Piaseczyńska młodzież z rewizytą w Estonii

532
Piaseczyńska młodzież z rewizytą w Estonii
Piaseczyńska młodzież z rewizytą w Estonii

W dniach 9-13 września 2007 r. 47-osobowa grupa z Piaseczna gościła w partnerskiej gminie Harku pod Talinem. Rok wcześniej podobna grupa z Estonii odwiedziła naszą gminę.

Wizyta młodzieży gimnazjalnej oraz licealnej wraz z oficjalną delegacją z urzędu miasta zorganizowana na koszt naszych partnerów z Estonii była współfinasowana z środków Unii Europejskiej, dzięki realizacji projektu w ramach współpracy miast bliźniaczych.
W trakcie blisko tygodniowego pobytu gospodarze przygotowali bardzo interesujący program, który obejmował m.in. zwiedzanie nadmorskiej gminy Harku, najciekawszych miejsc w pobliskim Tallinie, a także wycieczkę promową do stolicy Finlandii – Helsinek. Pobyt został zaaranżowany w ten sposób aby jak najwięcej czasu nasza młodzież spędziła wspólnie ze swoimi rówieśnikami z Estonii. Jednym z punktów programu był konkurs wiedzy na temat Unii Europejskiej zorganizowany w szkole, gdzie przeprowadzone zostały też wspólne zajęcia sportowe na sali gimnastycznej oraz na basenie.
W trakcie pobytu w Tallinie grupa zaproszona została na mały poczęstunek do Ambasadora RP w Estonii, podczas którego przewodnicząca Rady Miejskiej w Piasecznie Dorota Wysocka-Jońska przekazała Jego Ekscelencji Ambasadorowi Tomaszowi Chłoniowi pamiątkową grafikę z Piaseczna.
W ostatnim dniu wizyty gospodarze zorganizowali spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele fińskiej gminy Eura – drugiego partnerskiego miasta strony estońskiej. Na spotkaniu padły deklaracje podjęcia prób poszukiwania dotacji z Unii Europejskiej na rozwijanie trójstronnych kontaktów.

Piaseczyńska młodzież z rewizytą w Estonii
Piaseczyńska młodzież z rewizytą w Estonii