82. rocznica Agresji Sowieckiej na Polskę
foto Paweł Popowski

17 września 2021 roku na Cmentarzu Parafialnym pod Pomnikiem Katyńskim odbyły się uroczystości upamiętniające 82. Rocznicę Agresji Sowieckiej na Polskę.

Po Liturgii Słowa i przemówieniach okolicznościowych, pod pomnikiem wiązanki złożyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz organizacji społecznych i kombatanckich.

82 lata temu Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny dokonała zbrojnej napaści na II Rzeczpospolitą, realizując tym samym tajny paktu Ribbentrop – Mołotow. Efektem tych działań był podział Polski pomiędzy dwa okrutne i totalitarne systemy polityczne. Sowieci stosowali na zajętych terenach terror, aresztowania, zsyłki i deportacje. Dokonali także niewybaczalnych zbrodni w Katyniu, czy Miednoje. Armia Czerwona dokonywała mordu zarówno na jeńcach, żołnierzach i oficerach Armii Polskiej jak i na ludności cywilnej.

– Do dziś, mimo, że jesteśmy krajem niepodległym wydarzenia te są głęboko zakorzenione w naszej narodowej świadomości, a My zmagamy się z pozostałościami poprzedniego systemu. Komunistyczna okupacja stworzyła bowiem dystans pomiędzy nami, a resztą Europy, przez lata hamując rozwój polskiej gospodarki, nauki i kultury – powiedział Daniel Putkiewicz Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.
– Chciałbym wierzyć, że tysiące represjonowanych Polaków, nie poniosło swojej ofiary na marne. 17 września jest bowiem dla nas wymowną lekcją historii, z której powinniśmy wyciągać wnioski na przyszłość i podjąć wszelkie działania, aby historia się nie powtórzyła. Tylko pokojowe nastawienie, wzajemne zrozumienie i współpraca na arenie politycznej oraz solidne sojusze dają szansę, że tak tragiczne wydarzenia nie splamią już kart naszej historii – dodał burmistrz Piaseczna.

82. rocznica Agresji Sowieckiej na Polskę
foto Paweł Popowski