Banery znikają z naszych ulic

1981
banery. Na zdjęciu płot z banerami
Większość oznakowanych banerów już zniknęła / foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Widać już pozytywne skutki wdrażania uchwały krajobrazowej w centrum miasta. Oznakowane przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno banery są usuwane przez przedsiębiorców. Gmina zaprasza też na szkolenia dotyczące zgodnego z przepisami reklamowania swojej działalności.

W drugiej połowie maja br. rozpoczęła się kolejna akcja związana z wdrażaniem piaseczyńskiej uchwały krajobrazowej. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno zajęli się inwentaryzacją i znakowaniem niewłaściwych nośników reklamowych oraz szyldów w najważniejszych przestrzeniach publicznych miasta i gminy. W szczególności w ostatnich tygodniach znakowane były banery przy głównych ciągach komunikacyjnych: DW 721, DK 79, ulicach: Puławskiej, Sienkiewicza, Polskiego Państwa Podziemnego, Pod Bateriami, Gołkowska, Zielona, Radnych, Solidarności, Gromadzkiej oraz głównych ulicach poszczególnych miejscowości.

sprzątamy reklamy. baner z napisem: miejsce na twoją reklamę a na nim naklejka czerwona sprzątamy reklamy.
foto Dorota Krug-Płoska

Akcja skupiła się głównie na banerach, ponieważ mają one najbardziej negatywny wpływ na wizualny odbiór przestrzeni publicznej, w której często przebywamy. Na banery są naklejane czerwone naklejki #sprzątanyreklamy z kodem QR. Pracownicy Wydziału Urbanistyki i Architektury przekazują wyjaśnienia w trakcie bezpośrednich rozmów z mieszkańcami.

Informacje na temat prowadzonych działań, a także szczegółowe regulacje dla poszczególnych obszarów gminy w zakresie dotyczącym obowiązującej od 2019 roku uchwały krajobrazowej można znaleźć na stronie internetowej www.krajobraz.piaseczno.eu.

Pierwsze efekty podejmowanych działań są już widoczne. Większość oznakowanych czerwoną naklejką banerów reklamujący się z ich pomocą przedsiębiorcy lub właściciele nieruchomości już usunęli.

Szkolenia z uchwały krajobrazowej

Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z bezpłatnych szkoleń, podczas których pracownicy urzędu odpowiedzą na pytania i wątpliwości związane z zapisami uchwały i wymaganiami dotyczącymi umieszczania reklam w przestrzeni publicznej:

  • Co to jest uchwała krajobrazowa?
  • Szyld a reklama
  • Jakie nośniki reklamowe są dozwolone?
  • Jakie nośniki reklamowe są zakazane?
  • Zdjęcie baneru reklamowego i co dalej?

Wakacyjne bezpłatne szkolenia odbywają się w Centrum Przedsiębiorczości przy ul. Warszawskiej 1 w Piasecznie. Spotkania prowadzi Dorota Krug-Płoska z Wydziału Urbanistyki i Architektury UMiG Piaseczno. Pierwsze dwa spotkania już za nami. Kolejne szkolenia planowane są 9 sierpnia 2023 r. o godzinach 9.00 oraz 18.00. Jeśli będzie zainteresowanie przedsiębiorców, kolejne spotkania będą realizowane również po wakacjach.

Reklamy wyborcze

Już niebawem na naszych ulicach mogą się pojawić reklamy wyborcze. Warto pamiętać, że kwestia umieszczania plakatów i haseł wyborczych w przestrzeni publicznej jest uregulowana w Kodeksie wyborczym, czyli akcie prawa wyższego rzędu. Oznacza to, że związane z wyborami plakaty czy banery nie podlegają zapisom uchwały krajobrazowej, która jest aktem prawa miejscowego. Zgodnie z Kodeksem wyborczym plakaty i hasła wyborcze można umieszczać na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych, po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia. Ich lokalizacją musi też uwzględniać bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Co bardzo istotne, kampania wyborcza rozpoczyna się dopiero w dniu zarządzenia wyborów, a umieszczający swoją reklamę wyborczą kandydat musi na niej oznaczyć nazwę komitetu wyborczego, czyli może to nastąpić dopiero po zarejestrowaniu komitetu przez organ wyborczy. Materiały promocyjne kandydatów umieszczane przed wskazanym terminem traktowane są jak inne reklamy i podlegają regulacjom zawartym w uchwale krajobrazowej. Przypominamy też, że wszelkiego rodzaju reklamy wyborcze muszą zostać usunięte z przestrzeni publicznej w ciągu 30 dni po terminie wyborów.

 

Powiązane tematycznie: