Pomnik leśników w lesie Chojnowskim na Zimnych Dołach

3699
Pomnik leśników
Pomnik leśników

Pomnik leśników mazowieckich poległych podczas II Wojny Światowej, znajduje się w lesie Chojnowskim, obok drogi zwanej traktem wareckim, przy leśnej polanie blisko brzegów rzeki Zielonej, na jej prawym brzegu. Jego lokalizacja GPS to: 52.039743, 21.043041.

Pod pomnik, możemy trafić dwiema drogami bezpośrednio od traktu wareckiego lub od parkingu ścieżką z kamieniami posadowionymi po jej obu stronach. Na tych kamieniach, podane są nazwy nadleśnictw z Mazowsza, w których polegli leśnicy. Uhonorowani zostali też w ten sposób fundatorzy pomnika. Jest tu też kamień z napisem gmina Piaseczno i Starostwo, które było jednym z fundatorów. Przy samej polanie, znajduje się również kamień z napisem Katyń. Upamiętnia on pomordowanych w Katyniu 742 leśników, w tym 72 z Mazowsza, wśród nich pierwszego dyrektora Lasów Państwowych Andrzeja Loreta. Sam pomnik znajduje się na wzniesieniu, składa się z czterech głazów, środkowy został ustawiony pionowo. Przymocowany do niego jest metalowy krzyż i tablica.

Na tablicy tej jest napis o następującej treści: „Las był ich życiem Miejscem ofiary krwi, W ciszy leśnej spoczywają… W hołdzie leśnikom mazowieckim poległym w walkach o niepodległość Polski Ci, którzy pamiętają A.D.2000”.

Pomnik leśników, foto Piotr Prawucki, 19 IX 2017 r.
Pomnik leśników, foto Piotr Prawucki, 19 IX 2017 r.

Pomnik upamiętnia leśników mazowieckich, poległych w trakcie II wojny światowej. Został on postawiony staraniem Lasów Państwowych.

Opracował Piotr Prawucki na podstawie:
– S. Hofman, Katalog Miejsc Pamięci Narodowej. Karta Ewidencyjna Lasy Chojnowskie Zimne Doły Pomnik Leśników, Piaseczno 2014, dokument elektroniczny, w zbiorach Gminy Piaseczno.

Lokalizacja GPS: 52.039743, 21.043041