W ostatnich tygodniach pojawiła się nowa infrastruktura rowerowa w centrum miasta. Warto przypomnieć sobie przepisy związane z korzystaniem z dróg, na których wyznaczono specjalne pasy dla rowerów.
W ramach rozbudowy sieci dróg rowerowych w Piasecznie w ostatnich dniach zrealizowana została infrastruktura rowerowa w ciągu ulic Kilińskiego i Sierakowskiego. W związku z wyznaczeniem pasa ruchu dla rowerów na jezdni, niektóre miejsca postojowe zostały przesunięte częściowo na chodnik.
Strefa płatnego parkowania
Wszystkie miejsca postojowe wzdłuż ulic Kilińskiego oraz Sierakowskiego na odcinku od ronda Solidarności do ul. Młynarskiej zostaną objęte Strefą Płatnego Parkowania. Ze szczegółami można się zapoznać w artykule: Strefa Płatnego Parkowania na kolejnych ulicach. Pas ruchu dla rowerów kończy się na wysokości Placu Piłsudskiego. Rowerzysta poruszający się pasem rowerowym w kierunku ul. Chyliczkowskiej wcześniej ma możliwość włączyć się na ogólnych zasadach w ulicę i skręcić na pl. Piłsudskiego. Rozwiązanie to pozwoli skierować rowerzystów w kontrapas rowerowy, który powstanie na odcinku ul. Puławskiej od pl. Piłsudskiego do Chyliczkowskiej podczas przebudowy dalszego ciągu ul. Puławskiej oraz ul. Kościuszki.
Uwaga na nowe oznakowanie
Apelujemy o ostrożność i zwracanie uwagi na nowe oznakowanie dróg, zarówno pionowe, jak i poziome.
– Obserwacja zachowań części kierowców, a także samych rowerzystów wskazuje, że nie wszyscy znają lub pamiętają przepisy w zakresie korzystania z dróg z wyznaczoną infrastrukturą dedykowaną rowerzystom. Dla bezpieczeństwa nas wszystkich apelujemy o stosowanie się do przepisów – mówi wiceburmistrz Robert Widz.
Zasady ruchu rowerowego
Przypominamy kilka ważnych informacji i zasad związanych z ruchem rowerowym i wykonana w Piasecznie infrastrukturą. Rowerzyści muszą pamiętać, że jeśli droga posiada infrastrukturę rowerową, nie mogą poruszać się po jezdni lub chodniku.
Co do zasady jazda rowerzystów po chodniku jest zabroniona i stanowi wykroczenie. Wyjątek od tej zasady stanowi wiek rowerzysty – dzieci do lat 10 mogą poruszać się tylko po chodniku, jeśli jedzie z nimi opiekun, również on ma prawo poruszać się po chodniku. Jazda po chodniku jest dopuszczalna również, gdy brakuje infrastruktury rowerowej, a prędkość obowiązująca na drodze przekracza 50 km/h lub panują bardzo trudne warunki pogodowe zagrażające bezpieczeństwu rowerzysty (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Na ulicy Puławskiej od początku września rowerzyści mają do dyspozycji pas ruchu dla rowerów, którym poruszają się zgodnie z kierunkiem ruchu pozostałych pojazdów, a także ścieżkę rowerową dla kierunku przeciwnego, wybudowaną w sąsiedztwie chodnika po wschodniej stronie drogi.
Obok przejść dla pieszych wyznaczone są przejazdy dla rowerów.
Kierowcy muszą pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami rowerzysta znajdujący się na przejeździe rowerowym ma zawsze pierwszeństwo. Ma je również w sytuacji, w której dopiero zbliża się do przejazdu a kierujący innym pojazdem skręca w drogę poprzeczną i przecina tor ruchu rowerzysty.
Kontrapas rowerowy
Na naszych drogach pojawił się też szczególny przypadek pasa ruchu dla rowerów, czyli kontrapas rowerowy. Znajdziemy go na ul. Wschodniej.
Kontrapas rowerowy, podobnie jak każdy pas ruchu dla rowerzystów, służy do jazdy w jednym, ściśle określonym kierunku. Przy czym kierunek ten jest kierunkiem przeciwnym do ruchu ogólnego na ulicy jednokierunkowej. Co oznacza, że kontrapasem na ul. Wschodniej jedziemy zgodnie ze znakami w kierunku ul. Kościuszki.
Jadąc w kierunku ul. Kilińskiego, rowerzysta porusza się prawą stroną jezdni podobnie jak inne pojazdy. Jazda kontrapasem w kierunku przeciwnym niż ten wyznaczony traktowana jest jako jazda “pod prąd” i stanowi wykroczenie.
Śluzy rowerowe
Z obserwacji wynika, że sporym wyzwaniem dla użytkowników dróg stały się śluzy rowerowe. Śluza to wymalowana na całej szerokości jezdni lub wybranym pasie ruchu przestrzeń przed skrzyżowaniem, przeznaczona do zatrzymania rowerów w celu zmiany kierunku jazdy.
Taką śluzę rowerzyści mają do dyspozycji na skrzyżowaniu ulicy Puławskiej z ulicą Młynarską/Szkolną oraz Chyliczkowską/Jana Pawła II. Dzięki temu rowerzyści mogą się bezpiecznie przemieścić z prawej strony pasa ruchu bliżej jego lewej krawędzi w przypadku planowanego skrętu w lewo.
Sierżanty rowerowe
Oprócz tego na niektórych ulicach w centrum miasta pojawiły się tzw. sierżanty rowerowe, czyli znaki P-27, wskazujące kierunek i tor ruchu dla rowerów.
Stosuje się je w miejscach, w których z różnych przyczyn nie można wygospodarować pasa ruchu dla rowerów. Mogą wskazywać zarówno kierunek zgodny z kierunkiem jazdy pozostałych pojazdów, jak i przeciwny. Wtedy mamy do czynienia z tzw. kontraruchem, czyli dopuszczeniem ruchu rowerowego „pod prąd” na ulicach jednokierunkowych. Z takim oznakowaniem mamy do czynienia np. na ul. Czajewicza. Nie zawsze w takim wypadku na drodze pojawią się sierżanty rowerowe, na pewno zaś pojawi się oznakowanie pionowe w postaci tabliczek z symbolem roweru i tekstem „Nie dotyczy rowerów” pod znakami zakaz wjazdu, skrętu i drogi jednokierunkowej.
Przede wszystkim bezpieczeństwo
– Mamy nadzieję, że mieszkańcy docenią nową infrastrukturę rowerową w naszym mieście i będą korzystać z bezpiecznych tras zarówno na co dzień w drodze do szkoły, pracy czy urzędu, jak i w weekendy wybierając się na przejażdżkę do lasu czy w odwiedziny do znajomych – mówi Burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz.
A na koniec przypominamy kierowcom, że parkowanie na ścieżkach czy pasach dla rowerów jest bezwzględnie zabronione. Przypominamy również, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym rower jest pojazdem i jego użytkownika obowiązują zarówno znaki pionowe, jak i poziome zlokalizowane na drodze czy też drodze dla rowerów (czyli np. zakaz wjazdu na drogę dla rowerów w kierunku przeciwnym do oznakowania).
Na ulicach w centrum pojawiły się też znaki informujące o ograniczeniu prędkości do 30 km/h. Pamiętajmy, by zwracać uwagę na nowe oznakowanie i stosować się do przepisów.