„Baraż” ponownie nagrodzony

217

Wspierany przez gminę Piaseczno krótkometrażowy film „Baraż” zdobył 2 nagrody na Festiwalu Filmowym Nowe Kino w Nowym Sączu.

Opowieść o relacji syna z ojcem z piłką nożną w tle podbiła serca jury festiwalowego. Okazała się być najlepszą spośród blisko stu, które spłynęły na tegoroczną edycję festiwalu, który odbył się 17-18 listopada. Film został nagrodzony – Za umiejętność opowiadania o ważnych sprawach w prosty sposób – uzasadniał Robert Gliński dyrektor artystyczny festiwalu, wręczając statuetkę Tomaszowi Gąssowskiemu.

Dwa tygodnie wcześniej film, który kręcony był na terenie gminy Piaseczno otrzymał dwie główne statuetki na 11. Festiwalu Filmowym Offeliada w Gnieźnie.

W listopadzie film otrzymał także jedną z czterech nagród przyznanych przez jury konkursu głównego na 32. Europejskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Brest – jednym z dwóch najważniejszych festiwali krótkich metraży we Francji.

W ciągu siedmiu dni festiwalowych pokazano 250 filmów (wybranych z ponad 1 800 zgłoszonych) z 30 krajów. Do Konkursu Europejskiego, głównego konkursu festiwalu, wybrano 36 tytułów. „Baraż”, który otrzymał Prix Conseil Départemental du Finistère, jest jedynym polskim filmem, który został zakwalifikowany do konkursu tego prestiżowego i znanego na całym świecie festiwalu.

„Baraż” jest również na liście 100 filmów krótkometrażowych, które obejrzy nominująca do Oscarów Amerykańska Akademia Filmowa.

Gratulujemy reżyserowi Tomaszowi Gąssowskiemu i życzymy kolejnych laurów!