Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opracowało materiały edukacyjne, które mają za zadanie przygotować społeczeństwo do odpowiedniego reagowania w sytuacji wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń. Warto zapoznać się z załączonymi materiałami a także informacjami na stronie RCB: alert.rcb.gov.pl.
Zagrożenia biologiczne
Zagrożenie biologiczne – są to czynniki biologiczne stanowiące zagrożenie dla
zdrowia lub życia ludzi i zwierząt, obejmujące drobnoustroje: bakterie, wirusy,
grzyby czy pasożyty oraz produkty ich metabolizmu.
Plik do pobrania: Broszura – zagrożenia biologiczne (1,08 MB)
Zagrożenia chemiczne
Z zagrożeniem chemicznym mamy do czynienia wtedy, gdy dochodzi do uwolnienia niebezpiecznych dla ludzi i środowiska pierwiastków chemicznych i ich związków, mieszanin lub roztworów, które występują naturalnie w środowisku lub powstałych w wyniku działalności człowieka.
Plik do pobrania: Broszura – zagrożenia chemiczne (1,13 MB)
Zagrożenie eksplozją
Eksplozja materiału wybuchowego jest jedną z najgroźniejszych form ataku terrorystycznego. W przypadku ataku bombowego, w większości przypadków ofiarami są przypadkowi ludzie, którzy nie mają nic wspólnego z motywami działania terrorystów.
Plik do pobrania: Broszura – zagrożenie eksplozją (668 KB)
Zagrożenie jądrowe
Zdarzenie jądrowe dotyczy niekontrolowanego uwolnienia substancji promieniotwórczej do środowiska. Jest definiowane przez Międzynarodową Agencje Energii Atomowej (MAEA) jako zdarzenie, które skutkuje znacznymi konsekwencjami dla ludzi, środowiska lub danego obiektu.
Plik do pobrania: Broszura – zagrożenie jądrowe (1,39 MB)
Zagrożenia radiacyjne i skażenie promieniotwórcze
Zdarzenie radiacyjne wiąże się ze źródłem promieniowania jonizującego i wymaga podjęcia pilnych działań łagodzących niepożądane skutki oraz ograniczających straty. Możemy o nim mówić w sytuacji awarii, wypadku, celowego uwolnienia lub groźby uwolnienia potencjalnie szkodliwych materiałów promieniotwórczych. Skażenie promieniotwórcze to niezamierzona lub niepożądana obecność substancji promieniotwórczej w ciałach stałych, cieczach lub gazach oraz wewnątrz i na powierzchni ciała ludzkiego.
Plik do pobrania: Broszura – Zagrożenia radiacyjne (785 KB)
Bądź gotowy!
Porozmawiaj z osobami, z którymi mieszkasz (w tym również z dziećmi) o potencjalnych zagrożeniach. Opowiedz o nich oraz przedstaw plan działania podczas ich wystąpienia. Zastanówcie się, w jaki sposób będziecie się ze sobą kontaktować, ustalcie miejsca, w których będziecie na siebie czekać w przypadku wystąpienia danego zdarzenia. Bądźcie gotowi na każdą ewentualność – tak, żeby wcześniej każdy wiedział, co ma robić.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca też przygotowanie zestawu ewakuacyjnego, który w razie sytuacji kryzysowej pozwoli oszczędzić czas i mieć pewność, że zabierzemy wszystko, co może być nam potrzebne podczas ewakuacji.