Piaseczyńskie obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2614
Piaseczyńskie obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
foto: Marcin Borkowski

1 sierpnia 2019 roku przy Kwaterze Wojennej 1939–1945 na Cmentarzu Parafialnym w Piasecznie, odbyły się uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

O godz. 17.00 w Godzinę “W”, na terenie Piaseczna włączone zostały syreny alarmowe. W ten sposób mieszkańcy mogli oddać hołd i uczcić pamięć poległych oraz zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji ofiar Powstania, po której w imieniu władz samorządowych głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno – Daniel Putkiewicz.

Po przemówieniu odbyło się uroczyste złożenie wiązanek na miejscu pamięci. W imieniu Starostwa Powiatowego wieniec złożyła Członkini Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego – Ewa Lubianiec oraz Przewodniczący Rady Powiatu – Włodzimierz Rasiński. W imieniu władz Piaseczna wiązanki złożyli: Burmistrz – Daniel Putkiewicz, I Zastępca Burmistrza – Hanna Kułakowska-Michalak oraz Radni Gminy: Katarzyna Wypych, Piotr Sędziak, Ewelina Wójcik, Izabella Górzyńska, Renata Mirosław. Następnie kwiaty złożyli przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno, kombatanci, służby mundurowe, przedstawiciele lokalnych organizacji oraz harcerze. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe oraz występ chóru Lira i Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej.

Po uroczystościach na cmentarzu, mieszkańcy oraz przedstawiciele władz przenieśli się do sali widowiskowej w Domu Kultury, gdzie odbyło się spotkanie autorskie z panią Agnieszką Cubałą na temat książki “Piaseczno ‘44 – miasto i ludzie”.