Europejski Tydzień Mobilności – rajdy rowerowe i event ekologiczny na Górkach Szymona

1896
Europejski Tydzień Mobilności - rajdy rowerowe i event ekologiczny na Górkach Szymona

W dniach 16-22 września 2022 roku będziemy obchodzić Europejski Tydzień Mobilności (ETM), a jego zwieńczeniem będzie Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji przygotowaliśmy event edukacyjno-ekologiczny oraz dwa rajdy rowerowe.

Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia”, co oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca.
W czasie tygodnia promujemy następujące formy mobilności:
– transport publiczny,
– rower,
– hulajnogi,
– wrotki, rolki,
– ruch pieszy.
Zachęcamy mieszkańców gminy do zmiany przyzwyczajeń transportowych, które są niekorzystne dla środowiska, szczególnie dla powietrza, a tym samym do poprawy jakości życia. Zapraszamy do udziału w tegorocznej kampanii w ramach której zorganizowane będą dwa rajdy rowerowe oraz event ekologiczny z konkursem wiedzy na temat powietrza.

Dwa rajdy rowerowe

W dniach 17 i 25 września 2022 roku odbędą się rajdy rowerowe. Pierwszy rajd, w sobotę 17 września, przeznaczony jest dla rodzin. Do pokonania będzie około 25 km. Start o godz. 12.00 z placu Piłsudskiego w Piasecznie. Drugi rajd, w niedzielę 25 września, przygotowano z myślą o osobach, które już w tym sezonie trochę jeździły i bez problemu są w stanie pokonać większy dystans – około 40 km. Start o godz. 10.00 z placu Piłsudskiego w Piasecznie.

W czasie wypraw planowane są godzinne przerwy integracyjne z ogniskiem (trzeba zabrać ze sobą własny prowiant oraz wodę). Na uczestników czekają również warsztaty w ramach programu ochrony powietrza oraz konkurs z nagrodami. Każdy rowerzysta otrzyma kamizelkę odblaskową. Na wycieczki nie obowiązują wcześniejsze zapisy, a udział jest bezpłatny. Tempo rekreacyjne. Wybierając się na nie warto pamiętać o założeniu kasku na głowę oraz zabraniu ze sobą zapasowej dętki.

Rajdy organizowane są przez Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, patronat medialny objął “Kurier Południowy” oraz portal PiasecznoNews. Koordynatorem akcji jest Pani Agnieszka Jarzębska-Isio.

Europejski Tydzień Mobilności 2022

Event ekologiczny na Górkach Szymona

Drugim wydarzeniem, na które zapraszamy mieszkańców gminy Piaseczno, będzie edukacyjno-ekologiczny event na Górkach Szymona. Impreza łącząca naukę z zabawą odbędzie się 18 września 2022 r. w godzinach 12.00-16.00. Podczas wydarzenia będzie można wygrać hulajnogi w konkursie wiedzy na temat zanieczyszczenia i ochrony powietrza.

Europejski Tydzień Mobilności. na zdjęciu namioty w parku, osoby odwiedzające stoiska.
foto Marta Marecka

Podczas imprezy zaplanowano:
– warsztaty ekologiczne: sadzenie roślin, które oczyszczają powietrze w domu; bomby nasienne, warsztaty dot. ochrony powietrza, energii wiatru i inne,
– koło fortuny z nagrodami – pytania z zakresu ochrony środowiska,
– roboty wytwarzające prąd,
– gokarty napędzane energią słoneczną,
– stoły multimedialne,
– dmuchańce,
– strefy relaksu,
– stanowiska malowania plakatów,
– drewniane duże puzzle,
– inne.

W strefie relaksu znajdą Państwo ważne informacje o wymianie „kopciuchów” i dotacji w ramach programu Czyste Powietrze.

Obydwa wydarzenia zrealizowane będą w związku z udzieleniem Gminie Piaseczno pomocy finansowej w formie dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego na realizację zadania w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2022”.
Zadanie pn. Działania proekologiczne w Gminie Piaseczno współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Logotyp Mazowsze dla czystego powietrza
#MazowszePomaga #ProgramyWsparcia #SolidarnośćMazowiecka

Powiązane tematycznie:
Rusza kampania z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności (ETM)