskich zapraszamy na konferencję poświęconą historii miasta oraz jej oddziaływaniu na współczesny i przyszły wygląd Piaseczna. Konferencja „Piaseczno miasto historyczne” odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym przy ul. Jana Pawła II 55 w dniach 5-6 listopada 2021 r. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie wydarzenia: Piaseczno miasto historyczne.

Poszczególne wykłady można śledzić również online, na FB Gminy Piaseczno.