FESTIWAL IM. WITOLDA MALISZEWSKIEGO 2025
FESTIWAL IM. WITOLDA MALISZEWSKIEGO 2025

Jak co roku Piaseczno upamiętni Witolda Maliszewskiego – wybitnego kompozytora, który mieszkał, tworzył i zmarł w Piasecznie. Od ponad dwudziestu lat Centrum Kultury w Piasecznie organizuje cykl koncertów muzyki klasycznej (kameralnej i chóralnej) w kościołach dekanatu piaseczyńskiego. Koncertom towarzyszą prelekcje z historii.

W tym roku Centrum Kultury w Piasecznie i Fundacja Sztuka i Pasja we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich w ramach festiwalu organizuje Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Witolda Maliszewskiego. Przedmiotem konkursu jest skomponowanie utworu na kwartet smyczkowy lub kwintet smyczkowy w składzie: 2 skrzypiec, altówka, wiolonczela i kontrabas.

VII Festiwal im. Witolda Maliszewskiego w Piasecznie odbędzie się w niedziele od 27 kwietnia do 1 czerwca 2025 roku w kościołach dekanatu piaseczyńskiego (Głosków, Zalesie Dolne, Piaseczno) i w Prażmowie. Wstęp wolny. Zapraszamy mieszkańców!

Konkurs patronatem honorowym objęli Starosta Piaseczyński Ewa Lubianiec oraz Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz. Patronat medialny nad konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Premierowe wykonanie nagrodzonych utworów nastąpi podczas uroczystego koncertu w dniu 25 maja.

Wszystkie koncerty w ramach festiwalu poprowadzi Malina Sarnowska.

PROGRAM FESTIWALU IM. WITOLDA MALISZEWSKIEGO:

27 kwietnia, godz. 19.00
INAUGURACJA FESTIWALU
ZESPÓŁ KAMERALISTÓW CAMERATA VISTULA
ANNA WRÓBEL
W programie:
– Witold Maliszewski – Kwintet smyczkowy Op. 3
– Witold Maliszewski – Suita wiolonczelowa Op. 20 na wiolonczelę i zespół smyczkowy
Głosków, Kościół pw. MB Wspomożenia Wiernych ul. Millenium 13

11 maja, godz. 19.00
HISTORIE STRUNAMI I SMYCZKIEM PISANE
PATRYCJA SZYMAŃSKA – SKRZYPCE
ADAM WOCH – GITARA KLASYCZNA
W programie:
– Ch. W. Gluck – Melodie
– N. Paganini – Cantabile D-dur, VI Sonata a – moll
– V. Moniti – Czardasz
– M. de Falla – Suite Espagnole, Danse Espagnole
– R. Dyens – Tango en skai
– A. Piazzolla – Historia du tango
Prażmów, Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu, ul. Ryxa 34. Wstęp wolny

25 maja, godz. 19.30
100-LECIE ZALESIA DOLNEGO
ROZSTRZYGNIĘCIE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KOMPOZYTORSKIEGO
WARSAW STRING ENSEMBLE, ALEKSANDRA RESZTIK
W programie:
– prawykonanie nagrodzonych utworów
– pieśni W. Maliszewskiego
Zalesie Dolne, Kościół pw. NMP ul. Modrzewiowa 2.

1 czerwca, godz. 14.00
MUZYKA CZTERECH ŻYWIOŁÓW. KONCERT FAMILIJNY
Agnieszka Rogowiecka – flet; Adam Woch – gitara; Jacek Małachowski – akordeon; Karolina Mysłek – perkusja (cajon, ocean drum)
W programie:
– Melodia z Bornholmu, Robert Aitken – Icicle WODA
– Roland Dyens – Fuoco OGIEŃ
– Michael Daugherty – The High and the Mighty
– Maciej Kałamucki Beats – Toccata
– Michio Miyagi – Haru no umi
– Izabela Wałaszewska – Ziemia jest darem
– Richard Galliano – Tangaria
Piaseczno, sala parafialna przy Kościele św. Anny, pl. Piłsudskiego 10.

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/1163991878368477

FESTIWAL IM. WITOLDA MALISZEWSKIEGO W PIASECZNIE 2025

ADAM WOCH
Jeden z najlepiej zapowiadających się gitarzystów młodego pokolenia w Polsce. Jest laureatem ponad dwudziestu konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji. Koncertuje jako solista i kameralista. Występował w wielu krajach Europy oraz w Wietnamie, Tajlandii, Kanadzie, Chinach i Stanach Zjednoczonych, w miejscach tej rangi, co nowojorska Carnegie Hall i innych. Jako solista współpracował również z polskimi orkiestrami. Wielokrotnie nagradzany w Polsce m.in. otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz za granicą. W roku 2014 w trakcie trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych otrzymał Certyfikat Honorowego Obywatelstwa miasta Jacksonville, Arkansas oraz specjalne wyróżnienie Gubernatora Stanu Arkansas za wkład w rozwój kultury.

CAMERATA VISTULA
Zespół kameralistów założony w 1986 roku przez wiolonczelistę Andrzeja Wróbla, który pełni funkcję kierownika artystycznego Zespołu. To jeden z najdłużej działających zespołów kameralnych. W repertuarze Cameraty Vistuli znajdują się dzieła kameralne, powstałe od późnego baroku do współczesności. Wiele utworów zostało napisanych specjalnie dla Cameraty Vistuli. Bliska współpraca Cameraty z wieloma kompozytorami sprawia, że Zespół ma w swoim dorobku liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych. Prof. Wróbel odkrył po latach Kwintet i Suitę wiolonczelową Witolda Maliszewskiego. Camerata Vistula wykonała te utwory po raz pierwszy współcześnie

ANNA WRÓBEL
Wiolonczelistka, kameralistka, pedagog. W 2005 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Andrzeja Wróbla. W 2012 obroniła tytuł doktora sztuk muzycznych tamże. Jest również absolwentką Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (2011). Swoje wiolonczelowe umiejętności pogłębiała u prof. Andrzeja Orkisza, Piotra Janowskiego oraz Iwana Monighettiego. Koncertowała w wielu miastach Polski, krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w Wenezueli. Dokonała wielu prawykonań utworów Zbigniewa Bagińskiego, Jerzego Derfla, Krzysztofa Herdzina, Benedykta Konowalskiego, Jerzego Maksymiuka, Piotra Wróbla. Od października 2014 r. pełni funkcję adiunkta w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina

PATRYCJA SZYMAŃSKA
Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studia podyplomowe podjęła w Niemczech. Swoje umiejętności miała okazję doskonalić na licznych kursach mistrzowskich współpracując z takimi osobowościami jak Wanda Wiłkomirska, Fritz Haendschke, Rudolf Meister, David Wilde, Marina Jaszwili, Zachar Bron. Laureatka licznych konkursów skrzypcowych krajowych i międzynarodowych. Była wieloletnią stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, a także m.in. Fundacji Sztuki Dziecka, Fundacji Sztuki Polskiej i Fundacji im. Stefana Batorego. Nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji. Od 1998 roku współpracowała z Radiophilharmonie des NDR Hannover, Radio Sinfonie Orchester des HR Frankfurt am Main i Rundfunk Sinfonieorchester Berlin. W roku 2006 podjęła współpracę z orkiestrą Sinfonia Varsovia, a w roku 2013 z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jako solistka koncertowała z wybitnymi orkiestrami w kraju i za granicą.

WARSAW STRING ENSEMBLE
Zespół stworzony przez doświadczonych koncertujących solistów i kameralistów. Zadebiutował w 2019 roku koncertem z muzyką romantyczną (Dworzak, Czajkowski) w Warszawie. Od tej pory muzycy występowali m.in. w koncercie Artyści Dla Niepełnosprawnych w Studiu Koncertowym S1, w Elektrowni Powiśle, w Konstancinie Jeziornej w koncercie Moniuszkowskim, wspólnie z Karolem Radziwonowiczem na Festiwalu im. W. Maliszewskiego i z Radosławem Sobczakiem na Festiwalu Lubartowska Jesień Muzyczna. Artyści nagrali płytę i koncertowali z Izabelą Szafrańską w Nowym Sączu oraz w Warszawie. Nagrali także płytę z muzyką polską – Nowakowski/Chopin, objętą patronatem Programu2 Polskiego Radia.

ALEKSANDRA RESZTIK
Jako solistka Warszawskiej Opery Kameralnej Aleksandra Resztik kreowała przede wszystkim postaci w operach W.A. Mozarta: Czarodziejski flet – Królowa Nocy, Uprowadzenie z seraju – Blonda), Dyrektor teatru – Mme Herz i innych. Śpiewaczka współpracuje z Polską Operą Królewska, Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Podlaską w Białymstoku oraz Teatrem Muzycznym w Lublinie, gdzie interpretuje rolę Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie. W czerwcu 2009 artystka zadebiutowała jako Damigella w Koronacji Poppei Claudio Monteverdiego w Opéra National de Bordeaux, a we wrześniu 2010 była Barbariną w projekcie Wesele Figara na kresach . Z powodzeniem realizuje się w repertuarze oratoryjnym i pieśniarskim. Jest laureatką wielu nagród m.in. prestiżowej Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Debiut Śpiewaczki oraz Konkursów FLAME i UFAM w Paryżu. W 2009 artystka została nominowana do Paszportu Polityki. Była trzykrotnie stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Występowała na scenach teatrów operowych na całym świecie.

MUZYKA CZTERECH ŻYWIOŁÓW
Cztery instrumenty jak cztery żywioły – każdy inny, ale jakże ważny. Akordeon, flet, gitara i cajon (czyt. kahon) swoim dźwiękiem potrafią opowiedzieć o otaczającym nas świecie. Akordeon umie oddychać razem z wiatrem, flet swym dźwiękiem naśladuje płynącą wodę, gitara wie, jak rozpalić ognisko, a cajon liczy każdy krok, który stawiamy na ziemi. Dorośli pomyślą może o instrumentach jako przedstawicielach czterech żywiołów, młodsi odkryją nowe brzmienia. Będziemy wspólnie bawić się rytmem, śpiewać i grać na drobnych instrumentach perkusyjnych.

MALINA SARNOWSKA
Animatorka kultury, pedagog, muzyk. Ukończyła z wyróżnieniem warszawską Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec oraz podyplomowe studia pedagogiki muzyki i tańca „Orff Schulwerk” w Instytucie Orffa w Salzburgu. Pracą pedagogiczną zajmuje się od 13 lat, przez 6 lat uczyła w Danii. Od kilkunastu lat zaangażowana w koncerty edukacyjne również przy Filharmonii Narodowej. W 2003 r. otrzymała dyplom Ministra Kultury za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury. Założycielka Artystycznej Inicjatywy Młodych. Prelegentka Filharmonii Narodowej oraz Sinfonii Varsovi. Współpracuje od lat z Fundacją Sztuka i Pasja.

Data publikacji: 3.04.2025 r.