Dołącz do akcji społecznej STOP SUSZY

6656

STOP SUSZY to kampania informacyjna grupy Alarm dla Klimatu Piaseczno, mająca na celu pokazanie prostych sposobów, jak lokalnie możemy walczyć z suszą, jak oszczędnie gospodarować wodą jednocześnie poprawiając stan naszego środowiska.

O problemie suszy i mądrym gospodarowaniu wodą głośno mówi lokalna inicjatywa społeczna Alarm dla Klimatu Piaseczno, która przygotowała cenne materiały informacyjne, podpowiadające jak zatrzymać wodę tam, gdzie spadła, i jak skutecznie walczyć z suszą zaczynając od własnego podwórka. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami.

Oszczędzaj wodę

17 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy. W tym szczególnym dniu czas na ostatnią ikonografikę pierwszego etapu naszej kampanii informacyjno – edukacyjnej STOP SUSZY.

Chcemy po raz kolejny zwrócić uwagę nas wszystkich na fakt, że spotęgowane zmianami klimatu, długotrwałe okresy bez opadów, bezśnieżne zimy, będą się zdarzać w naszym kraju coraz częściej. Problem suszy nie zniknie, a będzie się pogłębiał jak dowodzą badania naukowe. Na początku będzie brakowało wody do podlewania ogrodów (co już się dzieje), a z czasem zacznie brakować wody w głębszych warstwach i zaczną się problemy z dostępnością do wody pitnej (czego krótkie epizody już mamy za sobą). Wiemy, jak bardzo działania człowieka mogą zjawisko suszy wzmagać lub jemu przeciwdziałać. Mamy tego przykłady na całym świecie, chociażby jezioro Czad w Afryce. Wskutek zmian klimatycznych i w wyniku działalności człowieka jezioro zanika – powierzchnia akwenu wynosi mniej niż 2 tys. km², podczas gdy w 1973 roku wynosiła 25 tys. km². Szacuje się, że za jego zanik w 50 % odpowiada człowiek i jego projekty irygacyjne.
W Polsce takim przykładem może być wysychanie jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego i wyschnięcie na odcinku 30 km rzeki Noteć, a wszystko za sprawą odkrywki węgla brunatnego Tomisławice. Działalność człowieka może mieć decydujący wpływ na obraz zasobów wodnych w danym regionie.

👉Wszelkie próby oszczędzania zasobów wody stają się coraz bardziej istotne. Również nasze jednostkowe działania mogą zrobić wiele dobrego, a jeśli staną się masowe to może się okazać, że uchronimy się przed brakami w dostępie do wody pitnej z lokalnego ujęcia.

Zatem;

❗️OSZCZĘDZAJMY WODĘ PRZY CODZIENNYCH CZYNNOŚCIACH DOMOWYCH❗️

Jak to zrobić ?

💧bierz krótki prysznic, a zimną wodę złap do wiadra i wykorzystaj,
💧zakręcaj kran podczas mycia zębów, golenia itp.
💧wodę z płukania czy gotowania warzyw/makaronu wykorzystaj do podlewania roślin,
💧oszczędzaj prąd, oszczędzając prąd oszczędzasz wodę,
💧jedz mniej mięsa i produktów mlecznych,
💧w toalecie spuszczaj wodę z rozwagą, a jeszcze lepiej zbieraj wodę z mycia rąk, produktów spożywczych i spłukuj nią toaletę,
💧zadbaj o szczelność instalacji w swoim domu (spłuczki itp.)
💧 wyposaż nowy lub doposaż stary dom w systemy do odzyskiwania tzw. wody szarej, do zbierania wody deszczowej i inne wodooszczędne urządzenia,
💧ogranicz koszenie trawnika i grabienie liści (liście to element ściółki, który także chroni glebę przed wysuszeniem)
💧 pralkę i zmywarkę czy inne urządzenia używaj z rozwagą: pakuj do pełna, używaj programów EKO
💧w okresach suszy zaniechaj mycia pojazdów, dachów i innych nawierzchni oraz podlewania trawników.

👉Woda to symbol życia na Ziemi, Szanuj wodę💦!

❗️ZMIANA KLIMATU NIE POCZEKA, NIE ZWLEKAJ I ZACZNIJ DZIAŁAĆ JUŻ DZIŚ ❗️

Bądź świadomym konsumentem

yc-swiadomym-konsumentemObecnie cieszymy się z długo wyczekiwanych opadów deszczu. Natomiast słyszymy głosy hydrologów, ekohydrologów, którzy tłumaczą, że aby problem suszy glebowej czy suszy hydrologicznej związanej z niskim poziomem wody w rzekach został zażegnany, to taki jednostajny (nie ulewny deszcz) powinien padać non-stop przez dwa miesiące, a może nawet dłużej. Stąd wszelkie próby oszczędzania zasobów wody wydają się szalenie istotne. Naszymi jednostkowymi działaniami nie ocalimy dużej rzeki przed wyschnięciem, ale jeśli masowo zaczniemy oszczędnie gospodarować wodą, to możemy wpłynąć na stan dostępności wody w lokalnym ujęciu. Piaseczyński PWiK dziennie dostarcza średnio 13 tys. m3 wody (tutaj wzmianka o naszych ujęciach wody).

👉Czy wiesz, że wyprodukowanie jednego kilograma mięsa wymaga zużycia od 5 do 15 tys. litrów wody?
– statystycznie Polak ma tyle samo dostępnej słodkiej wody, co przeciętny mieszkaniec Egiptu
– człowiek by przeżyć musi wypić przeciętnie w swoim życiu ok. 42.000 litrów wody – to tyle samo, ile trzeba zużyć do wyprodukowania prawie 3 kg mięsa.

Czy chcemy Was w ten sposób namówić do wegetarianizmu?
Oczywiście, dla naszych zasobów wodnych i klimatu byłoby najlepiej gdybyśmy z dnia na dzień przeszli na dietę roślinną, ale nie od razu Kraków zbudowano i choć niektórzy z nas nie jedzą mięsa to wiemy, że inni bez mięsa nie wyobrażają sobie życia. Można na początek zmienić przyzwyczajenia i jeść go po porostu mniej.

👉☀️Po za tym musimy uświadomić sobie, że większość rzeczy wokół nas wymagało zużycia wody do swojego powstania, obróbki, przetworzenia. A deficyt wody to problem globalny. Tylko 3% zasobów wody na Ziemi stanowi woda słodka, której 70% uwięzione jest w lodowcach. Oznacza to, że woda dostępna do picia to zaledwie 1% światowych zasobów wodnych, więcej tutaj: https://sos.wwf.pl/problemy?id=9

Dlatego :

💧 nie zmieniaj dobrych rzeczy na lepsze,

💧 nie korzystaj z jednorazowych rzeczy,

💧 ogranicz drukowanie na papierze lub drukuj dwustronnie,

💧 nie marnuj jedzenia,

💧 zrezygnuj lub ogranicz jedzenie mięsa,

💧 naprawiaj i przerabiaj swoje ubrania, meble, dziecięce zabawki i
inne przedmioty,

💧 nie kupuj zbyt wiele, niech rzeczywista potrzeba, a nie sezonowa
moda ma wpływ na Twoje wybory konsumenckie,

💧 jednym słowem postaraj się żyć w duchu zero waste, według zasad „5R”
(odmawiaj, minimalizuj, użyj ponownie, oddawaj do recyklingu, kompostuj)
Zero waste – inspiracje znajdziecie tutaj https://www.ograniczamsie.com

Zasadź drzewo

👉Czy wiedzieliście, że drzewa są naszymi sprzymierzeńcami w walce z suszą?

O wielorakiej roli drzew pisaliśmy już wielokrotnie, przy różnych okazjach, ale warto o tym przypominać. Szanujmy drzewa, pamiętając o ich ważnej roli na Ziemi. A więc;

Drzewa :

🌳 Dają tlen.
🌳 Działają jak klimatyzator.
🌳 Działają jak filtr magazynujący i filtrujący wodę i oczyszczający powietrze.
🌳💧 Pełnią funkcje ochronne tj. zapobiegają erozji spowalniając odpływ wód powierzchniowych, zapobiegają osuwiskom, wyjaławianiu się gleby, chronią przed hałasem i zanieczyszczeniami.
🌳 Magazynują CO2
🌳 Mają właściwości lecznicze, poprawiają nasze samopoczucie (działają antystresowo i uspokajająco).
🌳 Hamują prędkość wiatru (szczególnie dojrzałe drzewa o dużych koronach i gdy tworzą szpaler).

🌳💧Zmniejszają zagrożenie powodziami i co dzisiaj jest przedmiotem naszej analizy- łagodzą skutki suszy, pełnią istotną rolę w regulacji cyklu hydrologicznego na danym obszarze. Dlaczego? 👉Wynika to z faktu, że jednocześnie pobierają i magazynują wilgoć, aktywnie biorąc udział w procesie infiltracji. Jeszcze lepiej gdy drzewa są wsparte krzewami i roślinnością zadarniającą, wtedy korzystny dla naszego lokalnego środowiska proces zostaje wzmocniony.👉 Rozbudowany system korzeniowy naszych roślin, korony drzew i krzewów sprawiają, że woda w glebie zostaje zatrzymana, a nie spływa bezużytecznie do kanalizacji jak to ma miejsce w przypadku wybetonowanych powierzchni czy też powierzchni pokrytych niską trawą (ze spadkiem w kierunku studzienki).Retencja szaty roślinnej im bardziej rozbudowana tym bardziej jest w stanie skutecznie wspomóc nie tylko retencję glebową, ale również gruntową. Dzięki zadrzewieniem ograniczamy skutki parowania wody z gleby, szczególnie dotkliwe w okresie letniej suszy, zwiększa się natomiast wilgotność powietrza w warstwie przygruntowej, a na wiosnę dochodzi do zwolnienie tempa topnienia śniegu. Tym samym okazuje się, że za pomocą drzew dbamy o stan wilgotności naszej gleby przez cały rok. Dodatkowo pamiętajmy też, że drzewa :

🌳 wspierają bioróżnorodność, szczególnie jeśli posadzimy gatunki drzew kwitnących, miododajnych jak lipa (doskonała dla zapylaczy 🐝)

Zatem nie zwlekaj i :

❗️🌳ZASADZ DRZEWO JUŻ DZIŚ🌳❗️

Zasadz-drzewo(najlepszy termin na sadzenie drzew to późna jesień, a obecnie nawet zima – gdy nie ma mrozu, można też sadzić drzewa wczesna wiosną, a te kupione w pojemnikach sadzimy przez cały rok, ale uwaga na upały!)

👉 Do podlewania świeżo posadzonych drzew wykorzystuj wodę deszczową.

Więcej o roli drzew i lasu możecie poczytać tutaj :
https://www.poznan.lasy.gov.pl/swieto-drzewa… 

Nie marnuję, kompostuję!

Tą ekologiczną praktykę możesz wdrożyć nie tylko w swoim ogrodzie, ale także w mieszkaniu, wówczas potrzebujesz użyć nieco innej technologii, o czym poniżej.

Nie marnuję, kompostuję👉Dlaczego warto kompostować❓

💧Przeciwdziałanie suszy💧 Ziemia kompostowa doskonale utrzymuje wilgoć, dzięki kompostowaniu nasza gleba staje się lepiej nawodniona, tym samym minimalizujemy konieczność podlewania naszych upraw.

🌍Ograniczenie ilości odpadów, które niewykorzystane lądują na wysypisku. Zamiast pakować do worków opadłe liście z drzew, gałęzie, skoszoną trawę, roślinne resztki z kuchni i wystawiać je przed bramę, aby śmieciarki odwiozły je w bliżej nieokreślonym kierunku – zwracamy je Naturze, dajemy naszym roślinom to co najlepsze (pamiętajmy tylko o rozdrabnianiu gałęzi czy szyszek).

🌍Darmowy nawóz. Zyskujemy tak zwane CZARNE ZŁOTO. Kompostowanie na działce czy nawet w domu pozwala Ci osiągnąć w 100% naturalny, zdrowy nawóz do swoich upraw przydomowych czy roślin balkonowych. Jeśli nie masz żadnych upraw, możesz oddać kompost komuś kto go spożytkuje, a sam unikniesz wyrzucania bio-odpadów.

🌍Ochrona środowiska. Kompost jest bogatym źródłem pożywienia dla roślin, a jeśli masz działkę i zdecydujesz się na pryzmę kompostową to może stać się ona schronieniem dla zwierząt np. zaskrońców, dzięki używaniu kompostu oszczędzamy TORF, którego pozyskiwanie jest niezwykle rabunkowe dla przyrody, torf pozyskuje się z terenów podmokłych, bagiennych, które to tereny zostały już znacznie uszczuplone, a są one naszym buforem bezpieczeństwa klimatycznego (więcej tutaj: https://smoglab.pl/dr-hab-wiktor-kotowski-bez-mokradel-ni…/…)
Mając kompost rezygnujemy z innych metod wzbogacania gleby, często szkodliwych.

🚶‍♂️Zdrowie. Kompost nie wypłukuje się tak łatwo z gleby jak nawozy sztuczne, a rośliny pobierają potrzebne im składniki w odpowiednich ilościach. Na naturalnym kompoście możesz mieć zatem zdrowe uprawy. Poza tym kompostując eliminujesz ryzyko rozprzestrzeniania zagrożeń sanitarno- epidemiologicznych (w tym chorób przenoszonych przez szczury) powstających w wyniku swobodnego rozkładu substancji organicznych w niekontrolowanych warunkach.

🚶‍♂️Przygoda. Kompostowanie może stać się rodzinną przygodą, którą pokochają dzieci. Obserwowanie, życia kompostu może stać się pasjonujące !

🚶‍♂️Endorfiny. To jako ciekawostka. W kompoście żyją promieniowce, odpowiedzialne za zapach kompostu. Odpowiednio prowadzony kompost ma zapach kojarzony z zapachem ziemi po deszczu . Wspomniane promieniowce wytwarzają geosminą, ludzki mózg kojarzy ten aromat z czymś przyjemnym i wytwarza endorfiny.

Kompostowanie jest proste! Należy tylko zapewnić stały dostęp powietrza, umiarkowaną wilgotność oraz starać się zachować odpowiedni balans składników tzw. materii brązowej i materii zielonej. A niektórzy wręcz mówią „kompost zrobi się sam, jeśli mu na to pozwolisz”!

👉Co można kompostować 🌾🌱🍂🍁🍏🥜🌰:
• organiczne odpady kuchenne, w tym rozdrobnione skorupki jaj, obierki, fusy po kawie, herbacie
• ścinki ogrodnicze (liście, trawa, rozdrobnione gałęzie czy szyszki)
• resztki owoców i warzyw
• słomę, wióry, korę, siano z klatek gryzoni
• popiół drzewny
• papier, tekturę, gazety (bez barwników), chusteczki
• czerstwe pieczywo
• skorupki jajek

👉Do kompostownika zdecydowanie nie wrzucamy 🥤🍼🥾🦴🧀:
• plastiku, aluminium i szkła
• kości, mięsa i tłuszczy
• leków, pieluch, chusteczek nawilżanych
• torebek po herbacie (nie biodegradowalnych)
• skórek owoców cytrusowych
• zadrukowanego papieru
• liści orzecha -można do oddzielnego kompostownika
• odchodów ludzkich i zwierza mięsożernych

👉Sposoby kompostowania:
• kompostowanie pryzmowe na dworze
• kompostowanie w skrzyni/ach lub pojemniku także na dworze
• kompostowanie z dżdżownicami – kompostowanie, w którym udział biorą dżdżownice to sposób najbardziej odpowiedni dla właścicieli balkonów, garaży czy piwnic. Technika ta pozwala uzyskać najwyższej jakości biohumus. To tzw. wermikompostowanie, wymaga założenia hodowli dżdżownic.
• Bokashi – prekompostowanie, inny od pozostałych sposobów, opiera się na fermentacji i potrzebne są do niego tzw. aktywatory, które trzeba kupić.

👉Metody kompostowania to:
• metoda pasywna (zimna) – kompostowanie niekontrolowane, które zachodzi w naturalnym, wolnym tempie i w niskiej temperaturze. Nie eliminuje nasion ani mikroorganizmów wywołujących choroby. Tak prowadzony kompostownik wydziela niekiedy nieprzyjemny zapach w wyniku beztlenowych procesów gnilnych;
• metoda aktywna (gorąca) – metoda kontrolowanego kompostowania, w którym warunki rozkładu są ściśle monitorowane i regulowane, poprzez przerzucanie kompostu, dodatkowe nawilżanie lub zmianę proporcji składu. Rozkład materii zachodzi w wyższej temperaturze, co znacznie skraca cały proces, likwiduje chorobotwórcze mikroorganizmy, rozkłada nasiona oraz zapobiega działaniu bakterii beztlenowych i powstawaniu przykrego zapachu.

👉Ponieważ Kompostowanie to temat rzeka, to chętnych do zgłębienia tajników tej praktyki odsyłamy do lektury książki „Jak kompostować? To proste !”, autorstwa Joanny Baranowskiej.
https://ulicaekologiczna.pl/…/jak-kompostowac-joanna-barano…

Wiedzę o kompostowaniu nabędziesz także tutaj;
https://ekofabryka.com.pl/kompostowanie-sposob-na-cos-z-n…/…

💧 Zbieraj wodę deszczową

Mamy już maj, pojawiły się długo wyczekiwane opady. Czy można więc powiedzieć, że to koniec problemów z suszą? Rośliny w ogrodach i na balkonach odżyły, pszczoły mogą się wreszcie napić bez naszego wsparcia. Niestety, jak to się mówi ”jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Jak można przeczytać na stronach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie 👉od 1 maja Wody Polskie ogłosiły nowy typ ostrzeżenia hydrologicznego – ostrzeżenie przed susza hydrologiczną.
👉Przypominamy, że „Susza hydrologiczna, powszechnie zwana niżówką hydrologiczną, to okres obniżonych zasobów wód powierzchniowych w stosunku do sytuacji przeciętnej w wieloleciu. Susza hydrologiczna jest z reguły kolejnym etapem pogłębiającej się suszy atmosferycznej i rolniczej”. Mamy za sobą bardzo długi okres bez opadów, gleba zdążyła się mocno przesuszyć i obecnie jej zdolność do wchłaniania wody w miejscu gdzie spadła znacznie zmalała. Można, więc powiedzieć, że duża część wody opadowej nie zdąży się zatrzymać tam gdzie jest pożądana i spłynie do kanalizacji, a dalej do rzek, a nimi prosto do morza.

Zatem nie traćmy czasu :
👉 Zróbmy ten pierwszy krok i nauczmy się zatrzymywać wodę tam gdzie spadła! Dowiedzmy się jak skutecznie walczyć z suszą, jak oszczędnie gospodarować wodą jednocześnie poprawiając stan środowiska naturalnego, bądźcie z nami, uczmy się zmieniać świat na lepsze!

Hasło na teraz ❗️ZŁAP DESZCZÓWKĘ❗️

Zbieraj wodę deszczowąTen nawyk możesz wdrożyć w swoim domu, jeśli tylko posiadasz własny kawałek nieba. Jeśli mieszkasz w bloku i posiadasz balkon, to też możesz łapać deszczówkę. Brak u Ciebie balkonu? Nie poddawaj się i łap wodę na podwórku !

👉💦 Dlaczego warto zbierać wodę deszczową ❓💦

💦Przeciwdziałanie suszy. Najważniejszym powodem jest właśnie przeciwdziałanie suszy, gromadzenie wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania. Już dzisiaj w wielu miejscowościach w kraju zdarzają się sytuacje, że nie ma wody w kranach, tak dzieje się w naszej Gminie Piaseczno, gdy w tym samym czasie wszyscy naraz podlewamy swoje ogrody wodą z sieci – stąd od 30 kwietnia wprowadzono zakaz stosowania tych praktyk między godz. 6 – 22 (o czym we wcześniejszym poście).

💦Oszczędzanie wody. Zbierając i wykorzystując wodę deszczową oszczędzamy wodę pitną z sieci wodociągowej.
Z całych zasobów wody na Ziemi tylko niespełna 3% to woda słodka. Z tego niewielkiego ułamka tylko 1% to woda zdatna do picia, warto zatem dbać o tak cenny zasób! Zbierając deszczówkę możesz aktywnie przyczynić się do ochrony środowiska

💦Oszczędność na rachunkach za wodę i ścieki. Woda deszczowa jest całkowicie darmowym źródłem wody, wystarczy mieć swój kawałek nieba i pojemnik w który ją złapiesz. Zwykle, przedsiębiorstwo wodociągowe rozlicza nas za taką ilość ścieków, jakie mamy zużycie wody. W sytuacji, gdy podlewasz swój ogród czy kwiaty na balkonie wodą z kranu, to płacisz nie tylko za tę wodę, płacisz również za ścieki. Używając do tych celów deszczówki – pomniejszasz oba rachunki. A jeśli jesteś użytkownikiem szamba, to też w twoim interesie jest, aby wolniej się zapełniało.

💦Bezpieczeństwo wodne. Masz kontrolę nad swoim zaopatrzeniem w wodę i zapasowe źródło wody na wypadek awarii.

💦Przeciwdziałasz miejscowym podtopieniom.

💦Twoje rośliny wolą deszczówkę, niż wodę z kranu. Dlaczego? Jest kilka powodów, otóż, deszczówka ma temperaturę odpowiadającą otoczeniu, dlatego jest o wiele lepiej tolerowana, niż woda z kranu, która jest po prostu za zimna. Kolejny powód to pH wody opadowej, odczyn kwaśny, jest lepiej tolerowany przez rośliny, po za tym deszczówka to woda miękka, a kranówka jest chlorowana i często zawiera więcej minerałów tj. magnez czy wapń co nie każdej roślinie będzie służyć.

👉💦 Do czego można wykorzystać wodę deszczową❓💦

Deszczówka nie jest wodą pitną, ponieważ zawiera zanieczyszczenia, które mogły nagromadzić się w powietrzu lub rynnach. Ale można ją wykorzystać do innych celów:
• podlewania ogrodu i roślin doniczkowych,
• napełnienia oczka wodnego lub basenu (po wcześniejszym przefiltrowaniu),
• mycia samochodu, roweru i innych sprzętów,
• mycia podłóg, okien i wszelkich innych powierzchni.
Jeśli masz możliwość zainstalowania w swoim domu nieco bardziej skomplikowanej instalacji, możesz również używać deszczówki do:
• spłukiwania toalety,
• prania (twoja pralka będzie ci wdzięczna – nie będzie się na niej osadzał kamień, bo woda opadowa jest miękka),
• kąpieli

👉 💦Jak zbierać wodę deszczową❓💦

💦 Zero Waste czyli użyj tego co masz. Weź największy pojemnik, jaki posiadasz i podstaw go pod rynnę lub wystaw na balkon i czekaj na deszcz. Może to być miska, wiadro, beczka etc. Każda ilość zebranej deszczówki jest cenna.

💦 Specjalna beczka. Jeśli masz możliwość zainstalowania większego zbiornika, to możesz zakupić specjalną beczkę do zbierania wody opadowej. Najlepiej zamontować u dołu kranik, żeby wygodnie napełniać konewkę czy wiadro, droższe beczki mają kranik już zamontowany przez producenta. Doskonałym rozwiązaniem są mausery – duże zbiorniki o pojemności do 1000 l z kratownicą, na której możesz puścić pnącze, co poprawi walory estetyczne tego rozwiązania.

💦 Instalacja rozprowadzająca deszczówkę. Możesz zamontować w swoim domu cały system do zbierania i rozprowadzania wody deszczowej. Pojemniki magazynujące wodę mogą znajdować się pod ziemią, mogą to być tzw. studnie chłonne, a wodę rozprowadza się osobnymi rurami kanalizacyjnymi do wybranych miejsc w domu (toalety, pralka, ogród) za pomocą specjalnej pompy.
(tylko wtedy zużywasz prąd )

🌱🥀💦Ogród deszczowy. Innym sposobem na zbieranie deszczówki są ogrody deszczowe, czyli nasadzenia roślin, które filtrują wodę z zanieczyszczeń i zatrzymują ją w glebie. Zwykle zakłada się je przy budynkach w celu oczyszczania wody deszczowej zbieranej przez rynny lub spływającej z ulicy czy chodnika. Ogród deszczowy można zrobić w gruncie lub pojemniku z wykorzystaniem odpowiednich gatunków roślin tzw. hydrofitów. Przykładowe gatunki roślin hydrofitowych to kosaćce (irysy), turzyce, paprocie, tatarak, pałka czy sitowie igłowate, tutaj znajdziesz filmy instruktażowe w temacie ogrodów deszczowych: https://sendzimir.org.pl/…/filmy-instruktazowe-o-ogrodach-…/

Chcesz by naszym dzieciom i wnukom nie brakowało zasobów: wody pitnej, jedzenia, czystego powietrza? Podejmij wyzwanie i wspólnie z nami zacznij działać, na rzecz zmiany naszych nawyków, które niszczą Życie na Ziemi !

❗️💦ZBIERAJ WODĘ DESZCZOWĄ💦❗️

Łąki kwietne jako nasi sprzymierzeńcy w walce z suszą!

Zamień trawnik na łąkę kwietną‼ZAMIEŃ TRAWNIK NA ŁĄKĘ KWIETNĄ ‼

🥀🌺 ŁĄKI KWIETNE 🌼🌾 pełnią rolę korytarzy ekologicznych i funkcjonują jako źródła pożytku dla pszczół i dzikich owadów zapylających.

💧🥀Łąka kwietna:

💧Gromadzi wodę, bujna łąka jest jak gąbka: dłużej trzyma wilgoć, bo deszcz i rosa nie odparowują z niej tak szybko jak wówczas, gdy skosimy ją do gołej ziemi. Jeśli trzeba, przechwytuje nadmiar wody, co bardzo się przydaje po oberwaniu chmury. Głęboki i rozbudowany system korzeniowy, zwłaszcza wieloletnich gatunków łąkowych, pozwala im przetrwać suszę, nie wymagając dodatkowego nawadniania.

🐝🦋🐞Oaza bioróżnorodności, bujne, niekoszone łąki, pełne różnych odmian kwiatów są rajem dla owadów, także tych zapylających, co w czasach wymierania pszczół jest bardzo ważne, pełnią też rolę stołówki dla ptaków, które żywią się nasionami i owadami, dają schronienie najróżniejszych stworzeniom, od ryjówek po jeże!

🌎Czystsze środowisko. Wyrośnięte łąki są jak filtry: pochłaniają pyły oraz wszelkie inne szkodliwe zanieczyszczenia znacznie lepiej od trawników, a przy okazji zmniejszają hałas na tej samej zasadzie, jak puszyste dywany i zasłony, bez których w mieszkaniu jest pogłos. Nie wymagają stosowania szkodliwych herbicydów.

⏳Zysk pieniędzy i czasu, niski koszt wykonania i oszczędność naszego czasu, mniejsze nakłady na pielęgnację (koszenie maksymalnie 1- 2 razy w roku), radość z murawy zielonej i kwitnącej mimo suszy.

🦋🌹Uroda, zwiększają walory estetyczne i krajobrazowe, kwietne łąki dostarczają pozytywnych wrażeń estetycznych dzięki bogactwu kolorów, zapachów i dźwięków, mają działanie terapeutyczne i stwarzają możliwość obcowania z naturą, pełniąc tym samym funkcję edukacyjną.

👉Jeśli boisz się łąki i twierdzisz, że „Wysoką trawę lubią kleszcze i przez nią jest ich coraz więcej” to odpowiadamy: Kleszcze lubią również niską trawę (a także krzaki i wszelkie zarośla), za ich wysyp nie odpowiada taka czy inna zieleń, lecz fakt, że zimy są łagodne oraz to, że zaczyna brakować naturalnych wrogów kleszcza (np. ptaków) oraz ich głównych żywicieli (np. myszy).

Alergicy❗️można siać mniej traw, a więcej roślin dwuliściennych i kosić rzadko, ale w odpowiednich terminach, tzn. przed okresem pylenia.

A więc czym prędzej zamień swój trawnik na łąkę kwietną !

Bowiem w odróżnieniu od łąki, TRAWNIK TO:

🌞 Marnowanie wody. Woda w ogrodzie to podstawa, umiejętne nawadnianie zapewnia nam utrzymanie naszych roślin w jak najlepszej kondycji. Niestety trawnik – by był gęsty i zielony – wymaga najczęstszego i najobfitszego podlewania, szczególnie w upalne lato.

‼ZANIECHAJ PODLEWANIA TRAWNIKA W TRAKCIE SUSZY‼

❌Używanie herbicydów. Zakładanie trawnika wiąże się z usunięciem wszystkich występujących tam dotychczas roślin i niestety wówczas, często z wygody, stosujemy środki chemiczne, które szkodzą nam i innym żywym organizmom oraz zatruwają glebę i wodę. A gdy już założymy swój wymarzony trawnik to chcemy by był gęsty i zielony , a efekt ten ma być osiągnięty szybko i skutecznie i tak znowu sięgamy po produkty chemiczne, a te degradują naszą glebę!

❌Niszczenie bioróżnorodności. Trawnik to – w aspekcie bioróżnorodności ZIELONA PUSTYNIA, to kilka wyselekcjonowanych gatunków traw, które nie tylko są sztucznie powstrzymywane przed kwitnięciem, ale także są gatunkami mało atrakcyjnymi dla innych organizmów żywych. Nie są miododajne, więc nie wabią owadów, nie zawiązują owoców, przez co nie kuszą ptaków. Trawnik jest więc zielona pustynią, ubogą w gatunki. Kawałek ziemi, na którym rośnie wyłącznie trawa, to stan obcy przyrodzie. Przyroda kocha chaos i różnorodność!

⏳Strata pieniędzy i czasu. Idea zielonej murawy pochodzi z Anglii, gdzie wilgotność powietrza jest na wyższym poziomie. W polskich warunkach utrzymanie trawnika wiąże się z inwestycją w systemy nawadniania lub staniem godzinami z wężem, z którego będą lały się dziesiątki litrów wody, by utrzymać twoją zieloną monotonną połać trawnika w dobrej kondycji. Zamiast podziwiać swój ogród, bogaty w łatwe w utrzymaniu, rodzime, naturalnie rosnące gatunki, dbasz o swój nieskazitelny trawnik: zwalczasz, nawozisz, kosisz, podlewasz, zwalczasz….A może raczej walczysz z wiatrakami i pogłębiasz stan suszy na swoim terenie ?

👉Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu animowanego, który doskonale obrazuje różnice między trawnikiem, a łąką kwietną!
https://www.facebook.com/zielonywroclaw/videos/336699060335037/

Jeśli nadal uważasz, że bez trawnika żyć się nie da, to ogranicz go do niezbędnego minimum (ścieżki, boisko, przestrzeń na leżak), a pozostały obszar przeznacz na łąkę kwietną!

❗️KOCHAM PSZCZOŁY I MOTYLE , ELIMINUJĘ TRAWNIK❗️

Alarmowicze zachęcają do ograniczenia koszenia trawników

Zrezygnuj-z-koszenia-trawnika‼️STOP SUSZY – NIE KOSZĘ ‼️
👉Koszenie oznacza :
🌞 OSUSZANIE GLEBY
Nisko koszona trawa odsłania glebę, ta narażona bezpośrednio na operację słoneczną szybko ulega wysuszeniu, a to oznacza, że żeby utrzymać efekt zielonego trawnika przy częstym jego koszeniu, jesteśmy zmuszeni do również częstego podlewania (w duże upały właściwie codziennie). Innym słowy krótka trawa zatrzymuje mniej wilgoci i ułatwia parowanie wody z ziemi❗️
💧Natomiast niekoszone powierzchnie nie wymagają intensywnego podlewania, bo mają własne zapasy – zatrzymują wodę w glebie. Ten właśnie aspekt jest szczególnie istotny w okresach długotrwałych susz, które z uwagi na zmiany klimatu coraz dotkliwej nawiedzają nasz kraj. Z taką suszą właśnie dzisiaj mamy do czynienia. Taka wysoka trawa ma też dodatkowe plusy tj. zdolność do obniżania temperatury, produkcji tlenu❗️
Pamiętajmy również, że :
🦋🐝KOSZENIE ZABIJA
Aby osiągnąć efekt zielonego dywanu, należy regularnie kosić trawnik. Niestety, nie tylko powstrzymujemy w ten sposób rośliny przed kwitnięciem, ale również zmniejszamy populacje owadów, a niekiedy także innych zwierząt, które szukały schronienia w źdźbłach trawy. Kosząc przyczyniamy się do zmniejszenia populacji motyli, trzmieli i innych owadów zapylających ❗️
💨NASILA SMOG
Jeśli kosisz kosiarką spalinową, to wiedz, że średnio przez godzinę kosiarka spalinowa emituje tyle spalin co 11 samochodów. Oprócz spalin emituje też hałas, rzadsze strzyżenie to mniej dwutlenku węgla emitowanego podczas koszenia i wywożenia resztek, mniej nawozów sztucznych. Pełen różnorodnych roślin trawnik nie potrzebuje wspomagania ❗️
⏳JEST TO STRATA NASZEGO CZASU I PIENIĘDZY
Szacunkowo, rocznie w Polsce wydajemy 350 mln zł na koszenie samych poboczy dróg!
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku Fundacji Łąka :
https://www.facebook.com/watch/?v=428144681066000
Jeśli jednak nadal uważasz, że bez koszenia nie dasz rady, to rób to z głową, minimalizuj straty !
💨 Bez smogu
Używaj kosiarki elektrycznej z opcją mulczowania lub naucz się kosić kosą (2 x w ciągu roku możesz użyć kosy).
🦋🐝Bez zabijania
Nigdy nie należy kosić całej przestrzeni trawnika na raz. To bardzo ważne, bo koszenie zabija wiele gąsienic motyli i innych larw owadów. Pokosu nie wywozimy, ale zbieramy i pozostawiamy w pobliżu łąki (jak najbliżej miejsca, z którego pochodzi). Nie kompostujemy, przynajmniej przez pierwszy rok po koszeniu. To bardzo ważne, bo umożliwia gąsienicom, które przeżyły koszenie, ponowne znalezienie swoich roślin pokarmowych na tej części łąki, która została ominięta podczas koszenia, a poczwarkom przetrwanie.
🌞 Bez osuszania
Nie chcesz radykalnie zrezygnować z koszenia, unieś ostrze kosiarki na ponad 10 cm – zapobiegniesz przynajmniej przesuszaniu gleby, nie zaczynaj koszenia przed końcem czerwca i nie koś częściej niż raz w miesiącu!
🌞Ogranicz koszone powierzchnie
Koś tam, gdzie naprawdę potrzebujesz, czasami wystarczy przecież wykosić ścieżkę, a jeśli “twoim trawnikiem” zarządza ktoś inny – administrator wspólnoty – napisz do niego wiadomość o szkodliwości koszenia. Przyroda będzie ci wdzięczna !
‼️W CZASIE SUSZY ZANIECHAJ KOSZENIE‼️
Chcesz by naszym dzieciom i wnukom nie brakowało zasobów wody pitnej, jedzenia, czystego powietrza? Podejmij wyzwanie i wspólnie z nami zacznij działać, na rzecz zmiany naszych nawyków, które niszczą Życie na Ziemi !

śledź profil facebookowy Alarm dla Klimatu Piaseczno – aby dowiedzieć się jak jeszcze możesz ograniczyć marnowanie wody.

POWIĄZANE TEMATY:

Ograniczenie poboru wody – komunikat PWiK Piaseczno

Gmina przeciwdziała suszy – zakaz podlewania wodą z sieci; dotacje na „deszczówkę”