Rewizyta w Szwecji

670
Rewizyta w Szwecji
Rewizyta w Szwecji

Młodzież z Klubu Sportowego „Grawitacja” w dniach 5-12 lipca wzięła udział w projekcie HYPE w ramach rewizyty w partnerskiej gminie Upplands Vasby w Szwecji. Utytułowani podopieczni klubu uczestniczyli w warsztatach integracyjnych, prowadzili zajęcia taneczne dla grupy szwedzkiej oraz zwiedzili Sztokholm.

Siedmiodniowy pobyt wypełniony był niemal codziennie wspólnymi przedpołudniowymi zajęciami, które miały za zadanie zintegrować polską i szwedzką młodzież, uczulić ją na sprawy tolerancji oraz różnorodności kulturowej. Po południu zaś odbywały się warsztaty taneczne, prowadzone zamiennie raz przez polskich, raz przez szwedzkich liderów. Wypracowany na zajęciach wspólny układ choreograficzny zaprezentowany został podczas finałowego pokazu. Wieczorne show umożliwiło mieszkańcom zaprzyjaźnionego miasta obejrzenie tancerzy z „Grawitacji” w układach, które przyniosły im tytuły Mistrzów Świata i Mistrzów Polski.

W ramach projektu finansowanego z programu Youth in Action młodzież zwiedziła również Sztokholm, zarówno z lądu jak i ze statku wycieczkowego, który przepływał obok malowniczych wysepek archipelagu sztokholmskiego kierując się do turystycznego miasta Vaxholm. Niezapomnianych wrażeń dostarczył również park rozrywki Tivoli Grona Lund, oferujący miłośnikom rollerkosterów moc ekstremalnych doznań oraz wspaniałe widoki z najwyższej w Europie, mierzącej 80 metrów wieży do swobodnego spadku. Nie zabrakło również odniesień do historii regionu dzięki wizycie w Muzeum statku Vasa, prezentującym wydobyty z portu i zrekonstuowany siedemnastowieczny okręt. Ozdobiony setkami rzeźb statek mierzył pięćdziesiąt dwa metry od topu masztu do kilu oraz sześćdziesiąt dziewięć metrów od dzioba do rufy. Okręt, który został zbudowany na rozkaz króla Szwecji Gustawa II Adolfa, ważył tysiąc dwieście ton i był jednym z najpotężniejszych statków, jakie kiedykolwiek zbudowano.

Miłym akcentem pobytu było zwiedzenie lokalnej atrakcji turystycznej – zrekonstruowanej wioski wikingów a także możliwość ochłody w basenie. Niezapomnianych chwil dostarczył też wieczór polski, który rozpoczął się pysznym obiadem przygotowanym przez polską grupę, po czym zaprezentowane zostały filmy z dokonaniami Klubu “Grawitacja”. Ukoronowaniem wieczoru był polonez, zatańczony wspólnie przez wszystkich uczestników wymiany.

Termin wizyty: 05-12 lipca 2011 r.