Akcja “Jak nie czytam, jak czytam”

1127
Akcja
foto: Marcin Borkowski

8 czerwca 2018 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piasecznie wzięli udział w ogólnopolskim biciu rekordu w publicznym czytaniu.

Akcję o nazwie „Jak nie czytam, jak czytam” zainicjowała redakcja miesięcznika „Biblioteka
w Szkole”, a włączyły się w nią Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno oraz Szkoła Podstawowa nr 1. W dniu bicia rekordu na skwerze Kisiela zebrał się kolorowy tłum ponad 200 uczniów – dziewczynek w białych bluzkach i chłopców w czerwonych T-shirtach. Każdy na skwer przed Urzędem Miasta przyszedł ze swoją książką i czytał bez przymusu to, na co miał ochotę i jak długo chciał.

Celem akcji było sprawienie, by książka kojarzyła się z rozrywką, a nie szkolnym obowiązkiem. By uczniowie, którzy na co dzień czytają, zobaczyli, że nie są jedynymi, a ci, którzy tego nie robią, mieli okazję spróbować. Celem było również pobicie rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu ustanowionego 1 czerwca 2017 roku, kiedy to jednocześnie czytało 459 409 osób.

W promocję czytelnictwa wśród dzieci włączyła się wiceburmistrz Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak, która usiadła razem z uczniami i wspólnie z nimi czytała książkę. – Nasza gmina inwestuje w szkolne biblioteki, wspiera projekty inicjujące modę na czytanie oraz zwiększa księgozbiory szkolne. Bardzo prężnie działająca Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno również jest chlubą naszego miasta – powiedziała podczas akcji pani wiceburmistrz – Dziękuję wam za wspólne czytanie, mam nadzieję, że sprawiło wam wszystkim dużo radości – dodała. Spotkanie zakończyło pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników.