Piaseczno dostępne dla wszystkich, czyli urzędnik stara się zrozumieć mieszkańca z niepełnosprawnościami

1924
Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno szkolą się z barier architektonicznych, testują przemieszczanie się na wózku inwalidzkim
Foto: Łukasz Wyleziński

Dwudziestu sześciu pracowników Urzędu Miasta i Gminy wzięło udział w dwudniowym szkoleniu poświęconym barierom architektonicznym w przestrzeni publicznej oraz w budynkach użyteczności publicznej. Jednym z elementów były praktyczne warsztaty pozwalające wczuć się w sytuację osób z ograniczeniami mobilności, wzroku, słuchu a także osób starszych.

– Chciałabym, aby nasi pracownicy w sposób szczególny pochylili się nad dostosowaniem przestrzeni publicznej dla osób ze szczególnymi potrzebami. W związku z tym poprzez szkolenia musimy ich wyposażyć w odpowiednią wiedzę z zakresu aktualnych wymagań prawnych i technicznych, jakie powinny spełniać nasze chodniki, przejścia dla pieszych, miejsca dla niepełnosprawnych, place zabaw, ale również urzędy, szkoły czy obiekty kultury. Najważniejsze są jednak praktyczne warsztaty pokazujące naszym pracownikom, jakie skutki niosą ich decyzje podejmowane w urzędzie, i z jakimi problemami spotykają się na co dzień niepełnosprawni mieszkańcy – mówi Hanna Kułakowska Michalak, I Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.

Pracownicy komórek organizacyjnych Urzędu Miasta i Gminy odpowiedzialni za przygotowywanie, projektowanie i przeprowadzanie remontów oraz prac budowalnych zarówno przestrzeni publicznej (ulice, chodniki, skwery, place) jak i budynków użyteczności publicznej mogli na własnej skórze przekonać się o trudnościach napotykanych w codziennym życiu przez osoby poruszające się na wózkach, o kulach, spacerujących z wózkami dziecięcymi, ale również tych, którzy poruszają się z ciężką walizką podróżną. W drugiej części szkolenia uczestnikom została przekazana wiedza z zakresu nowych regulacji, przypomniano też o obowiązujących parametrach, jakie powinny spełniać publiczne inwestycje, przedstawiono także najlepsze praktyki, które można inkorporować do katalogu dobrych rozwiązań w Gminie Piaseczno.

– To budujące, że są gminy, które na początku obowiązywania ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zainwestowały w specjalistyczne szkolenie, które w efekcie przełoży się na wygodniejsze życie w Piasecznie dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od specjalnych potrzeb – mówi Izabela Sopalska-Rybak, prezeska Fundacji Kulawa Warszawa, odpowiedzialna za szkolenie.

Wśród ciekawych elementów szkolenia było spotkanie z osobą niewidomą, która podzieliła się swoimi doświadczeniami z codziennego funkcjonowania w przestrzeni miejskiej. Sami pracownicy mogli również wózkiem przejechać się po piaseczyńskich chodnikach, sprawdzić, czy możliwe jest wypełnienie druków urzędowych mając wadę wzroku, a także przetestować, jak poruszać się o kulach w miejskim zgiełku. Podczas jednego z paneli szkoleniowych można było zapoznać się z zasadami savoir vivre obsługi osób ze specjalnymi potrzebami, co zapewni komfort wszystkim interesantom urzędu, niezależnie od potrzeb.

– Szkolenie jest elementem wdrażania ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Przed gminą szereg zadań do realizacji nakładanych przez ustawodawcę. Najważniejszym z nich jest jednak zmiana mentalności i podejścia pracowników administracji – mówi Krzysztof Kasprzycki, koordynator ds. dostępności. Najdalej na początku roku Radzie Miejskiej zostanie przedstawiony plan poprawy dostępności architektonicznej oraz cyfrowej. Nasze działania nie oznaczają poprawy warunków z dnia na dzień, bo wiele niedoskonałości będziemy poprawiać przez lata – dodaje koordynator.