Gminno-powiatowy alians przeciw depresji w powiecie piaseczyńskim logo
Gminno-powiatowy alians przeciw depresji w powiecie piaseczyńskim logo

Piaseczyński Alians przeciw depresji jest nieformalnym sojuszem, który działa na rzecz diagnozowania i leczenia depresji w lokalnych społecznościach.

Jednym z wielu możliwych sposobów przeciwdziałania i walki z depresją jest tworzenie aliansów – sieci organizacji, instytucji i osób, które będą działać lokalnie na terenie powiatu piaseczyńskiego. Dzięki temu możemy skutecznie wspierać osoby doświadczające depresji, jej epizodów jak i zapobiegać zachowaniom ryzykownym.

depresja może dotknąć każdego
depresja ma wiele twarzy
depresja jest prawdziwą chorobą
depresję można leczyć

Czym jest alians?

Idea lokalnych aliansów została zainicjowana i przetestowana przez niemiecką organizację Europejski Alians Przeciw Depresji (EAAD). Prekursorski alians rozwijał się w latach 2001-2002 w Norymberdzie. Wkrótce potem alianse zaczęły powstawać w miastach europejskich, takich jak Warszawa. Echa sukcesu projektu w Śródmieściu Warszawy stymulują do narodzin kolejnych sojuszy, w tym także w naszym piaseczyńskim powiecie.

W Polsce istnieje wiele istotnych inicjatyw społecznych, które mają na celu zwiększenie świadomości mieszkańców, lokalnych władz oraz personelu medycznego na temat depresji. W ramach tych działań można wymienić wiele przedsięwzięć, zarówno na poziomie ogólnokrajowym, jak i lokalnym. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest powstający nieformalny sojusz w powiecie piaseczyńskim, który skupia się na uwrażliwianiu mieszkańców na problem depresji.

W projekt zaangażowani są lokalni specjaliści: nauczyciele, pedagożki, pedagogowie, psycholożki, psychologowie, ale również młodzież, która będzie pomagać w promocji i szerzeniu informacji o aliansie. W skład aliansu wchodzą również szpitale i podmioty świadczące opiekę specjalistyczną, stowarzyszenia medyczne i instytucje zdrowia psychicznego, apteki, opieka geriatryczna, ośrodki interwencji kryzysowej, lekarze pierwszego kontaktu, POZ oraz inne.

Wsparcie w działaniach zapewnia nam również bezpłatne internetowe narzędzie (iFightDepression) do samodzielnego wykorzystania przez osoby doświadczające łagodnej lub umiarkowanej depresji. Program został opracowany w oparciu o istniejące dowody oraz najnowsze zalecenia WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).


Alians przeciw depresji – powiat piaseczyński. Głosu użyczył aktor, piosenkarz i prezenter telewizyjny – Robert Janowski. Film zawiera napisy.

Kiedy smutek jest chorobą. Jak rozpoznać depresję?

Depresja to zjawisko wynikające z zaburzeń nastroju, objawiające się smutkiem, utratą przyjemności, negatywnym spojrzeniem na świat i własną osobę. Podejrzenie depresji może wynikać z utrzymującego się stanu przez dłuższy okres, przekraczającego dwa tygodnie, oraz znaczącego wpływu tego stanu na codzienne funkcjonowanie. Objawy takie jak trudności ze snem, zaburzenia apetytu, spadek sprawności intelektualnej oraz pragnienie izolacji mogą wskazywać na depresję.

Warto podkreślić, że depresja nie jest zwykłym przejściowym obniżeniem nastroju, lecz poważnym problemem psychicznym, który wymaga profesjonalnego leczenia.

Należy mieć na uwadze, że nie każda chwila przygnębienia jest tożsama z depresją. Przemijające uczucia złego samopoczucia, wynikające z reakcji na wydarzenia życiowe, mogą spotkać każdego z nas.

Objawy depresji, mogą mieć różny stopień nasilenia, charakterystyczne dla nich jest jednak to, że są trwałe i występują niemal codziennie, utrzymując się przez przynajmniej dwa tygodnie. Objawy te wywołują poczucie niepokoju i mają znaczący wpływ na na nasze funkcjonowanie w obszarze zawodowym, społecznym i rodzinnym.

W stanie depresji osoba doświadcza poniższych objawów:

  • Stały smutek.
  • Depresyjny nastrój (uczucie stałego przygnębienia), który utrzymuje się przez większość dnia, występując prawie codziennie przez co najmniej dwie kolejne tygodnie.

Mogą towarzyszyć im także:

  • Wybuchy płaczu.
  • Utrata zainteresowań i przyjemności z codziennych aktywności oraz czynności, które wcześniej sprawiały radość.
  • Spadek energii lub wyjątkowe uczucie zmęczenia. Osoba dotknięta depresją doświadcza intensywnego zmęczenia, często o poranku, z uczuciem ciągłego braku energii. To zmęczenie nie ustępuje w wyniku odpoczynku ani snu.

Dodatkowo, inne zaburzenia (przynajmniej dwa z poniższych) mogą również pojawić się w kontekście depresji:

  • Utrata poczucia własnej wartości i wiary w siebie, odczuwanie bezużyteczności oraz nadmiernego i nieuzasadnionego poczucia winy.
  • Pesymistyczne spojrzenie na przyszłość i negatywne myślenie.
  • Myśli o śmierci ogólnie lub czasem myśli samobójcze.
  • Spadek zdolności koncentracji, uwagi i zapamiętywania.
  • Pogorszenie jakości snu, często skracającego się przedwcześnie, poranne przebudzenia nieprzynoszące wypoczynku.
  • Utrata apetytu, prowadząca do utraty masy ciała.

Depresja może mieć również wpływ na ciało, przejawiając się:

  • Wieloma rodzajami bólu.
  • Zaburzeniami seksualnymi, skutkującymi utratą popędu i przyjemności z aktywności seksualnej.
  • Spowolnioną aktywnością lub wręcz przeciwnie, wzmożonym pobudzeniem.

Warto zaznaczyć, że osoby cierpiące na depresję nie zawsze zdają sobie sprawę z własnej choroby, dlatego otoczenie odgrywa ważną rolę w identyfikowaniu objawów i zachęcaniu do konsultacji lekarskiej.