Goście z Chitignano w Toskanii

965
Goście z Chitignano w Toskanii
Goście z Chitignano w Toskanii

W dniach 23-27 września 2009 r. z wizytą w Piasecznie przebywała delegacja władz z miejscowości Chitignano we Włoszech. Toskańczycy zainteresowani są wymianą kulturalną i młodzieżową pomiędzy mieszkańcami obu miejscowości.

Z inicjatywą nawiązania wzajemnych kontaktów wystąpił mieszkaniec Piaseczna, który przez 8 ostatnich lat mieszkał we Włoszech. Podczas wizyty w Piasecznie goście zwiedzili gminę odwiedzając m.in. Gimnazjum im. Jana Pawła II, przedszkole w Zalesiu Górnym, obiekty sportowe, zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków, a także zakład dr Irena Eris. W urzędzie miasta przedstawiona została im prezentacja nt. rozwoju gminy, najważniejszych inwestycji samorządowych i planów na przyszłość. Włosi byli pod wielkim wrażeniem dynamicznego rozwoju gminy oraz naszych osiągnięć, gdyż jak sami podkreślali u nich czas płynie jakby wolniej.
Chitignano to niewielka miejscowość, urokliwie położona w środkowej Toskanii, zaledwie 80 km od Florencji i 30 km od Arezzo. Włosi chcieliby zarazić ideą współpracy z Piasecznem sąsiednie miasteczka i wspólnie przygotować propozycje wymian sportowych, kulturalnych i młodzieżowych. Nie wykluczają też możliwości nawiązania bliższych kontaktów biznesowych pomiędzy zainteresowanymi przedsiębiorcami z obu miast.