Narodowe Czytanie 2020 – Balladyna Juliusza Słowackiego

2373

Film zrealizowany przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie z okazji Narodowego Czytania, które odbyło się w formie online. W filmie występuje 9 bohaterów – zwykłych ludzi. m.in. uczeń, strażak, osoba niepełnosprawna. Czytają krótkie fragmenty monologu Filona. Film został uzupełniony o napisy dla osób niesłyszących.

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbywa się w formie online. Zachęcamy do obejrzenia wyjątkowego filmu, który specjalnie na ten dzień przygotowała Biblioteka Publiczna w Piasecznie. 

Dlaczego film jest wyjątkowy? W tym roku oddajemy głos Wam – naszym wspaniałym czytelnikom. Każdy z Was jest wyjątkowy, każdy z Was ma wpływ na Piaseczno i tworzy jego historię. Wszystkich łączy miłość do książek i oczywiście nasza piaseczyńska biblioteka.

W filmie wystąpili: Filip Kamiński, Barbara Wiśniewska, Tomasz Dudek, Hanna Kułakowska-Michalak, Robert Jakubowski, Alisa Mitołap, Eligiusz Krok, Magdalena Kamińska, Emil Leniec, Anna Leniec, Paweł Leniec, Józef Leniec. Za realizację nagrania i montaż filmu odpowiadał Tomasz Korczak, natomiast koordynacją projektu zajęła się: Urszula Bąkowska. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt i poświęcili swój czas.

W filmie biblioteki wstąpiło 9 bohaterów, który czytali krótkie fragmenty monologu Filona. Co ciekawe, film został nakręcony w całości smartfonem. W ciągu pierwszych 24 godzin od emisji osiągnął 15 tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych oraz wiele pozytywnych komentarzy.

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez prezydenta od 2012 roku. Została zainicjowana przez Bronisława i Annę Komorowskich wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: “Trylogię” Henryka Sienkiewicza, “Lalkę” Bolesława Prusa, “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i – w ubiegłym roku – polskie nowele. W 2020 roku – podczas 9. edycji Narodowego Czytania – lekturą jest “Balladyna” Juliusza Słowackiego.

“Balladyna” Juliusza Słowackiego to opowieść o walce dobra ze złem. To historia o miłości dwóch sióstr, Aliny i Balladyny do księcia Kirkora. Utwór powstał w 1834 roku w Genewie i został wydany w Paryżu w 1839 roku.

Istnieje możliwość stemplowania Waszych egzemplarzy “Balladyny” specjalnym okolicznościowym stemplem. Zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Piasecznie.

Narodowe Czytanie 2020
Narodowe Czytanie 2020 – “Balladyna” Juliusza Słowackiego

FILON

Po co mi świecisz, małżonko Tytana,
Twarzą, co przeszła z różowej na białą?…
Po co mi świecisz, Febie? Tyś do rana
Miłością konał na Tetydy łonie;

A teraz puszczasz rozhukane konie,
I z szat wilgotnych srebrną trzęsiesz rosę,
Szczęśliwy Febie!… Tam blada Dyjanna,
Patrząc na twoje czoło złotowłose,

Przed Endymionem kryje się w błękicie,
Do głębi serca promieniami ranna…
Miłość — to światło, to niebo, to życie!
A jam nie kochał! o biada mi! biada!

Cóż to za bóstwo?… Jak marmury blada!
Nieżywa?… Boże! a taka podobna
Do nieśmiertelnych bogiń — i nieżywa —
Jak nad nią płacze ta wierzba żałobna!

A moja dusza na marzenia tkliwa
Łez dla niej nie ma?… Samotność popsuła
Źródło łez moich!… Jaka postać cudna!…
Jak ona wczoraj musiała być czuła!

Jak do niej wianek przypadał weselny!
Jak mogła kochać!… A dziś!… śmierć obłudna
Życie wydarła, a wdzięk pośmiertelny
Na moją zgubę nieżywej nadała…
O! mój aniele! ty śmierci kochanka!
O! jak miłośnie twoja ręka biała

Ujęła czarny dzbanek… z tego dzbanka
Płyną maliny, a z alabastrowej
Piersi wytryska drugi taki strumień
Piękniejszy barwą od krwi malinowej.

Ach! twój zabójca od dwu będzie sumień
Ścigany za te dwa strumienie krwawe…
Nie… to zwierz leśny musiał zabić ciebie,
Człowiek by nie mógł…

— Boże!… oto rdzawe
Leży żelazo — to człowiek!… Ach w niebie
Szukać schronienia przed tłumem tych ludzi!
Spij, moja luba! ciebie nie obudzi
Ten pocałunek… a mnie niech zabije…