Plastik nie do pieca, piec nie do plastików – kampania edukacyjna

580
Plastik nie do pieca, piec nie do plastików - kampania edukacyjna
Plastik nie do pieca, piec nie do plastików

Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem, zadbajmy o siebie i nasze środowisko!

Dlaczego zamiast spalać, lepiej segregować odpady?

Zamiast spalać odpady tworzyw sztucznych, powinniśmy poprawnie je selektywnie segregować gdyż są zbyt cenne, by je marnować. To wartościowy surowiec do recyklingu. W ten sposób realizowana jest podstawowa zasada zrównoważonego rozwoju – racjonalne wykorzystanie zasobów.

Selektywnie znaczy skuteczniej. Taka zbiórka selektywna to pierwszy etap do uzyskania jakościowo dobrych surowców w procesie recyklingu. Zatem im więcej odpadów w gospodarstwach domowych jest poprawnie segregowanych, tym więcej dobrych jakościowo surowców wtórnych zostanie przekazanych do zakładów recyklingu.

W obecnym systemie gospodarowania odpadami w Polsce każdy płaci za odbiór odpadów, spalanie odpadów nie zmniejszy wydatków gospodarstwa domowego, przynosi natomiast negatywne skutki zdrowotne.

Zanieczyszczenie powietrza stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, powodując przewlekłe choroby i przedwczesne zgony.

Polska należy do krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Oznacza to, że mamy najwięcej dni w roku z przekroczeniami poziomów zawartości pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu – najważniejszych czynników mających szkodliwy wpływ na układ oddechowy.

Spaliny z naszych domów

Przeważający udział w zanieczyszczeniu powietrza ma tzw. niska emisja, czyli emisja spalin z domowych palenisk i kotłowni. Spalając nieprzeznaczone do tego odpady, w tym „plastiki”, czyli tworzywa sztuczne, emitujemy do powietrza pyły i inne szkodliwe substancje, przyczyniając się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza i to w naszym najbliższym otoczeniu, szkodząc zdrowiu swojemu, swoich bliskich i sąsiadów.

Widząc katastrofalną jakość powietrza w Polsce, podejmowane są różnego rodzaju inicjatywy, aby wyeliminować główne źródło niskiej emisji – spalania niskiej jakości paliw stałych w urządzeniach niespełniających żadnych norm jakościowych (tzw. „kopciuchach”). Podejmowane się lokalne uchwały i przepisy zachęcające lub wręcz zmuszające mieszkańców do wymiany starych kotłów na nowe, ekologiczne źródła ciepła.

Według Polskiego Alarmu Smogowego, w Polsce ponad 3 mln kopciuchów nadaje się do wymiany. Władze lokalne i centralne uruchomiły specjalne programy z dostępnym dla mieszkańców dofinansowaniem tej wymiany. Najbardziej znany jest Priorytetowy Program Czyste Powietrze realizowany Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dofinansowuje mieszkańcom wymiany kopciuchów na nowoczesne źródła energii.

W gminie Piaseczno również można uzyskać dotację z budżetu gminy na likwidację pieca węglowego stanowiącego jedyne czynne źródło ogrzewania budynku na piec gazowy, olejowy, gazowo-olejowy, urządzenia elektryczne. Więcej szczegółów na stronie UMiG Piaseczno bip.piaseczno.eu lub telefonicznie (22) 70 17 541.

Plastik nie do pieca, piec nie do plastikówZapraszamy do zapoznania się z materiałami Fundacji PlasticsEurope Polska, przygotowanymi w ramach kampanii pt. „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku”, która ma na celu uświadomienie, że – spalając plastik – nie tylko marnuje się surowiec do recyklingu, ale także emituje do powietrza pyły i inne szkodliwe substancje, przyczyniając się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza w najbliższym otoczeniu. Więcej informacji i bezpłatne materiały znajdziecie Państwo na stronie internetowej: plasticseurope.org


Spot Gala Piec Master. Plastik nie do pieca, piec nie do plastików. Film autorstwa Fundacji Plastics Europe Polska. Spot filmowy zawiera kwestie dialogowe i napisy.

Data publikacji: 10.10.2024 r.