W dniach 1-3 czerwca na stadionie miejskim w Piasecznie odbyły się Mini Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Młodzieżowe drużyny z Mazowsza wcieliły się w reprezentacje różnych krajów biorących udział w mundialu. Projekt zrealizowany został w ramach Budżetu Obywatelskiego Piaseczna, a organizatorem był Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z klubem MKS Piaseczno.
KOLUMBIA I ANGLIA TRIUMFATORAMI MINI MUNDIALU W PIASECZNIE!
Trzy dni grania, dziewięćdziesiąt sześć meczów na czterech boiskach, niemal czterystu zawodników w trzydziestu dwóch drużynach z dwóch roczników. Tak wielkiej imprezy piłkarskiej w Piasecznie jeszcze nie było. W niedzielę (3 czerwca) zakończył się minimundial, współfinansowany ze środków z Budżetu Obywatelskiego. Rywalizację w roczniku 2007 wygrała Kolumbia, w 2008 górą byli Anglicy.
Turniej, organizowany przez MKS Piaseczno i Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piasecznie, został przeprowadzony z wielkim rozmachem. Każdy biorący udział w imprezie klub został – drogą losowania – przydzielony do państwa, będącego uczestnikiem rozpoczynającego się za niespełna dwa tygodnie mundialu w Rosji. Zawodnicy otrzymali stroje „swoich” reprezentacji i – jako Polska, Francja, Argentyna czy Meksyk – toczyły zacięte boje o miano najlepszej ekipy minimundialu.
Warto podkreślić, że poziom zmagań był niezwykle wysoki i niezwykle wyrównany, a mecze częściej kończyły się jedno- czy dwubramkowym zwycięstwem, niż dwucyfrowymi pogromami. Każdy mógł wygrać z każdym, a pech w losowaniu lub chwila dekoncentracji na boisku mogły kompletnie wywrócić klasyfikację końcową, o czym boleśnie przekonała się choćby Islandia w roczniku 2008, która – mimo momentami naprawdę porywającej gry – zakończyła minimundial dopiero na 9. miejscu.
Po trzydniowych zmaganiach złote medale w roczniku 2007 odebrali zawodnicy Kolumbii. Mecz finałowy był iście kapitalnym widowiskiem. Trener Francuzów doskonale rozpracował rywala, spodziewając się największego zagrożenia ze strony Stasia Kapłona, tymczasem losy spotkania rozstrzygnęły dwa trafienia Kacpra Bartoszewicza, cichego bohatera najważniejszego starcia turnieju. Francuzi odpowiedzieli jedynie golem Maksa Nawary i z triumfu mogli cieszyć się zawodnicy, przypisani do południowoamerykańskiego grupowego rywala Polaków w realnych mistrzostwach świata. Brąz w roczniku 2007 przypadł Szwajcarom, którzy w meczu o 3. miejsce pokonali zmęczoną trudami turnieju Argentynę 6-0. Królem strzelców rywalizacji jedenastolatków został Witold Pogorzelski (Niemcy), najlepszym bramkarzem – Damian Kwiatkowski z Francji, zaś tytuł najlepszego zawodnika minimundialu przypadł wspomnianemu już Stanisławowi Kapłonowi, reprezentującemu Kolumbię. Organizatorzy przygotowali także nagrodę specjalną, którą otrzymał Mikołaj Krawczyk z MKS-u Piaseczno, reprezentujący tu Rosję.
Nie mniejsze emocje panowały w rywalizacji rocznika 2008. W wielkim finale Anglia pokonała po arcyciekawym pojedynku Islandię 3-2, co jest tym bardziej godne uwagi, że trener Anglików desygnował do gry kilku zawodników z rocznika 2009, a więc młodszych o rok od rywalizujących w turnieju graczy. Nie odbiło się to, jak widać, na jakości drużyny i po dwóch trafieniach Adriana Dobrodzieja oraz golu Piotra Proczki to Anglicy mogli cieszyć się z triumfu. Islandia odpowiedziała bowiem tylko 2 bramkami, zdobytymi przez Gustawa Zawadę i Adama Leśniaka. W starciu o trzecie miejsce Szwecja wysoko ograła Szwajcarię 7-1. Antkowi Celejewskiemu, zdobywcy honorowego gola dla Helwetów, na otarcie łez przypadł tytuł króla strzelców minimundialu, najlepszym bramkarzem został Hubert Falkiewicz z Islandii, a piłkarzem turnieju – w zgodnej opinii osób, które przez trzy dni pilnie śledziły rywalizację wszystkich drużyn – został Adrian Dobrodziej z Anglii. Nagroda specjalna powędrowała zaś w ręce Dawida Wojasa, który reprezentował Hiszpanię.
Jeżeli chodzi o gospodarzy, drużynę MKS-u Piaseczno, to w roczniku 2007 ekipa trenera Karola Kocyka, grająca jako Rosja, zajęła ostatecznie 6. miejsce, choć przebłyski naszych zawodników w poszczególnych spotkaniach mogły napawać optymizmem przed starciami ligowymi, w roczniku 2008 pierwszy zespół MKS-u, czyli Polska, także uplasował się na 6. miejscu, zaś druga drużyna, grająca jako Hiszpania, zajęła 15. miejsce po meczu z… Brazylią, czyli trzecią ekipą, wystawioną przez gospodarzy.
Dodatkowym smaczkiem dla zawodników mógł być fakt, iż wśród wręczających medale był – poza prezesem MKS-u Piaseczno Jackiem Krupnikiem, radnym Gminy Piaseczno Arturem Maickim, dyrektorem GOSiR-u Markiem Frączem i burmistrz Hanną Kułakowską-Michalak – także Piotr Czachowski, 45-krotny reprezentant Polski, były zawodnik takich klubów jak Legia Warszawa, Udinese czy Dundee.
Przy okazji turnieju doszło także do bardzo miłej uroczystości odznaczenia pana Tadeusza Seweryna, wieloletniego trenera MKS-u Piaseczno i GOSiR-u Piaseczno, wychowawcy kilku pokoleń zawodników, który od bez mała pół wieku dzieli się z nami wiedzą, pasją i zaangażowaniem w sprawy lokalnego futbolu.
MKS Piaseczno