linia 739. Na zdjęciu autobus.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Gmina Piaseczno prowadzi rozmowy z ZTM na temat zmian w komunikacji w związku z uruchomieniem buspasa i zwiększonym zainteresowaniem transportem publicznym. 

Uruchomienie w październiku 2022 r. buspasa na ul. Puławskiej wciąż wywołuje emocje. Kierowcy narzekają na wydłużony czas dojazdu do i z Warszawy, ale pasażerowie doceniają znaczące skrócenie czasu dojazdu metra Wilanowska.

– Mamy też niezadowolonych pasażerów, którzy narzekają na tłok w autobusach, szczególnie na linii 739 – przyznaje wiceburmistrz Robert Widz. – Po blisko 6 tygodniach funkcjonowania buspasa sytuacja się stabilizuje, zgodnie z przewidywaniami Zarządu Dróg Miejskich. Teraz, kiedy wiadomo jakie są efekty funkcjonowania buspasa, wraz z ZTM pracujemy nad tym, aby polepszyć jeszcze warunki dla pasażerów transportu publicznego – dodaje.

Więcej kursów 709

Chodzi przede wszystkim o dodatkowe autobusy do obsługi linii 709, co zwiększy częstotliwość kursowania autobusów i poprawi sytuację pasażerów podróżujących ulicą Puławską. Problem z tłokiem w autobusach linii 739 zauważa również ZTM. Od września zwiększona została częstotliwość kursowania linii obsługującej Józefosław i Julianów, ale nadal nie jest to rozwiązanie odpowiadające w wystarczającym stopniu na potrzeby pasażerów. Możliwość wprowadzenia autobusu przegubowego na linii 739 uzależniona jest od technicznych warunków przejazdu takim autobusem po trasie. W 2020 r. wykonany został przejazd techniczny i wykluczył taką opcję ze względu na brak możliwości zawracania autobusu przegubowego na pętli przy cmentarzu.

– Zrobiliśmy więc analizę możliwości i kosztów przebudowy pętli i zdecydowaliśmy o przebudowie skrzyżowania ul. Julianowskiej z ul. Przesmyckiego i ul. Techniczną, które – ze względu na poprawę bezpieczeństwa – i tak musi być przebudowane – informuje wiceburmistrz Robert Widz. W lutym 2021 projektant rozpoczął prace nad projektem przebudowy tego skrzyżowania w połączeniu z planowaną budową ul. Mazurskiej aż do ul. Żeromskiego. Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla tej inwestycji spodziewane jest w II kwartale 2023 r.

Linia wahadłowa dla Józefosławia

– To, plus fatalny stan ul. Wilanowskiej (która również jest w trakcie projektowania z terminem uzyskania decyzji w II kwartale 2023 r.) wyklucza raczej zastosowanie autobusów przegubowych na tej linii – zaznacza wiceburmistrz Robert Widz. – Rozpatrujemy więc uruchomienie dodatkowej linii „wahadłowej” z Józefosławia do PKP Jeziorki, która dowoziłaby pasażerów do ul. Puławskiej lub do pociągów SKM i KM na stacji PKP Jeziorki, z częstotliwością stanowiącą alternatywę dla zatłoczonej linii 739.

W najbliższym tygodniu ZTM planuje kolejny przejazd techniczny, po którym przedstawi gminie informacje o możliwości uruchomienia takiego połączenia oraz szacunkowych kosztach. W oparciu o te dane gmina podejmie decyzję o ewentualnym uruchomieniu połączenia.

L39 będzie jeździć częściej

Od 1 grudnia 2022 r. zwiększy się również częstotliwość kursowania linii L39. Niestety ZTM wciąż boryka się z problemem braku kierowców, aby więc zapewnić kursowanie linii L39 co 30 minut, konieczne jest utrzymanie obecnej, skróconej trasy. Dlatego tak ważne jest uruchomienie dodatkowej linii, która zapewni dojazd pasażerów z rejonu Józefosławia i Julianowa do ul. Puławskiej oraz do stacji PKP Jeziorki.