Kobiety 44 – najnowsza książka Agnieszki Cubały

3041

W księgarniach ukazała się właśnie książka opisująca historie kobiet biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Wśród nich znalazły się cztery bohaterki pochodzące z Piaseczna. Autorka książki, Pani Agnieszka Cubała w zeszłym roku wspólnie z gminą Piaseczno wydała książkę pt. Piaseczno 44 – opisującą piaseczyńskie wątki związane z Powstaniem Warszawskim. W przeddzień kolejnej, tak ważnej dla Polaków sierpniowej rocznicy, zachęcamy do lektury, która odkrywa nowe wątki i pokazuje Powstanie z innej perspektywy.

Książka “Kobiety ’44” Agnieszki Cubały przedstawia niezwykłe, nieznane dotąd, kobiece spojrzenie na Powstanie Warszawskie, bez którego historia tego wydarzenia byłaby niepełna.

To książka o losach uczestniczek Powstania Warszawskiego, ich doświadczeniach i emocjach, a także o sprawach, o których do tej pory niemal się nie mówiło, bo same kobiety długo nie chciały albo nie potrafiły o nich opowiadać. Panie, które często po latach milczenia zdecydowały się przemówić, odsłaniają prawdę o walce pozbawionej heroizmu, w której trzeba przetrwać, zabijać, chronić innych i zachować siebie. Opowiadają o swoim strachu, bólu, rozpaczy, samotności i cierpieniu. Ale i o tym, że gdy było najtrudniej, ratował je humor i obecność drugiego człowieka. Ta książka to ich głos, tak ważny dla historii Powstania i dla nas wszystkich.

O swoich przeżyciach opowiadają m.in aktorki: Małgorzata Damięcka-Lorentowicz, Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Danuta Mancewiczowna, Danuta Szaflarska, Beata Tyszkiewicz, Krystyna Zachwatowicz-Wajda; poetki i pisarki: Maria Dąbrowska, Maria Kownacka, Anna Świrszczyńska; królowa polskiego jazzu i słowik okupowanej Warszawy – Hanna Brzezińska, królowa kanałów – Natalia Sendys czy łączniczka-strzelec – Wanda Traczyk-Stawska.

W książce pojawiają się również wątki piaseczyńskie. Można w niej przeczytać o losach Aliny Woźniak-Hofman, ps. Halka. Była łączniczką i sanitariuszką 1704 plutonu, zwanego ‘piaseczyńskim’, należącego do 5 Rejonu „Gątyń” przekształconego już w sierpniu 1944 w batalion „Krawiec”. Jej historia jest ogromnie ciekawa, ponieważ dotyczy nie tylko wydarzeń dziejących się w samym Piasecznie, ale również funkcjonowania Rzeczpospolitej Chojnowskiej, marszu z pomocą powstańczej Warszawie oraz indywidualnych prób przebijania się do walczącej stolicy.

W książce pojawia się również niezwykle dramatyczna, ale i wzruszająca historia Marianny Szymańskiej-Mrówczyńskiej, ps. Emilia oraz Maryśka Duża – sanitariuszki IV Obwodu „Grzymała” z plutonu nr 438 Osłony Sztabu Komendy Obwodu, dowodzonego przez Iwo Rygla, ps. Bogusław – kolejnego oddziału zwanego piaseczyńskim. Jej losy, ze względu na wydarzenia dziejące się podczas Powstania Warszawskiego, na zawsze związane zostały z Pęcicami, w których 2 sierpnia 1944 zginęło kilkunastu chłopców z Piaseczna. Sama Marianna Szymańska-Mrówczyńska została tam ciężko ranna – ocalała dzięki pomocy przyjaciółki – Alinie Deręgowskiej, ps. Alka.

W książce pojawiają się również jeszcze dwie kolejne kobiety związane z Piasecznem. Pierwsza z nich to mieszkająca w Warszawie i Chyliczkach Anna Bursche-Lindnerowa – łączniczka Pułku „Baszta” (jej losy opisane zostały w książce „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”). Druga to mieszkająca w Gołkowie Krystyna Nowicka-Wieczorkiewicz, ps. Hawajka – podczas Powstania sanitariuszka VII Obwodu „Obroża” 6 Rejonu „Helenów” walcząca najpierw w oddziale mjra Władysława Wrotniaka, ps. Dotrzeba, a następnie pełniąca służbę w szpitalu powstańczym w Ursusie oraz szpitalu założonym na terenie obozu przejściowego dla ludności cywilnej w Pruszkowie (Dulag 121). Jej niezwykle ciekawe losy zostaną bliżej przybliżona w kolejnej książce Agnieszki Cubały.