Kulturalna wymiana młodzieży

686
Kulturalna wymiana młodzieży
Kulturalna wymiana młodzieży

Po kilkuletnich wymianach grup sportowych z naszym szwedzkim partnerem przyszedł czas na wymianę doświadczeń w dziedzinie kultury. Nazajutrz po odlocie z Polski chóru urzędników z Upplands Vasby przybyła do Piaseczna młodzież ze szwedzkiego Ośrodka Kultury.

Gości podczas powitalnej kolacji przywitał burmistrz oraz przewodnicząca Rady Miejskiej. Następnie pałeczkę przejęli rówieśnicy z piaseczyńskiego Ośrodka Kultury, którzy towarzyszyli swoim szwedzkim kolegom podczas całego ich pobytu w Polsce.
Obie grupy młodych ludzi nastawione były na działania kulturalne, którym mogły dać upust podczas wspólnych warsztatów teatralnych, zajmujących wtorkowe i środowe przedpołudnia, pod doświadczonym okiem instruktorki Moniki Iwanow.
Zajęcia zaowocowały wspólnym występem podczas spotkania w Ośrodku Kultury. Wcześniej doszło jednak do prezentacji umiejętności szwedzkiej grupy. Niewątpliwym liderem okazał się pochodzący z Nigerii czarnoskóry hip hopowy wokalista Jey-Jey. Rapował on w afrykańskim języku własne utwory. Towarzyszyła mu grupa dziewcząt ćwiczących dancehall. Show nagrodzone zostało gromkimi brawami. Następnie szansę na pokazanie efektów swojej pracy dostali szwedzcy filmowcy, którym udało się rozśmieszyć widownię krótkometrażowymi klipami o podróżującym ziemniaku i niewiarygodnych przygodach młodego ucznia.
Młodzież, poza zajęciami kulturalnymi, miała okazję zwiedzić atrakcyjne miejsca w Warszawie i okolicach. Spodobało im się Stare Miasto, Łazienki Królewskie oraz widok na panoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury. Cieszyli się z możliwości chwilowej ochłody w konstancińskiej tężni solankowej i wypoczynkiem nad wodą w Zalesiu Górnym. Duże wrażenie wywarł na nich jeden ze spektaklów Festiwalu Sztuki Ulicy pod tytułem “Quixotage”, będącym wariacją na temat współczesnych, zagubionych Don Kichotów. Występ teatru KTO wywołał w szwedzkim zespole burzliwą dyskusję, która skończyła się dopiero późnym wieczorem. Ku uciesze zwłaszcza kobiecej części grupy zaplanowano przed spektaklem czas na zakupy w KDT oraz Złotych Tarasach.
Młodzież spotkała się również z polskim kompozytorem muzyki filmowej – Mikołajem Stroińskim. Artysta, wychowany w Zalesiu Górnym, a mieszkający obecnie w Los Angeles, ma na swoim koncie wiele projektów muzycznych m.in. dla takich amerykańskich stacji telewizyjnych jak ABC, NBC czy FOX TV. Może się również poszczycić skomponowaniem oprawy muzycznej benefisu George’a Clooney’a. Słuchającej jego wykładu młodzieży podobały się przykłady różnych filmowych podkładów muzycznych oraz krótka improwizacja fortepianowa. Artysta podzielił się ze słuchaczami wieloma tajnikami z branży podkreślając przy tym, jak olbrzymie znaczenie we współczesnym kompozytorstwie odgrywają programy komputerowe.
Ostatni, wspólny polsko-szwedzki wieczór upłynął przy tańcach, pieczeniu kiełbasek i śpiewaniu przy ognisku. Każdy z gości z partnerskiej gminy otrzymał na pamiątkę gadżety z logiem miasta i obietnicę, że już za rok będzie możliwość ponownie się zobaczyć.

Na fotografii: Warsztaty polsko-szwedzkie w Ośrodku Kultury w Piasecznie
Termin wizyty: 30.06 – 04.07.2008 r.