Muzycy z Chin w Piasecznie

5783
Muzycy z Chin w Piasecznie
Muzycy z Chin w Piasecznie

Występy chińskich tancerzy i muzyków zapadły w pamięć zarówno mieszkańcom Piaseczna jak i Konstancina-Jeziorny.

14-osobowa grupa artystów z partnerskiego miasta Huanggang przyjechała z 5-dniową wizytą na zaproszenie burmistrza Piaseczna Zdzisława Lisa.

Głównym celem przyjazdu grupy kulturalnej były występy z wykorzystaniem tradycyjnych, ludowych instrumentów muzycznych. Artystki grające z wielkim kunsztem na tych oryginalnych, antycznych instrumentach podbiły serca słuchaczy podczas koncertów w sobotę w konstancińskim amfiteatrze oraz w niedzielę podczas Pikniku Rodzinnego w Piasecznie. Urozmaiceniem występów były tańce klasyczne i etniczne w wykonaniu studentów Szkoły Muzycznej w Huanggang oraz śpiewy operowe reprezentantek słynnej Opery Pekińskiej.

Aby zobaczyć, jak wygląda polska szkoła, grupa chińskich artystów odwiedziła w poniedziałek Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Piasecznie. Zaglądała do sal lekcyjnych, fotografowała się z młodzieżą i dopytywała o lekcje muzyki. Miłym akcentem wizyty było spontaniczne zaśpiewanie przez uczennicę piosenki przy akompaniamencie fortepianu podczas przerwanej na chwilkę lekcji geografii. W odpowiedzi śpiewaczka chińska zaintonowała popularną piosenkę w Chinach, a na prośbę uczniów zaśpiewała jeszcze jedną pieśń.

Delegacja muzyków prosto z Gimnazjum pojechała zwiedzać sztandarowe atrakcje w stolicy. Muzycy bardzo zainteresowani byli wszystkimi śladami związanymi z Chopinem, dlatego bardzo się ucieszyli, gdy zobaczyli monument Chopina w Łazienkach Królewskich, oraz z ekscytacją oglądali miejsce w kościele św. Krzyża, w którym zamurowane jest serce tego wielkiego kompozytora.

Grupa z Chin, zauroczona przestrzeniami i dużą ilością zieleni w miastach, a także serdecznością i wielką gościnnością Piaseczynian, serdecznie dziękowała za ciepłe przyjęcie i organizację występów. Na pożegnanie każdy z artystów otrzymał pamiątkowe upominki z Piaseczna oraz plakat promujący ich koncerty, który bardzo przypadł im do gustu.