Klub podróżnika: Podlasie Mniej Znane – święte źródła, szeptuchy, cerkwie, Tatarzy i dzika przyroda

492

Zapraszamy na spotkanie Klubu Podróżnika, które odbędzie się w czwartek, 20 kwietnia 2023, o godzinie 17.30 w Czytelni Biblioteki Głównej.
Adrian Pogorzelski – podróżnik, przewodnik, archeolog i popularyzator archeologii opowie o najbardziej egzotycznym z regionów polski. Podlasie, „Podlasze” to od ponad tysiąca lat teren pogranicza ziem Rusi (nie mylić z Rosją)- Wielkiego Księstwa Litewskiego, Białorusi. Naszą wyprawę zaczniemy od dawnej kupieckiej faktorii nadbużańskiej, jaką jest Drohiczyn. Miasta kupców, miasto koronacyjne, miasto, które jest historyczną stolica woj. podlaskiego. Dalej przez świętą górę Grabarkę ruszymy pograniczem polsko – białoruskim dotykając piękna sztuki cerkiewnej, kultury i języka podlaskich Białorusinów, szeptuch niosących modlitwą oraz rytuałem pomoc tutejszym i przyjezdnym, którzy ciągną z całej polski. Dotkniemy też dramatu uchodźców próbujących przekroczyć “wielki mur”. Nie zabraknie opowieści o kuchni. Na „stole” pojawią się zaguby, hryczuny czy hałuszki. Przyjrzymy się bliżej tradycji polskich Tatarów. Na drodze z pewnością stanie Nam żubr! Zajrzymy też do ptasiego raju czyli nad brzegi Narwi i Biebrzą. 
Spotkanie organizowane jest przy współpracy w filią Gołków-Letnisko
Zapraszam serdecznie.
Artykuł Klub podróżnika: Podlasie Mniej Znane – święte źródła, szeptuchy, cerkwie, Tatarzy i dzika przyroda pochodzi z serwisu Biblioteka Publiczna w Piasecznie.

Źródło: Biblioteka Publiczna : Klub podróżnika: Podlasie Mniej Znane – święte źródła, szeptuchy, cerkwie, Tatarzy i dzika przyroda