Plac rekreacyjny przy ul. Cyraneczki – prezentacja 3 wariantów koncepcji

3300
Plac rekreacyjny przy ul. Cyraneczki - prezentacja 3 wariantów koncepcji

Na początku września odbyły się spotkania z mieszkańcami w ramach II etapu konsultacji społecznych dotyczących zagospodarowania placu rekreacyjnego przy ul. Cyraneczki.

Pierwsze spotkanie II etapu konsultacji z mieszkańcami odbyło się 7 września 2022 r. w Klubie Kultury w Józefosławiu. Podczas tego spotkania architekci z pracowni JAZ+Architekci zaprezentowali trzy warianty przyszłego zagospodarowania skweru.

Podczas spotkania odbyła się prezentacja wyników ankiet z I etapu konsultacji, prezentacja trzech wariantów a następnie dyskusja przy planszy oraz makietach.

 

Konsultacje - plac rekreacyjny Cyraneczki. na zdjęciu kilka osób dyskutujących.
Foto Rafał Chojnacki / Peuna Qlatka

Spotkanie z dziećmi, młodzieżą i i seniorami

Architekci spotkali się również z uczniami klas 4-8 Szkoły Podstawowej w Józefosławiu. Podczas spotkania z dziećmi i młodzieżą 8 września zaprezentowano podsumowanie I etapu i trzy warianty koncepcji, następnie za pomocą pinezek dzieci zaznaczały na planszach te rozwiązania, które najbardziej im się spodobały. Na koniec mogły też wypełnić ankietę w której mogły uzasadnić swoje wybory.

Konsultacje - plac rekreacyjny Cyraneczki
foto JAZ+Architekci

Spotkanie z seniorami z Klubu Seniora w Józefosławiu zaplanowane jest na 13 września 2022 r. Będzie ono dotarcia do grupy, która w najmniejszym stopniu korzysta z narzędzi internetowych, a stanowi jednocześnie jedną z większych grup wiekowych w Józefosławiu.

Ankieta online

Tych z Państwa, którzy nie mogli wziąć udziału w spotkaniu 7 września zapraszamy do wypełnienia ankiety: https://forms.gle/JBUZCbqdZvQK9zHT6.

Trzy warianty koncepcji

Na podstawie wyników ankiet z I etapu koncepcji zostały wyłonione trzy największe potrzeby zagospodarowania przyszłego skweru. Są nimi: skatepark, miejsce spotkań i plac zabaw.

Dlatego architekci przygotowali trzy warianty, w których:
Wariant 1 – dominującą funkcją jest skatepark,
Wariant 2 – dominującą funkcją są miejsca spotkań,
Wariant 3 – dominującą funkcją jest plac zabaw.

Poniżej przedstawiamy rzuty i aksonometrie, dla których przyjęto strefy kolorystyczne odpowiadająca poszczególnym funkcjom:
czerwony – skatepark
pomarańczowy – plac zabaw (w tym tyrolka, trampoliny, pętla do jazdy na rolkach/wrotkach)
żółty – miejsca spotkań (w tym ławki, polana piknikowa, hamaki)
niebieski – strefa wejścia (w tym: poidełko, toaleta publiczna, szatnia, pom. magazynowe)
niebieski “morski” – strefa gastronomiczna (w której można organizować np. mały handel warzywny, okazjonalny wjazd 2 foodtrucków)
fioletowy – strefa siłowni plenerowej

Uwagi do przedstawionych koncepcji można wysyłać za pośrednictwem ankiety online:
https://forms.gle/JBUZCbqdZvQK9zHT6 lub w formie uwag ogólnych na mail: konsultacje@piaseczno.eu.

Koncepcja 1
Dominującą funkcją terenu jest skatepark, w którego centrum znajduje się wyspa zieleni, z ogrodem deszczowym. Wyspa jest także miejscem z którego można obserwować wszystkie aktywności dzięki okalającej go ławie. W tej wersji mamy także elementy organicznego placu zabaw z domkami z wikliny, pergolami w zieleni, drewnianymi krążkami -ścieżką, trampolinami i drzewem dającym cień. W lewej części skweru znajduje się teren rekreacyjny wśród drzew owocowych i ogród deszczowy z hamakami.

Grafika - projekt zagospodarowania placu
JAZ+Architekci
Grafika - projekt zagospodarowania placu
JAZ+Architekci

Koncepcja 2
Dominującą funkcją terenu są miejsca spotkań dla różnych grup wiekowych w postaci: ławek, ław ze stołami, ławek w okręgu, strefą piknikową. W tej wersji skatepark jest podzielony na dwie strefy: dla początkujących (górny) i zaawansowanych(dolny-większy), co pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa zwłaszcza wśród dzieci. Strefa wejściowa jest uzupełniona o miejsce do spożywania posiłków- foodtrucki.

Grafika - projekt zagospodarowania placu
JAZ+Architekci
Grafika - projekt zagospodarowania placu
JAZ+Architekci

Koncepcja 3
Dominującą funkcją terenu jest plac zabaw, który stanowi: wydzielony obszar, pętla wokół całego skweru do jeżdżenia na rolkach/wrotkach/deskorolce/rowerach/hulajnogach, skałka wspinaczkowa, trampoliny oraz podwójna tyrolka która znajduje się w centrum założenia. Skatepark jest w niej najmniejszy, jednak z dodatkowym zacienieniem od drzew i bardzo długą ścianką do graffiti – która stanowi dodatkowy bufor chroniący okoliczne domy od hałasu.

Grafika - projekt zagospodarowania placu
JAZ+Architekci
Grafika - projekt zagospodarowania placu
JAZ+Architekci