Rowerowe Piaseczno – akcja edukacyjna i Piknik Rowerowy

3309
Rowerowe Piaseczno, na zdjęciu rowerzyści, w tle Ratusz w Piasecznie
foto Marcin Borkowski

19 kwietnia świętujemy Dzień Rowerowy. Z tej okazji zachęcamy do korzystania z infrastruktury rowerowej w naszej gminie oraz zapraszamy na piknik rowerowy w najbliższa niedzielę 24 kwietnia 2022 r.

Gmina Piaseczno od kilku lat inwestuje w rozbudowę infrastruktury rowerowej. W ubiegłym roku wykona został duża liczba nowych ścieżek rowerowych, wykonaliśmy też oznaczenia dla rowerzystów na istniejących drogach, zwłaszcza w centrum miasta, modernizujemy też istniejące ścieżki czy ciągi pieszo-rowerowe. Intensywne działania mają też związek z pozyskaniem na ten cel funduszy ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w kwocie 6,9 mln zł. Całkowita wartość tego projektu wynosi 9,8 mln zł. Oczywiście Gmina Piaseczno inwestuje też własne środki w budowę infrastruktury rowerowej, której nie obejmuje projekt.

Broszura “Rowerowe Piaseczno”

W związku z tym, że nie wszyscy rowerzyści stosują się do zasad ruchu, w tym obowiązku korzystania z istniejących pasów czy ścieżek rowerowych, jeśli takie są wyznaczone na drodze, przygotowaliśmy specjalną broszurę przypominająca zasady ruchu drogowego dotyczące rowerzystów.

Broszura do pobrania: Rowerowe Piaseczno (.pdf, 18.8 MB)|

Rowerowe Piaseczno

Do zobaczenia na drogach rowerowych

W kilka najbliższych weekendów urzędnicy gminy w towarzystwie policjantów i strażników miejskich pojawią się na uczęszczanych trasach rowerowych, by przypominać rowerzystom o zasadach ruchu. Ci, którzy poruszając się po drogach publicznych respektują przepisy, mogą liczyć na rowerowe upominki od Gminy Piaseczno. Pozostali na przypomnienie zasad. A pamiętać i respektować przepisy warto nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Ich nieprzestrzeganie, czyli np. jazda po chodniku czy ścieżką rowerowa pod prąd, może kosztować 200 zł.

W piątkowe popołudnia 22 kwietnia oraz 6 maja w godzinach 15.00-17.00 będziemy czekać na rowerzystów m.in. na ul. Puławskiej, przy skwerze Kisiela czy skateparku, a w piątek 20 maja w okolicach Targowiska Miejskiego w godzinach 9.00-11.00. W sobotę 22 kwietnia spotkamy się przy Al. Kalin i Górkach Szymona, 7 maja na ścieżkach rowerowych w Żabieńcu i Zalesiu Górnym, a 21 maja w Józefosławiu – nieopodal szkoły i przy ul. Cyraneczki w okolicach skrzyżowań z ulicami Wilanowską i Julianowską. Sobotnie akcje zaplanowane są w godzinach 12.00-14.00.

Piknik rowerowy na rynku

W najbliższą niedzielę 24 kwietnia 2022 r. na piaseczyńskim rynku odbędzie się również Piknik Rowerowy. W godzinach 12.00-16.00 na pl. Piłsudskiego pojawi się miasteczko rowerowe, na którym dzieci pod okiem policjantów i strażników miejskich mogą się uczyć zasad poruszania się po drogach. Policjanci przypomną zasady ruchu drogowego i pokażą najczęściej popełniane błędy. Dzieci, młodzież i dorośli będą mogli wziąć udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami w postaci gadżetów rowerowych. Trzeba będzie wykazać się znajomością przepisów i oznaczeń rowerowych a także spostrzegawczością.

Uczestników konkursów zapraszamy z rowerami i w kaskach. Na miejscu będzie też działała wypożyczalnia, zarówno rowerów, jak i kasków. Podczas imprezy będzie można też oznakować swój rower, skorzystać z bezpłatnego serwisu rowerowego czy „wyprodukować” pedałując na rowerze własny koktajl. Na najmłodszych czekać będzie strefa malucha.

Logo rowerowe Piaseczno

 

Powiązane tematycznie:
Nowa infrastruktura dla rowerzystów
Rowerzyści zawładnęli rynkiem