Pamięć przetrwa dzięki Tobie - zostań wolontariuszem w programie straty.pl
Pamięć przetrwa dzięki Tobie - zostań wolontariuszem w programie straty.pl

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował ogólnopolską kampanię „Pamięć przetrwa dzięki Tobie”, której celem jest zaangażowanie społeczeństwa w tworzenie i uzupełnianie bazy straty.pl – cyfrowego pomnika pamięci bohaterów II wojny światowej.

Instytut Pamięci Narodowej od 2006 r. jest współinicjatorem programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939- 1945”. Od 2022 r. kontynuuje go samodzielnie. Jego podstawowym dorobkiem jest baza elektroniczna straty.pl, zawierającą informacje o ponad 5,5 mln ofiar bezpowrotnych oraz osobach poddanych różnorakim represjom w trakcie okupacji niemieckiej. Dzięki pracy archiwistów i historyków IPN jest ona cały czas aktualizowana i poszerzana.

Niestety, mimo wykonanej tytanicznej pracy, nadal ponad 0,5 mln ofiar z ww. bazy pozostaje anonimowa. Aby możliwe było przywrócenie im tożsamości, a także dodanie nowych, nieznanych dotychczas z imienia i nazwiska ofiar, niezbędna jest pomoc i zaangażowanie całego społeczeństwa. Każda polska rodzina poniosła przecież w wyniku okupacji niemieckiej jakieś straty. Były wśród nich zarówno ofiary bezpowrotne (zabici w trakcie działań wojennych, zamordowani w ramach pacyfikacji, egzekucji, zamęczeni w więzieniach, aresztach, obozach koncentracyjnych, obozach zagłady, obozach pracy), jak również ofiary przesiedleń, wywózek na roboty, ofiary wynarodowienia itp.

Czasu jest coraz mniej. Większość bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń już odeszła. Dlatego tak ważne jest dotarcie do osób, które mogą podzielić się ich wspomnieniami, relacjami swoich rodziców, dziadków, krewnych. Czas najwyższy byśmy – poprzez uzupełnienie bazy straty.pl — poznali całą prawdę o losach społeczeństwa polskiego podczas okupacji niemieckiej. Jesteśmy to winni wszystkim ofiarom i sobie samym. Dlatego też zwracamy się do Pana Burmistrza z prośbą o pomoc w rozpropagowaniu idei projektu straty.pl. Uprzejmie proszę o umieszczenie na stronie internetowej oraz w prowadzonych przez Państwa mediach społecznościowych — załączonych materiałów wraz z informacją o możliwościach zgłoszenia danych o osobach poddanych represjom.

Informujemy o możliwości zastania wolontariuszem IPN. Aby włączyć się w tę działalność, wystarczy: mieć ukończone 18 lat i ważny dokument tożsamości, wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy dostępny online na stronie: ipn.gov.pl

Zainteresowane osoby proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres email Oddział IPN w Warszawie e-mail: straty.warszawa@ipn.gov.pl

Formularz zgłoszeniowy: straty.pl/kwestionariusz, który umożliwia zgłoszenie nowych informacji o losach ofiar lub uzupełnienie danych już istniejących.


Zostań wolontariuszem w programie straty.pl – zaprasza prezes IPN Karol Nawrocki. OBEJRZYJ zaproszenie prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego do włączenia się w realizację programu straty.pl i Zostań wolontariuszem w programie straty.pl Pamięć przetrwa dzięki Tobie. Dołącz do programu straty.pl Film posiada kwestie dialogowe i napisy.

straty.pl to internetowa i ogólnodostępna baza ofiar niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej będąca wynikiem programu dokumentacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”.

W bazie danych zebrano informacje o 5 565 892 ofiarach i osobach represjonowanych przez niemiecki reżim, m.in. abp. Antonim Julianie Nowowiejskim, Henryku Ząbku, Marii Hiszpańskiej-Neumann, a także dwóch kobietach, których obrączki zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych w Dolinie Śmierci w Chojnicach: Irenie Szydłowskiej i Annie Stołowskiej.

Podstawowym celem programu jest ustalenie imiennej listy obywateli II RP, którzy zostali poddani wszelkiego rodzaju represjom ze strony okupanta niemieckiego w latach 1939–1945. Program „Straty osobowe” przywraca nazwiska wszystkim możliwym dziś do zidentyfikowania ofiarom i osobom represjonowanym, które we wrześniu 1939 roku były obywatelami II RP (wszystkich narodowości). Baza „Straty” jest indeksem ofiar i osób represjonowanych – nie gromadzi skanów dokumentów na podstawie których wprowadzane są informacje – wskazuje jednak miejsca, gdzie dokumenty takie można odnaleźć.

Z inicjatywą uruchomienia programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945” wystąpił w 2006 r. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacją Ośrodka „KARTA”. Przez lata program był realizowany przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, pod merytorycznym nadzorem i przy finansowym wsparciu IPN. Od stycznia 2022 r. program jest realizowany wyłącznie przez IPN.


Poznaj losy Swoich bliskich, ofiar niemieckich zbrodni z lat 1939-1945. Ocal pamięć rodziny. Poznaj straty.pl

Data publikacji: 14.11.2024 r.