Konserwacja fresków w Poniatówce

1419
Konserwacja fresków w Poniatówce
foto Joanna Ferlian

W Poniatówce prowadzone są obecnie prace konserwatorskie przy renowacji i odtworzeniu polichromii odkrytych w zabytkowym dworku. Realizowane są również pozostałe prace budowlano-wykończeniowe.

Specjalistyczny nadzór nad pracami konserwatorskimi w zakresie renowacji i odtworzenia polichromii, które zostały odkryte w Poniatówce kilka lat temu, sprawuje dr Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka, główny konserwator w Muzeum w Nieborowie i Arkadii, członek Wojewódzkiej Rady Zabytków przy Łódzkim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków.

Poniatówka freski
Prace przy polichromiach nadzoruje dr Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka / foto Joanna Ferlian

W Poniatówce pracuje zespół konserwatorek, które starannie opracowują zachowane fragmenty fresków i mają za zadanie odtworzyć zdobienia na tych fragmentach ścian, na których w wyniku wielokrotnych prac malarsko-tynkarskich na przestrzeni ponad 200 lat historii budynku, zostały one bezpowrotnie zniszczone. Prace konserwatorskie wymagają dużej staranności, precyzji i wysiłku, by maksymalnie odzwierciedlić nie tylko wzór, ale też odtworzyć go w technice, która odwzoruje styl, w jakim pierwotnie ozdobiono ściany zabytkowego dworku.

– Panie, które zajmują się konserwacją tutejszych polichromii, znają się na swojej pracy, stosują się do wytycznych, które ode mnie otrzymują podczas kolejnych wizyt, są więc szanse, że finalnie uda nam się stworzyć naprawdę wyjątkowe wnętrza – mówi Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka. – Ten budynek ma ogromny potencjał i może być prawdziwą perełką. Ważne, aby wszystkie elementy zostały odpowiednio dopracowane i oddawały ducha epoki.

Konserwatorka z Muzeum w Nieborowie i Arkadii współpracuje również z kierownikiem budowy zwracając uwagę na istotne detale architektoniczne, które wpłyną na odbiór całości zmodernizowanego budynku.

Prace budowlane wewnątrz Poniatówki powoli zbliżają się do końca. W tym zakresie inwestycja powinna być gotowa wczesną wiosną b.r. W pierwszym etapie planowane jest oddanie do użytku kawiarni na parterze, a na piętrze kontynuowane będą prace przy freskach. Przygotowywanie wystawy rozpocznie również wtedy Muzeum Piaseczna, które będzie miało w Poniatówce swoją filię, poświęconą dwóm postaciom związanym z zabytkowym budynkiem – Franciszkowi Ryxowi oraz hrabiance Cecylii Plater-Zyberk.

Piaseczno dla edukacji logo