Wizyta w Huanggang

5201
Wizyta w Huanggang
Wizyta w Huanggang

Na zaproszenie władz gminy Huanggang, pięcioosobowa delegacja gminy Piaseczno gościła w dniach 10-16 września 2016 w partnerskim, chińskim mieście.

Nowy burmistrz Huanggag Xiao Fuqing, który objął stanowisko w czerwcu tego roku, zaprosił do złożenia wizyty przedstawicieli Piaseczna, z którym chińska gmina współpracuje już od 6 lat. Delegacja na czele z panią wiceburmistrz Hanną Kułakowską-Michalak, trojgiem przedstawicieli rady miejskiej oraz kierownikiem Biura Promocji i informacji spotkała się z przedstawicielami władz 8-milionowej gminy Huanggang. Podczas spotkania obie strony przedstawiły prezentacje dotyczące charakterystyki gmin oraz dotychczasowej współpracy.

Podczas pobytu przedstawiciele Piaseczna odwiedzili dwie szkoły, w których mieli okazję uczestniczyć w zajęciach różnych przedmiotów a także szkołę dla osób niepełnosprawnych i przedszkole. Zwłaszcza tamtejsza szkoła średnia ma powody do dumy, jest kuźnią talentów uznaną w całym kraju i pochwalić może się wieloma medalistami międzynarodowych olimpiad wiedzy, zwłaszcza z przedmiotów ścisłych. Szkoła dla 5 tysięcy uczniów oprócz typowych zajęć przedmiotowych, oferuje rozbudowane zajęcia muzyczne, sportowe, kulinarne, taneczne, naukowe. Sale są bardzo praktycznie i nowocześnie wyposażone. Nie chodzi nawet o sprzęt komputerowy, rzutniki czy tablice multimedialne, co jest typowym wyposażeniem, ale symulatory jazdy samochodem, drukarki 3d, stanowiska doświadczalne do nauki fizyki, chemii czy podstaw inżynierii, niezliczona jest też ilość instrumentów muzycznych zarówno tradycyjnych jak i typowo chińskich.

W przedszkolu uwagę zwracała duża liczba, ok. 50 dzieci w grupie, jednak wyposażenie, czystość i jakość opieki i nauczania wydaje się, że stoi na wysokim poziomie. Każda grupa miała kilku opiekunów, a dzieci z radością wykonywały zajęcia gimnastyczne. Widać było, że dyscypliny w Chinach uczy się dzieci od najmłodszych lat.

Niezwykle okazale wyglądała wizyta w głównej komendzie policji, gdzie wiceburmistrz Huanggang Wang Zhihuai odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa dokonał prezentacji różnych formacji policyjnych i nowoczesnego sprzętu, min. dronów czy robota do rozbrajania ładunków wybuchowych. Komenda posiada nowoczesne laboratoria do badania kodu DNA oraz różnych rodzajów narkotyków. W gminie zainstalowanych jest tysiące kamer, a centrum zarządzania monitoringiem może nie tylko obserwować wybrane fragmenty miasta i obiekty ale również namierzać przestępców dzięki zaawansowanemu systemowi rozpoznawania twarzy.

Delegacja miała też możliwość odwiedzić kilka nowoczesnych przedsiębiorstw, obiekty sportowe oraz liczne tereny rekreacyjny czy obiekty turystyczne, w tym muzeum historii Huanggang, świątynię buddyjską oraz miejsca poświęcone najważniejszym postaciom historycznym z dziedziny literatury i medycyny. Zwieńczeniem pobytu był udział w przedstawieniu tradycyjnej Opery Huangmeii, które miało miejsce w niedawno otwartym nowym obiekcie teatralnym na miarę XXI wieku.

Gmina Huanggang jest usytuowana we wschodniej części prowincji Hubei. Od południa jej granicę wytycza brzeg rzeki Jangcy na długości 250 km, zaś od północy opiera się o urokliwe góry Dabie. Powierzchnia Gminy wynosi 17,4 tys. km2, a więc wielkością przypomina nasze województwo, a zamieszkuje ją blisko 8 mln mieszkańców. Podzielona jest na 11 dystryktów, a w trzech miastach wchodzących w skład gminy liczba mieszkańców przekracza milion. Bliskość największej chińskiej rzeki, która stanowi ważny węzeł komunikacyjny wpływa na atrakcyjność Gminy, w której zlokalizowanych jest tysiące przedsiębiorstw różnych branż.

W październiku planowana jest rewizyta w Piasecznie przedstawicieli chińskiej gminy wraz z delegacją biznesmenów, którzy nawiązać chcą kontakty z polskimi przedsiębiorstwami. Do tej pory udało się zrealizować kilka wspólnych projektów. Gościliśmy w Piasecznie Operę Huangmeii, szkołę kung-fu, muzyków i tancerzy z Uniwersytetu w Huanggang, pływaków, którzy wzięli udział w Grand Prix Piaseczna, czy przedstawicieli oświaty. Z kolei w Chinach w 2013 r. na dużym festiwalu wystąpił zespół Manaus i Parasol Poetica złożony z muzyków, którzy kojarzeni są z piaseczyńskimi Świeczowiskami.

Koszty pobytu delegacji w Chinach pokryła gmina Huanggang