1 czerwca 2023 roku na terenie Parafii Świętego Rocha w Jazgarzewie została otwarta wystawa pt. „Ks. kardynał Stefan Wyszyński w sztuce polskiej”, która została zorganizowana dzięki staraniom Pracowni Artystycznej Roberta Lisowskiego z Piaseczna oraz specjalnie powołanemu Komitetowi Organizacyjnemu, który jest kierowany przez przewodniczącego Stanisława Pabisiaka i sekretarza dr Edwarda Rydygiera z udziałem instytucji państwowych, samorządowych i organizacji pożytku publicznego.
Prezentowana wystawa została zorganizowana z okazji jubileuszu 60-tych urodzin i 30 lat pracy twórczej artysty Roberta Lisowskiego, mieszkańca Piaseczna, znanego z aktywności społecznej dla społeczności Powiatu Piaseczyńskiego. Artysta grafik Robert Lisowski, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, jest od wielu lat zaangażowany w promowanie polskiej kultury i sztuki w Polsce i poza jej granicami. Jego aktywność nie ogranicza się tylko do tworzenia własnych prac, ale przejawia się w organizowaniu wystaw plastycznych przypominających historię narodu polskiego i ludzi zasłużonych w służbie Ojczyzny, prowadzeniu zajęć z dziećmi, wspieraniu organizacji działających na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Artysta osobiście nie mógł przybyć na otwarcie współorganizowanej przez siebie wystawy z powodu wcześniejszych zobowiązań, które wymagały od niego wyjazdu na rezydencję do Gdańska. Poprosił swoich kolegów artystów, aby wspomogli wystawę swoimi pracami. Podobnie poprosił skrzypaczkę Agnieszkę Stawowy z Opola, która dawniej uświetniała otwarcia jego wystaw, o wystąpienie z koncertem na uroczystym otwarciu wystawy. Na wystawie swoje prace malarskie zaprezentowali artyści zrzeszeni w Związku Polskich Artystów Plastyków: Marek Jeliński i Larysa Murawska-Jaromska (wiceprezeska Zarządu ZPAP). Uzupełnieniem wystawianych dzieł plastycznych były plansze wystawiennicze dokumentujące życie i działalność kardynała Stefana Wyszyńskiego wypożyczone z Instytutu Prymasowskiego i Instytutu Pamięci Narodowej.
Wystawa obejmująca prace malarskie i plansze wystawiennicze została usytuowana we wnętrzu kościoła pw. Świętego Rocha w Jazgarzewie, natomiast uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce na terenie ogrodu parafialnego przy wykorzystaniu zadaszonej estrady. Otwarcie wystawy uświetnił pokaz historycznej ciężarówki wojskowej z czasów I wojny światowej, którą przyjechali rekonstruktorzy, działacze Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi” Stowarzyszenia „Zawiszacy”. Komendant Grupy Zbigniew Rowiński wraz z młodym współpracownikiem założyli polowe mundury wojskowe przedwojennego Wojska Polskiego. Otwarcie wystawy uświetniła koncertem artystka skrzypaczka Agnieszka Stawowy z Opola, która także zaśpiewała kilka pieśni, w tym znaną „Barkę”, ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II.
Pani Agnieszka Adamus, kierowniczka Referatu Promocji Urzędu Gminy Lesznowola, jako przedstawicielka pani Wójt Lesznowoli, przekazała Przewodniczemu Komitetu Organizacyjnego specjalną laudację dla artysty Roberta Lisowskiego z okazji jubileuszu 30 lat pracy twórczej. Wystawa w Jazgarzewie została objęta patronatem przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Burmistrza Piaseczna Daniela Putkiewicza, Wójta Prażmowa Jana Dąbka, Wójta Lesznowoli Marię Jolantę Batycką-Wąsik, a także przez Kurię Metropolitarną Warszawską, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i Instytut Józefa Piłsudskiego. Patronatu medialnego udzieliła wystawie gazeta „Kurier Południowy”.
Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem, codziennie odwiedzali ją nowi goście, w tym z Piaseczna, Konstancina i Góry Kalwarii. Okoliczni mieszkańcy oglądali ją w czasie wieczornych nabożeństw. W drugim dniu trwania wystawy 2 czerwca do kościoła w Jazgarzewie przyjechali autokarami uczniowie szkół z Zalesia Dolnego: ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewy Krauze tzw. „Krauzówki” oraz z Liceum i Technikum z Zespołu Szkół nr 2 im. Emilii Plater. Wystawa trwała trzy dni, od 1 do 3 czerwca 2023 roku.
Organizatorzy wystawy i Jubilat Robert Lisowski bardzo dziękują instytucjom patronackim za pomoc w organizacji wystawy, Parafii Świętego Rocha za użyczenie przestrzeni wystawienniczej, autorom wystawianych prac malarskich za dowóz we własnym zakresie swoich prac, Piaseczyńskiemu Centrum Kultury za wypożyczenie sztalug, stołów i krzeseł, firmie P.H.U. KRYCHA Roberta Ducha z Piaseczna za ufundowanie poczęstunku, firmie MD Druk Krzysztofa Szewczyka z Góry Kalwarii za bezpłatny wydruk zaproszeń i plakatów.
Następne wystawy poświęcone postaci papieża Jana Pawła II i odzyskaniu przez Polskę niepodległości Pracownia Artystyczna w Piasecznie planuje otworzyć w listopadzie 2023 roku na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie. Dyrektor Toru Oddziału Totalizatora Sportowego zgodził się na bezpłatne użyczenie na przeprowadzenie wystaw obszernego pomieszczenia pod Trybuną nr 2. Artysta Robert Lisowski miałby wreszcie zadaszone pomieszczenie na ustawienie swoich dużych przestrzennych instalacji artystycznych.
Edward Rydygier