Płać podatki i korzystaj

2040

Jednym z najważniejszych źródeł dochodów gminy są wpływy podatkowe od osób fizycznych. Nieco ponad 38% podatku płaconego przez mieszkańców do urzędu skarbowego wraca do gminy i w prosty sposób przekłada się na realizację potrzebnych usług i inwestycji.

Część płaconych przez mieszkańców podatków trafi do gminy Piaseczno tylko pod warunkiem, że w deklaracji podatkowej wskazali naszą gminę jako miejsce zamieszkania. Warto to zrobić, bo od wysokości wpływów do budżetu zależy to, jak wiele inwestycji i remontów będzie mógł w danym roku zrealizować samorząd.

Duże wpływy – duże inwestycje

W 2022 roku gmina Piaseczno zamierza wydać na inwestycje ponad 200 mln zł. Burmistrz Daniel Putkiewicz nie ukrywa jednak, że wiele będzie zależało od tego, jak ukształtują się wpływy do budżetu w związku z wprowadzonymi przez Polski Ład zmianami podatkowymi.
– Staramy się zachęcać mieszkańców do płacenia podatków nie tylko poprzez akcje informacyjne, ale także kierując dodatkowe usługi i ulgi do tych osób, które wyrobią sobie Piaseczyńską Kartę Mieszkańca – mówi burmistrz.

Karta wielu możliwości

Piaseczyńska Karta Mieszkańca (PKM) oferuje przede wszystkim istotne zniżki komunikacyjne. Jej posiadacze korzystają z bezpłatnych przejazdów liniami lokalnymi L. Na karcie można też zakodować bilety ZTM i skorzystać z ulgi wynoszącej 30% ceny, którą pokrywa gmina Piaseczno.
Karta jest również niezbędna w przypadku uczniów korzystających z posiłków w szkolnych stołówkach. W przyszłości Piaseczyńska Karta Mieszkańca będzie także wykorzystywana w przedszkolach publicznych do rejestracji czasu pobytu dziecka w placówce.
– Obecnie trwają testy w Przedszkolu nr 3. Niestety ze względu na ograniczenia związane z pandemią, czyli zakaz wchodzenia rodziców do budynku, w którym zlokalizowany jest czytnik kart, okres testów został wydłużony – mówi Tomasz Pawlak z Referatu Innowacji Miejskich. – Od września br. chcielibyśmy jednak wprowadzić ten sposób rejestracji czasu pobytu naszych najmłodszych mieszkańców we wszystkich przedszkolach finansowanych z budżetu gminy.
Piaseczyńska Karta Mieszkańca czy Piaseczyńska Karta Dużej Rodziny pozwalają również na korzystanie ze zniżek na basenie GOSiR Piaseczno czy w Centrum Kultury. Mogą też pełnić rolę karty bibliotecznej.
Kolejną korzyścią dla mieszkańców jest oferta bezpłatnego chipowania oraz kastracji/sterylizacji zwierząt domowych. Posiadacze Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca oraz Piaseczyńskiej Karty Dużej Rodziny mogą korzystać również z ofert rabatowych podmiotów komercyjnych.

To proste, wystarczy ZAP-3

Obecnie przepisy nie wymagają meldunku, aby płacić podatki w miejscu zamieszkania. Wypełniając PIT, wystarczy wskazać jako miejsce zamieszkania gminę Piaseczno oraz dołączyć wypełniony formularz aktualizacyjny ZAP-3. W ten sposób wspieramy okolicę, w której mieszkamy, a więc wpływamy na otaczającą nas rzeczywistość.

Na co idą Twoje podatki?

Aby ułatwić mieszkańcom zorientowanie się, w jaki sposób ich pieniądze są wydawane przez gminę Piaseczno, od kilku lat na stronie internetowej nacoidamojepieniadze.pl udostępniamy specjalne narzędzie, które pozwala sprawdzić, jaka kwota z naszego podatku zasila poszczególne zadania gminy. Jak wygląda to w 2022 roku można sprawdzić na stronie: Sprawdź na co idą Twoje pieniądze – Gmina Piaseczno 2022.